Skocz do zawartości
Przemek

Mocno DIY rafka 28 litrów - 11 lat temu :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Grzebiąc w czeluściach internetu znalazłem link do "fotorelacji" i opisu jednego z moich pierwszych(choć nie pierwszego) akwarium morskiego - 28 litrowej rafki.

Lampa zrobiona z oprawek i kawałka deski, panel filtracyjny z przelewem na zasadzie wyrównania poziomów wody, słowem - kompletny low-cost :)

Może kogoś to zainteresuje - ba! - może nawet zainspiruje! :-)

http://wayback.archive.org/web/20030505223956/http://www.nano-reef.pl/page.php?id=4


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można? Można - trzeba tylko chcieć :) Teraz wyszło by to jeszcze taniej patrząc na dostępność sprzętu jak i życia. Gratuluje :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, Przemek, młodzi powinni się uczyć z tego opisu. Swoją drogą ale technika poszła do przodu przez te 11 lat :ninja:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@martin

Trzymałem i miał się całkiem nieźle - potem wylądował w 250 ;-)

@petrus1

To samo sobie pomyślałem jak to dziś oglądałem - aczkolwiek nic nie przebije mojego odpieniacza DIY który został wykonany z butelki po mleku starszego syna :-)

Dostępność sprzętu wtedy była żadna - o wyposażeniu takim jakie jest dziś mogliśmy tylko pomarzyć, pierwsze power compacty ściągałem ze stanów - dwie świetlówki i zasilacz za równowartość 750zł (wtedy)... :o

A jaka frajda była!! ech... :-)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@martin

Trzymałem i miał się całkiem nieźle - potem wylądował w 250 ;-)

@petrus1

To samo sobie pomyślałem jak to dziś oglądałem - aczkolwiek nic nie przebije mojego odpieniacza DIY który został wykonany z butelki po mleku starszego syna :-)

Dostępność sprzętu wtedy była żadna - o wyposażeniu takim jakie jest dziś mogliśmy tylko pomarzyć, pierwsze power compacty ściągałem ze stanów - dwie świetlówki i zasilacz za równowartość 750zł (wtedy)... :o

A jaka frajda była!! ech... :-)

Ano tak. Za 10 lat akwarium morskie plug and play, zwierzęta gratis :wallbash::evil:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toż to prawie jak buty relax, aparat Ami 66, zegarek z kalkulatorem lub z melodyjkami, commodore 64, magnetofon Kasprzak, kartki na mięso i wiele, wiele innych ;) oj te czasy już nigdy nie wrócą... a może to i lepiej, bo pewnie do dzisiaj bym nie miał słonego akwa ;) fajnie tak czasami powspominać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toż to prawie jak buty relax, aparat Ami 66, zegarek z kalkulatorem lub z melodyjkami, commodore 64, magnetofon Kasprzak, kartki na mięso i wiele, wiele innych ;) oj te czasy już nigdy nie wrócą... a może to i lepiej, bo pewnie do dzisiaj bym nie miał słonego akwa ;) fajnie tak czasami powspominać...

Michał, a Ty też z tych trudnych roczników? Pamiętasz kartki na wszystko? Komuno wróć? :whistle:;)

a aparat to druch :thumbup:

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
toż to prawie jak buty relax, aparat Ami 66, zegarek z kalkulatorem lub z melodyjkami, commodore 64, magnetofon Kasprzak, kartki na mięso i wiele, wiele innych ;) oj te czasy już nigdy nie wrócą... a może to i lepiej, bo pewnie do dzisiaj bym nie miał słonego akwa ;) fajnie tak czasami powspominać...

Kolejki za papierem toaletowym:). Było tego więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

petrus1 - Ty też z tych trudnych roczników? myślę, że obecne roczniki są bardziej trudne niż wówczas... pamiętam jak się wstawało nad ranem i biegło do piekarni po chleb, za którym stało się kilka godzin. Nie wspomnę już o benzynie aby ją zatankować stawało się w kolejce nie raz zostawiając auto na noc / zazwyczaj Fiat 126p / aby na drugi dzień wlać kilka litrów do baku... było minęło... obecnie jeśli portfel jest wystarczająco gruby to idziemy i mamy wszystko co chcemy, a nie jak kiedyś liczyły się układy aby coś dostać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 lat temu byłem w jakimś sklepie w Bielsku i widziałem morskie akwarium na pasażu.

Wtedy sobie powiedziałem, że też takie będę miał... Zapytałem sprzedawcę ile takie cudo kosztuje. Pan mi powiedział tak kosmiczną cenę, że stwierdziłem, że musiałbym dłuuuugo pracować :)

Z tego co pamiętam serwis co tydzień kosztował wtedy 450 zł.

A co do daaaawnych czasów - też pamiętam te kolejki za chlebem. Przed świętami stałem 3 dni na zmianę z ojcem.

A za szynką czasem dłużej...

Widok niezapomniany - czołgi przed szkołą i na każdym rogu patrol wojskowy.

choć kto wie co przyniesie następny 13 grudnia... to już pojutrze...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

pamiętam tą rafkę. Od niej sie zaczęła chęć posiadania swojego zbiornika. Gdzieś nawet w piwnicy powinienem mieć taki panel :)

11 lat jak ten czas leci ...


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo zainspirowało to akwarium, podobnie jak reszta zbiorników z tej strony:

http://wayback.archive.org/web/20030618213601/http://www.nano-reef.pl/page.php?id=2

Wtedy nie było nawet porządnych, małych T5. Co ja się musiałem nakombinować przy moim pierwszym nano... :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie zainspirowało akwarium morskie w sklepie zoo przy sądzie w Warszawie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem oswietlenie 2 x T5 podłączone do rozwalonych oprawek od żarówek energooszczędnych :)) ale to były najlepsze zbiorniki wtedy

jeszcze na forum Przemek wrzucał artykuły nawet. pamiętam że poważną sprawą i powodem do dumy było utrzymanie xeni w dobrej formir:) nawet całe prace chemiczne o stosowaniu jody w baniaku przewijały sie na forum:))


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do daaaawnych czasów - też pamiętam te kolejki za chlebem. Przed świętami stałem 3 dni na zmianę z ojcem.

No ludzie, bez przesady, w Korei się wychowaliście, czy w Wielkopolsce o tyle lepiej było? Ja też stałem w kolejkach po chleb, ale raczej dłużej niż godzinę, to nigdy nie było. Raz 3 godziny po karpie, w stanie wojennym, co do dzisiaj rodzinie wypominam.

A co do rozwoju techniki akwarystycznej, to przez te 11 lat raczej się nasza sytuacja materialna poprawiła, bo podstawowa technika jednak ciągle ta sama: odpieniacz (ino mniej lub bardziej fikuśny), lampa (hqi jednak ciągle sexy), falownik i balling (tyle, że waga elektroniczna). Z mojego pułapu finansowego komputery do akwarium jak nie istniały tak nie istnieją ;) Swoje zakładałem 5 lat temu i jakbym to robił dzisiaj to pewnie bym kupił jota w jotę to samo co mam.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. O ile 11 lat temu był już w miarę jakiś wybór sprzętu do większych akwariów, o tyle do nanoraf nie było NIC w porównaniu z tym, co jest osiągalne teraz. I pieniądze nie miały wtedy znaczenia, gdyby wtedy była dostępna jakakolwiek lampa do nanorafy, to bym sobie ją kupił. Kombinowałem, bo prostu takowej nie było i musiałem ją sobie sam sklecić. Z odpieniaczy do nanoraf dostępny był BioFlotor oraz MiniFlotor i to było wszystko. No, dla odważnych był chyba już wtedy dostępny jakiś mały Weipro. Nie ma porównania, jak się dzisiaj idzie na targi typu InterZoo to się nie da w jeden dzień zwiedzić wszystkich stoisk z akwarystyką morską, samych lamp LED-owych są setki...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11lat temu, czas leci...

Wyjechalem wtedy z kraju :)

A cofajac wstecz, to pamietam zanim ojciec zaczal jezdzic w spedycji I zwozic kartonami z niemiec czekolady alpejskie (pamietacie biale opakowania ze zdjeciem gor? ) to mial skup makulatury :D I cukru I papieru mialem pod dostatkiem ;) pierwszy prywaciaz na ulicy chyba :D


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.