Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie mijają 3 lata odkąd rozpocząłem moją przygodę z morszczyzną więc z tej okazji postanowiłem opisać swój obecny zbiornik. Ale wracając 3 lata wstecz od dziś, mając trochę doświadczenia z akwariami słodkowodnymi zaciekawiło mnie jakie są możliwości prowadzenia zbiornika morskiego. Po przestudiowaniu setek postów na znanym pewnie niektórym forum, nano-reef.pl ;) postanowiłem zalać na początek 50 litrowe szkiełko z 4 kilogramami żywej skały i odpieniaczem ze strzykawek. Z czasem pojawiły się w nim pierwsze miękasy i błazenek odratowany z zapuszczonego akwarium. Przygoda z morszczyzna przy zachowaniu systematyczności i dokładności okazała się stosunkowo prosta.

Równocześnie obok morskiego prowadziłem swój 400 l zbiornik słodkowodny. Po około roku zachęcony rozwojem mojej małej solniczki zacząłem rozmyślać nad możliwością rozbudowy systemu. Inwentarz ze słodkiego został sprzedany i rozpoczęło się wielkie myślenie nad przystosowaniem 400 litrowego zbiornika. Koszty zbudowania wszystkiego zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i cenami sklepowymi wydawały się być „trochę” za wysokie a więc DIY musiało być kluczem do sukcesu.

A konkrety wyglądają tak:

Akwarium ma wymiary 150x50(niestety tylko tyle) x54 wys.

Klasycznego sumpa brak. Jest z boku dostawione wąskie akwarium z dwiema komorami, zasilane z pudełka przelewowego – oczywiście giętego samodzielnie z pleksi, woda wraca chińską głowicą 1600l/h.

Za falowanie odpowiadają 2 szt. JVP 5500 l/h.

Oświetlenie to 6x36W T8 (4x Philips AquaCoral + 2 Sylvania 10 000K) – tak, akwarium jest na T8! Kolory są ok i wszystko ładnie rośnie, a świetlówki kupowałem na wyprzedaży po 18zł! Obudowa i elektryka oczywiście zrobiona we własnym zakresie.

Odpieniacz – tu koleje cięcie kosztów i minimalizm – 0,4 m rury z plexi o przekroju kwadratu z doklejoną szyjką od butelki i kubeczkiem z pojemnika po „czymś”. Napędzany…..wydajnym brzęczykiem. Kostki lipowe robię sam i są dość duże z dwoma równoległymi kanałami osobno zasilanymi. Daje to całkiem sporą ilość drobniutkich bąbelków i niezła pianę. Generalnie działa -wywala syf i wg mnie jest wystarczający na obecną obsadę.

A skoro jesteśmy przy osadzie to:

Zółtek,

Nemateleotris magnifica

Ecsenius bicolor

Pterapogon

chrysiptera hemicyanea

2x ocellaris

k. czyszczaca

ślimaki

mitrax

Z korali to od miekasów i zoa przez LPS po prostrze SPSy. Wszystko rośnie.

Sól Aquaforest ReefSalt bez probiotyków. Suplementacja JBL Koral fluid. Bakterie Microbelift SpecialBlend

Aaaa, jeszcze w sumpie mam 3 l kulek Bioceramax-u

Zdjęcia dodam po powrocie do domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ten odpieniacz serio daje rade w 400l ? Coś mi się wydaje że będą kłopoty.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jest już blisko 2 lata spsy dają radę, NO3 wg saliferta 0 czego chcieć więcej?

(Robie podmiany raz na 1-2 tygodnie po 10% objetości baniaka moze to pomaga w utrzymaniu parametrów)

Edytowane przez michalp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat az sie prosi o fotki ;) Powodzonka


c6fec50cb65b0282d165cba711b93e7eu557a511.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to obecnie wygląda:

post-13302-0-29108700-1417460064_thumb.jpg

Akurat jestem w trakcie robienia przemeblowania w zbiorniku więc w środku panuje mały chaos. (Gdyby ktoś miał chęć na np sarcopythona, zieloną sinularię lub innego korala to proszę na pw, chętnie zwolnię trochę miejsca.

Edytowane przez michalp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ten odpieniacz serio daje rade w 400l ? Coś mi się wydaje że będą kłopoty.

Dlaczego tak Ci się wydaje? I kiedy będą te kłopoty?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał bardzo fajny baniak dużo miejsca dla rybów

xenia opanowała prawą stronę (trochę niebezpiecznie oraz dużo sarco)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajnie wygląda. moze nie urywa ale sie kreci, zwierzyna rosnie, wyglada na zadowoloną czego chcieć wiecej :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajowe szkiełko - gratuluję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pochelbne opinie:)

Michał bardzo fajny baniak dużo miejsca dla rybów

xenia opanowała prawą stronę (trochę niebezpiecznie oraz dużo sarco)

spokojnie, xenia jest pod kontrolą, rosnie na osobnych skałach a fajnie wygląda taki falująco-pulsujący dywan

Na sarco faktycznie mam mało miejsca i bedę chyba musiał w wolnej chwili część wystawić na targowisko.

Jedyna moja bolączka z akwarium, to wyrzuty sumienia że ryby mogę dopiero karmić koło 17stej - rano jak wychodzę jeszcze śpią i do wieczora muszą pływac o głodzie (tylko zebrasoma ma nori do skubania). Chyba muszę przetestować automat do suchego pokarmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięknie to wygląda i pójdę w ślady kolegi, bo mi stoi zbiornik 450l nieużywany. Miało być roslinnie, ale skoro tak to wygląda jak u Ciebie i sie ładnie rozwija to zaczynam na poważnie rozmyślać o swoim. Gratuluję i powodzenia dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwa, dodatkowo prowadzone tanim kosztem.

Mógłbys opisać jak u ciebie wyglądał start zbiornika, czy miałeś wyboiste dojrzewanie? Jakieś poważniejsze plagi?

A karmnik polecam, u mnie sprawdza się znakomicie, ryby się przyzwyczaiły i czekają w południe aż im sypnie.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start był na ok 30 kg suchej skały i ok 5 żywej. Przebiegał dość łagodnie. Na początku miałem lekki zakwit wody ale po tygodniu się wyklarowała, póżniej miejscami trochę okrzemków. Później przyszły glony a wręcz ich plaga i miałem znów roślinniak w zbiorniku tyle że morski. Wyrywanie niewiele pomagało i łaka cały czas rosła i trwało to dość długo ale ostatecznie przeszłol. Myślę że przyczyną az takiej ilości zieleniny mimo dobrych parametrów wody i prawie żadnej obsady jak na ten litraż były te kawałki żywej skały bo to ewidentnie o dnich się zaczęło. Teraz gdybym stawiał nowy baniak to tylko na dobrze przygotowanej suchej skale i zaszczepiał na niej życie.

Z plag dopadło mnie dino po eksperymentach z wódką (pamiętajcie zeby z tym nigdy nie przesadzać ;) ) Niestety zaciemnianie i inne naturalne metody nie dawały efektu i zaryzykowałem Ultra algea X - obsadę miałem już prawie taką jak teraz i nic nie padło a dino poszło sobie już po 2giej dawce. Jak to z dino bywa tydzień po nim lubi pojawić się cyjano ale chemiclean każdy zna. Jak widać stosowania chemii sie nie ustrzegłem ale wolałem zaryzykować chemię niż katować życie tygodniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.