Skocz do zawartości
chelmon1

Problem z bieleniem korali sps

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam akwarium od 4 miesięcy 60x60x60 h

Wsadziłem korale po 3 miesiącach dojrzewania jak zauważyłem pierwsze glony różowe wapienne i parametry się wyzerowały, ale teraz bieleją mi wszystkie korale jakie mam od spodu tkana odpada i robią się białe. Czy one są głodne? Straciłem wszystkie acry w pierwszej kolejności, potem montipory teraz widzę że seriatopory też zaczęły gorzej polipować i od dołu odchodzi im tkanka od szkieletu

Parametry od samego początku takie same. Co tydzień od 4 miesięcy mierzę salifertem.

No3 0 Po4. 0,04

Mg 1500

Ca 500

KH 9

Start na suchej skale Sól Blue Treasure Dodałem bakterie biogro plus paletki te ciemne 200 gr w filtrze przepływowym

Odpieniacz DIY White Skim 150 na tunze. Pieni na średnio po 5 dniach kubek pełen

W sumpie 400 gr węgla

Woda idealnie czysta i przezroczysta

Oświetlenie 10x24 wat Nie wiem co jest grane

Rybek nie mam jeszcze

Ręce opadają bo nie wiem co jest grane a wszystko robiłem zgodnie z procedurami dla początkujących.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie jak bieleją z góry to światło a jak z dołu to woda. Ale nie ma reguły. Procedury dla początkujących? Nie ma czegoś takiego ;) Każdy zbiornik jest inny i to co u jednej osoby za działa u drugiej nie musi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj jakieś fotki trochę się przyjrzymy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to moje 1 akwarium. Procedury czyli tematy które powinienem przeczytać jako początkujący. Korale niby ciemne ale od spodu robią się białe jeden po drugim. Woda uboga nie jest gdyż co 3 dni mam zielony nalot na szybach więc odpada wyjałowienie. Nie wiem co jest grane.

Zdjęcia

gallery_23103_3247_2109304.jpg

gallery_23103_3247_629092.jpg

Edytowane przez chelmon1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odważył bym się postawić że to jakieś pasożyty


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz? nic tam nie widzę żadnych robaczków, dostałem korale od osoby która miała też świeże akwarium ale korale były jeszcze zdrowe i ładne kolory a teraz to nie wiem

Dostałem PW że może cyrkulacja

Co do cyrkulacji

Mam Tunze 2x6025 oraz Jebao Wp 25

Edytowane przez chelmon1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację Czytałem dokładnie powinno być 7-6 Kh tylko jak zejść niżej jak od samego początku mam 9

Hym tak sobie myslę może to też zmiana oświetlenia. Osoba od której je kupiłem miała lampę HQI 150 Wat i 4x24 wat jam mam 10x24 wat chińskie Aqua nova 5 białych 5 niebieskich może to oświetlenie do d...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry masz podwyzszone, moze zasolenie zbyt wysokie?


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup w sklepie sporzywczym sól i zrob podmiane z 10 l

podajesz ballinga ? - to zmiejsz dawkę

albo

zmień sol na uboższą

Nie robiłem podmianek jeszcze w ogóle. Ballinga mam przygotowanego ale parametry stoja więc nic nie leje. Z tą sola spożywcza to na serio?

Edytowane przez chelmon1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiany są zalecane a wręcz wskazane średnio co tydzien lub dwa minimum 10 %


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak wiem tylko od kiedy te podmany robić? Myślałem że jak parametry ca mg kh spadną to wtedy pierwsza podmianka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewidentne przesolone, skalibruj sobie spławik u kogoś z refaktometrem. Podmiana to jedyna logiczna droga.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spławik zwykle zaniża od 3 do 4. Sprawdź na refraktometrze a się przekonasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bielenie nastepuje gdzyz masz wyjalowiona wode wegiel pobiera pierwiastki na zdjeciach widac ze korale sa bez koloru wyciagnij wegiel zrob podmiane. Co jakis czas dodaj pierwiastki sol bez soli zeby kolory wrocily

kh daj 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol blue tresure ma KH ponad 12 stąd masz tak wysoki ten parametr w akwarium. Faktycznie przy peletkach nie jest to dobre rozwiązanie mieć tak wysokie kh. Bez względu na to jakie stosujemy metody, kh powinniśmy utrzymywać podobne jak w naturze czyli 6,5-7,5 do 8 max. Powyżej tej wartości koralowce będą narażone na stres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiany są zalecane a wręcz wskazane średnio co tydzien lub dwa minimum 10 %

Wiadomo, że trzeba wodę pomieniać, ale bez przesady, wiele zbiorników działa przy podmianach rzędu 5 tygodniowo, 10% co dwa tygodnie itd... Oczywiście, czym mniejszy zbiornik i czym mniej doświadczony akwarysta, tym więcej podmian, ale więcej niż 10% nie powinno się moim zdaniem podmianiać na raz, jeśli zbiornik działa bez problemów.

Osobna sytuacja, jeśli sól jest bardzo bogata, glony wapiennie i koralowce twarde jeszcze nie ruszyły na dobre a zasolenie jest wysokie, czyli tak jak u autora wątku, wtedy bym jakiś czas nie podmieniał lub pomieniał minimalnie i dał koralom zużyć ten cały wapń, względnie zjechał z gęstością do 1022 - 1023.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup w sklepie sporzywczym sól i zrob podmiane z 10 l

podajesz ballinga ? - to zmiejsz dawkę

albo

zmień sol na uboższą

Coś w rodzaju "sól bez soli" ale odwrotnie? Kudre to tak można robić w przypadku poważnej nadwyżki Ca lub Mg lub KH. O takim czyś to nie czytałem. To nie żart?


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DO refraktometru weź od razu płyn kalibracyjny,koszt 20zł a spokojniejszy sen. Mi przy zasoleniu kosmicznym odpadała tkanka. A kieckę podwijały acropoy przy wahaniach kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał sewer też miałem sól blue tresure i problemy z KH.

Po wprowadzeniu do zbiornika pierwszych spsów niektóre zaczeły bladnąć tak jak u Ciebie.

Rybki, miękasy, krewetka w porządku tylko spsy:(

Poziom zasolenia sprawdzaj często bo przy tej soli przynajmniej u mnie były problemy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach nie wygląda jakby tam świeciło 10x24W, jaka to lampa i jakie świetlówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol blue tresure ma KH ponad 12 stąd masz tak wysoki ten parametr w akwarium. Faktycznie przy peletkach nie jest to dobre rozwiązanie mieć tak wysokie kh. Bez względu na to jakie stosujemy metody, kh powinniśmy utrzymywać podobne jak w naturze czyli 6,5-7,5 do 8 max. Powyżej tej wartości koralowce będą narażone na stres.

Potwierdzam to co napisał sewer też miałem sól blue tresure i problemy z KH.

Po wprowadzeniu do zbiornika pierwszych spsów niektóre zaczeły bladnąć tak jak u Ciebie.

Rybki, miękasy, krewetka w porządku tylko spsy:(

Poziom zasolenia sprawdzaj często bo przy tej soli przynajmniej u mnie były problemy.

pozdrawiam

Panowie, pierwsze podstawowe pytanie jakiej soli BT kolega użył ? Ja używam BT od 2 lat na przemian z innymi solami, i faktycznie BT SPS ma podwyższone kH gdzie ok 10-10,5 ale wyniku 12 nigdy nie osiągnąłem. Najczęściej stosuje BR reef i ona ma faktycznie kH w okolicach 9.

Co do wysokości kH, to owszem, w naturze jest tak jak Sewer piszesz ale lata temu była tendencja trzymania wysokiego kH i nigdy nie zauważyłem stresu koralowców - nawet przy kH 13. Metoda ULNS zaleca kH poniżej 8 rzekomo jest lepiej, choć są zbiorniki prowadzone na probiotyce przy wyższym kH i dają radę wizualnie i kondycyjnie.

Nie rozumie, jak przy soli danej marki może być problemowy poziom zasolenia ? Sypiesz sól i dokonujesz pomiaru - jakie ma znaczenie marka soli ?

Rozcieńczając wodę, wodą z RO do właściwego poziomu obniżysz wartości Ca i resztę, ale ja bym wolał zrobić świeżą solankę o mniejszym zasoleniu i tak zrobić podmianę, jeżeli do tej pory nie robiłeś w ogóle podmian.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 1023 więc to nie to. Ale podmiane zrobię dzisiaj ok 20 l zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chelmon, rozumie, że zrobiłeś pomiar na refraktometrze ?

Dopisz dokładnie na jakiej soli BT zalewałeś ?

Tak wysokie Ca i Mg z powietrza się nie bierze, albo przesolone albo zalałeś za dużo ballinga czy innych podbijaczy.

Jeżeli faktycznie zasolenie dobre, to teraz przyjrzał bym się Po4, bo jak salifert pokazuje wynik dodatni na hance można się zdziwić pomiaru,

PS. Moim zdaniem, rybkę trzeba mieć w baniaku, ona uruchomi cykl azotowy uwalniając amoniak.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.