Skocz do zawartości
koma

naprawa używanego led diy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Kupiłem jakiś czas temu lampę, świecona niby około roku, może dwa.Kiedy ją położyłem po kilku mcach na górnej szybce na akwarium, mimo 6 led wszystkich świecących , świeci raczej jak światło nocne a nie ~18W.

Rozebrałem ją ,więc widzę :

1) zasilacz mean well lphc-18-700 ( output 25V 700mA max),

2) 6 diód szeregowo 2 typów białe i niebieskie "3 diody niebieskie ( cree ) po 3 watt każda i 3 diody po 3 watt każda białe ( sony )" donitowane do chłodzenia pasywnego ,czyli

3) dużego radiatora.

1) to jakieś 30-40 zł myślałem by wymienić, ale czy raczej nie powinienem zacząć od jakiejś diagnostyki diód ?

Co psuje się częściej ?

Doradzicie koledzy jakąś diagnostykę, tak krok po kroku ? Powinienem gdzieś mieć multimetr. Zmierzyć spadki napięć na kolejnych elementach?

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak by kali pisac po polski to my by wiecaj rozumieć..............


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar oświetlić swoje mniejsze akwarium, czyli aquala 30 , bo teraz się nie nadaje :-) Teraz jest led 5W + fabryczna świetlówka marine 11W -dużo więc nie wymagam. Luxomierza nie mam ale wygląda jakby coś się popsuło, bo daje dużo mniej światła niż te 5W led. W każdym razie nie świeci tak, jak niby kiedyś świeciła :

DSC_3283.jpeg

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio skoro nie masz zamiaru nic pomóc to nic nie pisz twoja wypowiedz nic nie wnosi do postu a może zapomniał dopisać co teraz tą lampą oswietla a w przeciwieństwie do ciebie mam chęć pomóc :)

Adwokat od siedmiu boleści się znalazł.... :smoke:

Mój post wniósł do tematu dużo więcej niż Twój mówiący o tym do czego się ta lampa nadaje.

Kolega koma poprawił swój post i stał się on bardziej zrozumiały choć nadal nie rozumiem punktu 2. Diody białe, czarne i niebieskie ??? :devil:

Koma, jeśli masz miernik i wiesz jak to pomierz napięcia i natężenia prądu. Rozumiem, że wszystkie diody są w jednym szeregu ???

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By uniknąć eskalacji sporu miedzy kolegami, przyznaje się. Mam tu trochę zamieszanie i post wysłał mi się w wersji roboczej. Ot różnica:

Dobra to ja się jeszcze odezwę i spróbuję coś wydedukować, tylko nie wiem czy znajdę czas na ten hobbistyczny pomiar w ten weekend.

Myślałem raczej o odpowiedzi, że to raczej zasilacz albo raczej wypalone diody od kogoś doświadczonego, bądź malego algorytmu.

Jakby to był problem z zasilaczem, to bym go od razu zamówił.

post-9118-0-41801700-1416085212_thumb.jpg

post-9118-0-14986600-1416085773_thumb.jpg

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koma jak nie dasz sobie rady to pisz na PW szkoda zdrowia na szarpanie się na ogólnym z ludkami

koleś wali offa, i trzy posty sobie nabił.... i tak setka za setką.... :devil:

Dla mnie EOT

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego skoro diody wszystkie się palą to diody raczej sprawne zasilacz też. Diody raczej nie zużyte bo na to potrzeba więcej niż 10 lat.

Bez sprawdzenia choćby napięcia, a lepiej natężenia nic nie wskórasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem masz miernik cyfrowy. Pierwszą i najważniejszą metodą porównania jest sprawdzenie czy po przyłożeniu sond miernika do poszczególnych diod tak samo się tlą. Nie będą się świeciły gdyż miernik na zakresie pomiaru diod ma za niskie napięcie. Po porównaniu, jeżeli diody tlą się podobnie możesz poprzestać dalsze pomiary. Zwykle diody, które straciły emisję albo tlą się słabiej albo nie tlą się wcale. Innych pomiarów miernikiem nie zwobisz w obrębie diod. Jeżeli diody działają na dedykowanym zasilaczu to zostaw go jak jest. Jedyne co możesz sprawdzić w zasilaczu to stan kondensatorów elektrolitycznych. Nie mogą być napuchnięte lub wylane. Tej czynności dokonasz na wyłączonym zasilaczu metodą wzrokową. Podejrzewam, że z oświetleniem jest wszystko o.k. czyli po tych czynnościach możesz ze spokojem dalej eksploatować oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy diodzie 5-tej od strony "+" mam chyba coś z lutem...( nagrzeje go lutownicą jutro) po postykaniu czujką miernika zaczeły mocniej świecić (załącznik)

1)niebieska 3,15 V, biała 3,30V

2) niebieska 3,22V, biała 3,29V,

3) niebieska 3,08V,biała 3,32V,

od czerwonej do czarnej, napięcie na zasilaczu 19,7V,

Dla weryfikacji segment nr 1 6,45, segment ii 6,50, segment iii 6,7,

Prąd 0,68 A

Po zagmeraniu przy tym lewym lucie potrafi się znów zrobić tylko ponad 2 V na każdej.

P=19,7*0,68~=13,4 W w sumie jest już lepiej ale może jednak zmienić zasilacz? Pytam, bo i tak będę sobie kupował na zamianę jednego leda niebieskiego , (1:1 jest za białe).

Dzięki Riter.

post-9118-0-10690500-1416262448_thumb.jpg


Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 V to za mało, wtedy na pewno i prąd jest mniejszy.

Jeśli poprawisz lut i prąd będzie około 0,7 A to masz dobrze wysterowane diody.

Moim zdaniem nie musisz zmieniać zasilacza.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody LED wypalają się szybko jeżeli jest im za ciepło. Piszes że leżały na szkle. Chłodzenie w takich warunkach jest na pewno gorsze niż gdy wiszą nad wodą.

Skoro piszesz że chcesz wymienić jedną diodę to wymień ją i skorzystaj z okazji aby porównać czy stare diody świecą tak samo jasno jak nowa. Tylko przyświeć na jakąś powierzchnię z bliska (np duża kartka papieru) a nie patrz prosto na diody.

Lut jest oczywiście do poprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.