Skocz do zawartości
And

Cyrkulacja w 220l

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie - jak będzie wyglądać cyrkulacja w nieco ponad 200l standardowym (prostokątnym) zbiorniku z użyciem pompy Tunze Turbelle stream 6060 (6000 l/h)? Będzie wszystko latać po scianach? Można ją jakoś stłumić?Pompa obiegowa będzie dość słaba wiec do cyrkulacji raczej niewiele doda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO powinno być ok, Wyjdzie ci około 30xobjętość akwarium, a z tego co widzę u innych akwarystów to optimum. Na twoim miejscy bym się nie martwił teraz tłumieniem pompki.

Ja mam cyrkulację około 20xobjętość i jest to zbyt mało:) więc nie masz się czym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie to, że strumień wody z tej pompy rozchodzi sie szeroko po akwarium i zapewne nie da sie wpłynąć na jego kierunek (tak jest??) i jesli będzie rowno dmuchał w jednym kierunku to cięzko bedzie uciec ze zwierzakami nie lubiącymi silnej cyrkulacji - ale z drugiej strony nie chcialbym wieszać 3-4 maxi jetow bo to juz nie wyglada zbyt fajnie a cenowo wyjdzie chyba tyle co jedna pompa turbelle. I tu mam wlasnie maly dylemacik - 3-4 maxi jety (ktore moge kierowac tam gdzie chcę) czy jedna turbelle ustawiona w jedna strone tylko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@And

Wydaje mi sie, ze strumien bedzie "zamiatal" piach z dna akwa. Fajniejsza cyrkulacje osiagniesz dwoma, o polowe slabszymi pompami (moze Marea?)

@Amphiprion

Gdy odliczysz te pare litrow pompy obiegowej to moim zdaniem mozesz smialo dodac jakas pompke np:1500l/h.

Czy te 6-setki cos dmuchaja ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć And mam akwarium 240l i tunze 6000. Bojąc się "zamiatania piachu" którego juz nie mam :) sprawiłem sobie kontroler, zakładając że jak będzie za mocno to zawsze można taką pompę wyregulować/zdławić Jak na razie pompka chodzi na rozkręcona full.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, te 6-setki wbrew temu co możesz sobie mysleć dmuchaja i to w cale nie tak słabo. Jedna zamiata dno, a druga wieje na skały (i tak se moga dmuchać, ale chyba jednak to za mało, skoro na dnie zbiera się syf:))

Może słowo "dmuchają" jest pojęciem względnym - moze cyrkulacja powinna nie "dmuchać" a "dmuchać bardzo"? haha:D

A tak na serio, to się rozglądam za czymś w granicy 1000-1500l/h...może jakieś propozycje? ma być energooszczędna:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym po taką pmpą tunze będzie cisza pod spodem...względna cisza....wiec zawsze tam można umieścić te zwierzaki lubiące spokojnieszy strumień.

Na 75 l mam 3000 l/h


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w 65l mam około 3500l/h i jest OK


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4000 w 90 bo tyle wychodzi bez panela:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopasuj cyrkulację do obsady większość miękkich a przedewszystkim popularne grzybki oraz Lps-y lubią lekką cyrkulację i przy takiej pomie jak Tunze 6060 z wydatkiem 6000l. będziesz miał kłopot z ich umieszczeniem . Nie ma ona regulacji a pompa jest polecana do akwa 150cm. Mam zarówno Tunze 6060 jaki marea 4400 w akwa 540 litrów i długości 180cm .Marea ma pewna regulację i lepiej jest ją kupić jeśli już . Tunze naprawde zdrowo dmucha i majta koralami w odległości kilkudziesięciu centymetrów od niej. Gdy dojdziesz do sps-ów wtedy taka cyrkulacja bedzie oki.I nie licz ze dzieki silnej pompie cyrkulacyjnej wydmuchasz detrytus ,ale grzybki napewno tak.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danek :

Dopasuj cyrkulację do obsady większość miękkich a przedewszystkim popularne grzybki oraz Lps-y lubią lekką cyrkulację i przy takiej pomie jak Tunze 6060 z wydatkiem 6000l.

Ja mam Marea 4400 i 3200, glownie miekkie, 2 lps, 2 sps. Obie pompy mam skrecone na minimum (regulacja pierscieniem) - kiedy pracuja obie to widac, ze miekkie, ale tez np. Euphyllia nie czuja sie do konca komfortowo. Zastanawiam sie czy tak duza (mala?) cyrkulacja w baniaku z mieszana obsada to przypadkiem nie przegiecie - mimo tego co powszechnie sie na ten temat mowi. Baniak 100x50x50.

Pozdrawiam.


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno pozwoli oczyścić skałki , ale nie będzie panaceum na pozbycie się detrytusu:).Przy 20000 /500 litrów to chyba trudno znaleść miejsce dla grzybków w szerokim tego słowa rozumieniu np ostatnio tu popularnych w pewnym topicu ricordi. Ja mam 10000 na 540 i gzrybkom musze troche kombinować miejce ,a le np taki lps jak Turbinaria peltata super się czuje w silnym strumieniu.Zyskał jak go tak ustawiłem. Sps-y w 20000 będą miały bardzo dobrze.DSlatego And pomyśl nad obsadą i jak juz to kup Marea 4400 dla zbiorników 1m lu 6000 bo ją można pierscieniem troche ograniczyć ( ma taki zamontowany) Tunze 6060 nie ma nić do ograniczania go.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ale z drugiej strony nie chcialbym wieszać 3-4 maxi jetow bo to juz nie wyglada zbyt fajnie"

nie wiem czy kiedys widziales tunze na zywo- bo ja jak wyjalem z pudelka to sie nieco przerazilem - pompa jest ogromna- co prawda jak wlozylem do baniaka to jej wielkosc znikla. ale pompka jest naprawde slusznych rozmiarow


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys balem sie, ze jakas ryba wplynie do wylaczonej Tunze 6060 i zamontowalem w srodku zabezpieczenie z sitka dla dzieci do piaskownicy.:) To znacznie ograniczylo przeplyw. A jak w akwa beda twarde to sitko mozna znowu jakims dzieciom skleic.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz to akwa powstało zwłaszcza na spsy i te 20000l myśle że stasrczya n grzybki jest 100l


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za posty - jak zwykle nie ma jednoznacznej odpowiedzi- przykombinowalem troche i chcialem do pompy tunze 6060 dokupic singlecontroller ale okazalo sie ze ta pompa nie da sie regulowac tym ustrojstwem, a zakup pompy 6000 w zestawie z kontrolerem to juz troche ponad moje finanse. Będzie wiec marea choc czytalem o tym ze jedne chodza cicho a inne niekoniecznie. Tylko jeszcze nie wiem czy 3200 l/h czy ta 4400 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 8000 czy 12000 w tych tunze to trochę inny strumień niż w zwykłych pompach. Pamietam, że jak miałem AM OR 2500 to dmuchała mocniej na przyłozona rękę niz tunze 6100. Jak postawisz na wylocie z AM miekasa to napewno go bardziej zmiecie niz przy tunze. One poprostu maja szeroki strumien i nie daja takiego ciśnienia na wylocie. Prawde mówiąc jak chodzi u mnie sama tunze to miekkie znosza ok, pompa jest ustawiona na szybe a nie bezposrednio na nie, oczywiście. Dopiero jak włącze dodatkowo zwykłą pompkę ok. 1500l/h, robi się pralka i nawet niektóre spsy maja dość:) Szczerze mówiąc dopiero dwie pompki, najlepiej tunze z dobrym kontrolerem mogą porządnie mieszać wodę. Jedna na singlekontrolerze to nie jest szczytowe roziązanie. Już jest duzo lepiej jak jest jedna tunze i jedna zwykła.

Oczywiście jak ktoś chce miec głownie miękkasy to z tą cyrkulacja nie powinien przesadzać.

Acha, w tunze mozna w prosty sposób zwiększyc wydajność, wywiercając otwory w obudowie wirnika w miejscu gdzie nie ma szczelin. Nie wpływa to na kulturę pracy pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

And ktos niedawno zapowiadal, ze marea szykuje kontrolery do swoich pompek. Chyba Przemek opowiadal o nowinkach z ostatnich targow. Pokop po forum.


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak tu juz Mmedenski Ci doradzil pomysl o dwoch pompach. Z jednej, nawet silnej nie uzyskasz zawirowan tylko woda bedzie plynac w jednym kierunku co spowoduje osadzanie sie detrytusu w "martwych" punktach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.