Skocz do zawartości
And

Cyrkulacja w 220l

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, wiem - mam od 2,5 roku akwarium 300l i nabawiłem sie juz z cyrkulacją wystarczająco - teraz stawiam 200l i chce to zrobić jak najlepiej i najwydajniej. Kilka maxi jetów w 300l wygląda niespecjalnie, a zalezy mi na "wyglądzie" akwarium. Dlatego zmieniam koncepcję. W 300l jest pompa 3500l/h obiegowa i kilka maxi jetow jako cyrkulacja- sądzę ze nie warto dawać mocnej pompy obiegowej - to generuje większe koszty a i tak musi cos mieszać wodę w akwarium. Rozdzieliłem u siebie wylot pompy na dwa wyloty ciągnąc rury wzdłuż akwarium - efekt fajny tylko ze moc dmuchania na poszczególnych wylotach jest juz marna a pompa nadal ciągnie 65W non stop. Dlatego teraz zakupiłem Eheima 1250 (1200l/h) i to on będzie w 200l jako obiegowy. Pożera tylko 28W a wystarczy zeby robić obieg sump-akwarium. I do tego chce juz w zbiorniku dołożyc mocne pompy cyrkulacyjne (jak najmniej). Np pompa tunze 6060 ciągnie 11W + Eheim 28W = 39W a da to na pewno lepszą cyrkulację niż OR 3500 (65W) + dwa maxi jety w akwarium kazdy chyba po 13W co daje 91W. 91W>>39W przynajmniej rachunek za prąd jest prosty w tym przypadu a sądze ze i akwarium na tym zyska. Zresztą oparłem sie na koncepcji Leszka Bolesławskiego ktory jak stawialem 300l mi tak doradzał - ja jednak nie posłuchałem :))). Dlatego moje pytanie jest takie czemu wszyscy dają tak mocne pompy obiegowe? Gdyby one załatwiały od razu cyrkulację w akwarium to bym zrozumial. One muszą podnieść wodę na sporą wysokość - tracą dużo na wydajnosci a ich moc + praca non stop wyraźnie zwiększa koszty energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

And a jak jest z glosnoscia pracy tego eheima??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

And nie wszyscy dają mocne obiegówki (była ne ten temat już dyskusja) Osobiście jestem zwolennikiem słabszego obiegu (sam zamieniłem OR3500 na 2500) oraz mocniejszej nawet 30 krotnej cyrkulacji.

Moc obiegowej powinno się dostosować do wydajności odpieniacza, większa moc pompy spowoduje tylko mielenie góra-dół bez uzasadnienia.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że dzis do mnie dojedzie poczta - bo dopiero go zamówiłem - ale te pompy są znane z cichej pracy - zresztą są najczęsciej wybierane jako pompy obiegowe do chlodzenia komputerów (min. likwidacja głośności chłodzenia) - liczę, że będzie niesłyszalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, chce ktos do przetestowania program ktory pomaga w prowadzeniu akwarium? Ma kilka prostych ale mi przynajmniej bardzo potrzebnych funkcji.

Napisałem go dość dawno ale w zasadzie od 2,5 roku prowadzę zapisy o akwarium i nieźle się sprawdza. Wersja pod win xp (nie chce mi sie instalki robić). Jesli tak to wyślijcie maila na and_z@o2.pl to wyślę do kilku osób - mile widziane zgłaszanie błędów i pomysłów czego jeszcze brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chętnie przyjmę alexkoz@poczta.onet.pl Na razie prowadzę zapiski w zeszycie i mam parę plików w excelu które podpowiadają mi co mam kiedy wymienić, jakie miałem parametry wody, jaką mam wydajność RO, czy ile wsypać odczynników na ballinga.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

And i naja pompe obiegowa si ezdecydowales konkretnie juz?ja nadeal mam dulemat co do swojego akwa dac 50*50*57 i sump 54 l niby aquabee 2000/1 ale nie wiem czy bedzie to dobry wybor.wciaz mam dylemat zreszta jak podlacze to bede wiedzial ale nadal szukam jakiejs innej alternatywy.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darek12 - zbiornik mam prawie identyczny jak Twoj (tylko 60cm szerokosci a nie 50) i jesli chcesz rozdzielic wylot na dwa to pompa AquaBee 2000 bedzie stanowczo za malo.

Ja mam AquaBee 3000 i rozdzielony wylot - ledwo, ledwo daje to jakis strumien (o wlasciwosciach cyrkulacyjnych mozesz raczej zapomniec). Jakbym robil jeszcze raz to albo bym zrezygnowal z rozdzielenia wylotu (to szybciej) albo wstawil jeszcze mocniejsza pompe (tego raczej bym nie robil).

Tak wiec przemysl dwa razy zebys pozniej nie kombinowal. Ja najprawdopodobniej zaslepie jeden wylot (tylko troche sie obawiam, ze bedzie sie tam zbieral jakis syf :-( ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz odpowiadam bo właśnie przyszła pompa. W akwarium mam w tej chwili OR 3500 i porównanie z nią moze nie jest najlepsze (eheim 1250 ma 1200l/h wydajnosci), ale różnica w wielkosci pompy jest znaczna - to jeden plus.

Drugi plus i chyba największy to kultura pracy - pompa postawiona w misce na gąbce jest z ok jedneg metra nie do usłyszenia słychac tylko szum wody w misce (na razie tylko takie testy moge zrobic). Kolejny plus - podnosiłem wąż na różną wysokość (ok 1,3m wysokosc akwarium) i jej moc na tej wysokosci wcale wyraźnie nie spada czego nie moge powiedziec o OR 3500. Dodatkowo jej moc to 28W (OR 3500 to 65W) więc troche mniej żre prądu. Zresztą moje założenie jest proste - pompa taka zeby obsłużyć odpieniacz, prawdopodobnie ustawię go teraz na spadzie wody grawitacyjnym czyli bez dodatkowej pompy podającej wode do odpieniacza i mocna cyrkulacja juz w samym akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp ja mialem w swoim akwarium or2500 i mam juz zamowiopna aquabee2000/1 to jest ta mocniejsza wersja ktora niby podnosi do 3 m.mnie generalnie nie chodzi o to zeby obiegowa robila za cyrkulacyjna chce zeby byla cicha i jej wydajnosc byla zblizona do odpieniacz abeast 400.no i pradozernosc.mialem wstepnie decyzje zakupu na 3000 aquabee ale zrezygnowalem.co do wylotow to nie ma u mnie problemu moge zrobic jeden i tak bede musial wstawic cyrkulacyjna..a chodzilo mi generalnie zeby wymienic or2500 na tej samej mniejwiecej wydajnosci ale cichsza!!!!!

mam andzieje ze aquabe2000/1 bedzie dobrym wyborem jesli nie to znow sie przeciagnie start zbiornika.

rpp a nie sadzisz z edo mojego baniaczak 3000 bedzie z amopcna?

nie wiem czemu ale szukam potwierdzenia ze dokonalem sluszego wyboru rezygnujac z 3000 na rzecz 2000/1

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.