Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! :) Pragnę zameldować, że wszystkie korale czują się świetnie łącznie z gonioporą :) Dzis ustrzeliłem taką fotę na szybko :) Goniopora jest już u mnie 3 tydzień. Lekko zastanawia mnie fakt że mimo karmienia poziom azotanów z 0,5 spadł do 0,02. Stało się tak po włożeniu połowy paczki sera silicate na krzemiany. Z tego co wiem poziom azotanów powinien byc dla lps chociaż 1 lub 2.

akwa10.jpg

PS. Krewetki czyszczące lysmata juz po dwóch wylinkach w ciągu 35 dni :/ mam nadzieje, że to normalne...


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancko B),tylko szybko zrobi sie ciut ciasno ;).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze widzę, ale po lewej stronie od goniopory skałę porasta chyba caulerpa brachypus? Pozbądź się cholerstwa czym prędzej zanim ci opanuje całą skałę. Baniaczek pierwsza klasa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze widzę, ale po lewej stronie od goniopory skałę porasta chyba caulerpa brachypus? Pozbądź się cholerstwa czym prędzej zanim ci opanuje całą skałę. Baniaczek pierwsza klasa.

Tak zgadza się to caulerpa brachypus... cieszyłem się, że to zielsko rośnie i ma się coraz lepiej. W takim razie wyplenie to do żywej skały. Dzieki za info .

Na wszelki wypadek zamieszczam foto tego zielska:

zielsko.jpg

...wyskubać to ???


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyskub paluchami, lub pincetą i uważaj, żeby żaden kawałek się nie oderwał i nie podryfował gdzieś w skałę, bo odrośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym tam chciał troszkę tego zielska ładnie wygląda (no chyba że jest szkodliwe to inna sprawa) a co do zbiorniczka bardzo fajny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz azotany z doklnoscia do 0.02 ?

Pomiaru dokonuje Salifertem (wiem że on pokazuje maksymalnie z dokładnąścią do 0,2) ale nauczyłem się metodą prób i błędów organoleptycznie ocenić z dużą precyzją odcień i na jego podstawie proporcjonalnie zinterpretować wynik. Akurat przy tym teście jesli oczynniki są nowe przy dobrym wyczulonym wzroku jest to moimzdaiem możliwe. "Oczywiście głowy nie dam" Wynik który otrzymałem przy ostatnim teście normalnie powinienem zinterpretować jako 0 czyli No3 niewykrywalne. Ale na podstawie tego co opisałem wczesniej wyszło według mnie 0,02. No to się nagadałem....

Wyskub paluchami, lub pincetą i uważaj, żeby żaden kawałek się nie oderwał i nie podryfował gdzieś w skałę, bo odrośnie.

Ech to nie była łatwa robota z tym zielskiem, niestety kilka listków poszybowało do akwarium. Szczerze uczulam wszystkich rwijcie to w zalążku bo potem jest koszmar ! Strach pomyśleć co bym mial z akwa bdybym sie nie dowiedział że to zielsko trzeba usunąć (wogóle zaczęło się też to ścierwisko wżynać w moją kochaną gonioporę).


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech to nie była łatwa robota z tym zielskiem, niestety kilka listków poszybowało do akwarium. Szczerze uczulam wszystkich rwijcie to w zalążku bo potem jest koszmar ! Strach pomyśleć co bym mial z akwa bdybym sie nie dowiedział że to zielsko trzeba usunąć (wogóle zaczęło się też to ścierwisko wżynać w moją kochaną gonioporę).

A mnie tym zielskiem bardzo ładnie zajął się mitrax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Mam pytanko, jak i czym karmisz swoja gonioporkę :) ?

No mam ją prawie miesiąc i jeśli chodzi o jej dokarmianie to nie jestem w tym specem i niewiem czy dobrze robie ale wygląda to tak:

Poza tym że karmie resztę obsady: (rybki slimaki krabiki krewetki) solowcem, spiruliną, czerwonym planktonem i hikari suchym (zawsze coś wyłapie z tego) to do wody dodaje phytoplex Kenta co 4 dni oraz amino kwasy kropelkę na 7 dni.

Dwa razy na tydzień karmie docelowo korale w tym gonioporę, wtedy podaje taki koktajl z zielonego planktonu, czerwonego planktonu solowca (mrożonki) oraz phytopleks. Dodaje też czasem do wody lub do jedzenia witaminy fishtamin sera. Ten koktail podaje sztrzykawką aby opływał danego korala ale i tak rozprasza sie po całym zbiorniku. Karmienie korali na wieczór zawsze. Uzupełniam też suplementy t


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Mam pytanko, jak i czym karmisz swoja gonioporkę :) ?

No mam ją prawie miesiąc i jeśli chodzi o jej dokarmianie to nie jestem w tym specem i niewiem czy dobrze robie ale wygląda to tak:

Poza tym że karmie resztę obsady: (rybki slimaki krabiki krewetki) solowcem, spiruliną, czerwonym planktonem i hikari suchym (zawsze coś wyłapie z tego) to do wody dodaje phytoplex Kenta co 4 dni oraz amino kwasy kropelkę na 7 dni.

Dwa razy na tydzień karmie docelowo korale w tym gonioporę, wtedy podaje wieczorem taki koktajl z zielonego planktonu, czerwonego planktonu solowca (mrożonki) oraz phytopleks. Dodaje też czasem do wody lub do jedzenia witaminy fishtamin sera. Ten koktail podaje sztrzykawką aby opływał danego korala ale i tak rozprasza sie po całym zbiorniku. Uzupełniam też jod, stront, magnez, dodaje kent essential on zawiera podobno sporo pierwiastków. podmiany wody 10% co tydzień. No i jakoś goniopora żyje :)

Edytowane przez Vinci1980 (wyświetl historię edycji)

350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie :) Akwarium 4 miesiące od startu.

Powiem krótko: Wszystko jest OK poza czerwonkawym nalotem na piasku czyli wiadomo cyjano :) , ewentualnie jeszcze dino i okrzemki. W sumie okrzemki absorbuje i mam żywice w osmozie więc...

Równolegle największym sukcesem jest wyśmienity stan żarłocznej goniopory :) Cieszy też pojawienie sie glonu wapiennego (najwięcej w kominie. Zwierzaki wszystkie zdrowe, żarłoczne, zero zgonów.

Dobra.. nie rozgaduję się... zapraszam na minifotorelację:

fot1.jpg

fot2.jpg

fot3.jpg

fot4.jpg

fot5.jpg

fot6.jpg

fot7.jpg

fot8.jpg

...zastanawia mnie jednak fakt co będzie z tym czerwonym cyjano ... jak z tym żyć :)


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"Żarłoczna goniopora" - karmisz ją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...zastanawia mnie jednak fakt co będzie z tym czerwonym cyjano ... jak z tym żyć :)

Spróbuj odsysac piasek, płucz i do akwa. Bo na skale nie widać za bardzo. U mnie pomogło. Może jeszcze nie do konca zlikwidowałem,ale moje jeszcze dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elgancko :),tylko...ciasno robi się powoli ;) . Goniopora miód malina,żywica po RO i wynik 000 wcale nie znaczy,że w wodzie nic nie ma,a cyjano jak jest lekkie,poczekaj,może samo przejdzie. A jak nie,to chemiclean - dwa dni i czyściutko :).


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Żarłoczna goniopora" - karmisz ją?

Oczywiście, że karmię. Studiując info o gonioporach dowiedziałem się, że ich wielokrotne i szybkie zgony nie są spowodowane ich "trudnością" czy też złymi parametrami wody ale... zagłodzeniem ! Moja goniopora ma 3 miesiącę, jakis czas temu zamknęła się cała - myślałem że to koniec. Zrobiłem szczegółowe testy wody wyrównałem suplementy pierwiastki. Gdy sprawdziłem już wszystko na drugi dzień koral dalej był w opłakanym stanie. Wtedy przypomniałem sobie że w sumie jej nie dokarmiałem w ostatnim czasie. Zaczalem podawać jej papki i soki ze smakołyków którymi sie ten koral powinno karmić i po dwóch dniach koral był jak nowy. Szczerze mówiąc była to moja naprawde pierwsza niezła przygoda z koralowcami.

Satysfakcja z tego korala jest bezcenna.


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No i właśnie to myślę jest powodem cyjano:)

Często wprowadzająć korala, którego dokarmiamy fundujemy sobie cyjano.

Pamiętaj o bąblu bo on też lubi jeść:)

I za wczasu jakoś targaj valonię, żeby nie stała się uciążliwa później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyt: Zrobiłem szczegółowe testy wody wyrównałem suplementy pierwiastki.

Tomku jak byś mógł w skrócie opisać jak to zrobiłeś ?


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyt: Zrobiłem szczegółowe testy wody wyrównałem suplementy pierwiastki.

Tomku jak byś mógł w skrócie opisać jak to zrobiłeś ?

Oczywiście sprawdziłem i wyrównałem to co byłem w stanie. A więc tak: Wszystkie testy saliferta oraz hanka na fosorany w ruch. Następnie czego za mało to uzupełniałem np. mg, jod jodki, żelazo, molibden i inne. Uzupełniam suplementami Kenta. Za dużo raczej nic nie było poza wapnem które u mnie jest często około 480. Wcześniej oczywiście podmiana wody 10%. Badanie twardości kh kwasowości ph. Następnie obserwacja. Wyniki były nastepujące: Wszsytkie korale super napompowane, całe życie w świetnej formie a goniopora dalej nie wstawała. I wtedy zacząłem ja karmić efekt był na drugi dzień natomiast na trzeci była już w pelnej formie.

No i właśnie to myślę jest powodem cyjano:)

Często wprowadzająć korala, którego dokarmiamy fundujemy sobie cyjano.

Pamiętaj o bąblu bo on też lubi jeść :)

I za wczasu jakoś targaj valonię, żeby nie stała się uciążliwa później.

Dzeki :) Ale własnie na Valonie nie mam pomysłu. Boję się jej dotknąć bo podobno pęka i się wtedy pięknie rozsiewa. Czyli jak się mam z nią rozprawić tak w praktyce...


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze,że ta goniopora trafiła na troskliwego właściciela. Jest piękna i na pewno odpłaci Ci się za wszystko machając wesoło "kwiatkami". Podziwiam Twoją rzetelność w podejściu do tematu :respect: . W ogóle LPSy są ciekawymi koralami i każdego będę podżegać, by rozwijał baniak w tą stronę B) SPSy są oczywiście bardzo piękne, ale takie kapryśne i... nieruchome.

U mnie valonię redukuje skutecznie krab mitrax - tzn. skubie szczypcami (pewnie w ten sposób dalej rozsiewa), ale potem zjada to co skubnie i to co się rozsiało - no cóż, w przyrodzie jest tak samo, nieprawdaż? Mitrax nie uchodzi może za amanta w akwarium, ale to bardzo pożyteczny zwierzak.

Kibicuję dalej i pozdrawiam Cię serdecznie! :welcome:

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny zbiornik, będę tu częściej zaglądał :thumbup:


7685_7895.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Goniopora :) No musiałem wstawić fotkę :) ....

goniopora.jpg


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękna i tyle


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.