Skocz do zawartości
lapsiak84

Atak brunatnego nalotu !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Pomocy !!! Moje akwarium ma dokładnie 2 miesiące. Dziś czyściłem sobie szybki jak co tydzień i robiłem delikatną podmiankę około 10% wody. I wszystko było by fajnie ale po wyczyszczeniu szyb zaczął się pojawiać brunatny nalot taki sam na piasku jak i na szybach. Wyczyściłem ponownie szyby czyścikiem ale nie sończyłem jeszcze czyścić całej szyby jak już na wyczyszczonej części zaczał się znów pojawiać. Na piasku również jest ten nalot a do tego jakby (właściwie nie jakby) lecą z tych plam pęcherzyki powietrza. Czy to jakiś proces gnilny czy coś? Wczoraj w dzień wpuściłem malutkiego hepatuska. Najpierw ganiał błazenki potem się zaprzyjaźnili a dziś połorzył się na dnie i odszedł na wieczną rafę. Czy to może być przyczyną tego nalotu? Co robić.

Podstawowe testy Po4 - brak, Azotany 0,2

Ratunku o co chodzi?

Dodam, że dziś usunąłem również jeden kawałek żywej skały, ( nie pasowała do koncepcji ) czy to mogło zaburzyć równowagę w zbiorniku?

Goniopora pieknie się pompuje, sarcophyton również co się może dziać i co mam robić ?

Na zdjęciu trochę widać ten nalot szczególnie na piasku.

post-23929-0-50812300-1418503562_thumb.jpg

Edytowane przez lapsiak84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu nie widać dokładnie, ale jak pęcherzyki powietrza są na nalocie to całkiem możliwe, że początki dino.Jeśli zbiornik ma dopiero 2 m-ce to raczej ruszenie skały nie powinno mocno namieszać. Sprawdź sobie ro(tds po żywicy) szczególnie krzemiany (test na SI).


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję, niestety dziś nie mam testu SI ale po niedzieli zakupię, czy to moze mi załatwić Błazenki czy raczej nie ma strachu ? RO po żywicy miało 003

Edytowane przez lapsiak84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie okrzemki . Przydałby się jakiś absorbent na okrzemki phosguard, albo chemipur. Taka sytuacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bardzo mozliwe zw podmieniles wode na syf skoro ma 003 po di


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

003 to jest syf? Chyba się kolega rozpędził za bardzo w swojej diagnozie ;-).

@lapsiak84 blazenkow Ci to nie załatwi nie martw się. Jeżeli jest tak jak piszesz (brązowe plamy, gluty z pęcherzykami powietrza) to masz Dino. Twój zbiornik jest jeszcze bardzo młody wiec to zupełnie normalne że takie paskudny się dzieją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez paniki to tylko okrzemki. Ulubione glony dla zooplanktonu. Zejdzie pod warunkiem ze nie bedziesz dolewal wiecej krzemianow. Test na Si jest Ci zbedny, lepiej za te pieniadze kupic zywice i zadbac o jakosc wody z filtra RO.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Grzesiu pisze ..,zainwestuj w żywicę.Pół roku się z wysypem okrzemków męczyłem i w końcu kupiłem.

Kiedyś myślałem ,że żywica to niepotrzebny zbytek, ale woda w moim kranie nauczyła mnie szybko pokory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.