Skocz do zawartości
Qlfon

Zasilanie odpieniacza "zewnętrznym" powietrzem.

Rekomendowane odpowiedzi

Małymi krokami zbliżam się do nowego baniaka pod nowym adresem. Wstępne założenia są takie iż będzie większy:) Ponieważ miejsce w jakim będzie stał baniak to okolice szybu wentylacyjnego a będę mieszkał na przedostatniej kondygnacji (gdzie ostatnia też będzie "moja") wpadłem na pomysł by wykorzystać ten szyb i wypuścić tamtędy zasilanie odpieniacza w powietrze. Nie straszne mi będą wtedy malowania, odświeżacze, lakiery do włosów itp. Pytanie do kolegów, którzy mają wyprowadzone ssanie na zewnątrz: jak to zrobić by miało to sens? Wężyka o takiej średnicy jak wężyk w odpieniaczu to chyba nie ma sensu ciągnąć po pobór powietrza spadnie makabrycznie... W teorii będę miał do "pokonania" 5-6 m i jestem na świeżym powietrzu. Tylko jak? Puścić od "komina" na dachu w kanale peszel tak 4-5 cm średnicy i przy akwarium podłączyć do tego peszla wężyk od tłumika odpieniacza czy zrobić to jeszcze inaczej? Opory na ssaniu chciałbym mieć jak najmniejsze a wyjście horyzontalne przez ścianę nie bardzo wchodzi w grę bo to środek mieszkania jest:(


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przy pompie tunze 9420 mam 2 m wężyka 9 mm i spadku nie mam mierząc przy odpieniaczu i za oknem

weź jeszcze pod uwagę aby zimą nie zasypał śnieg itp

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki za wpis. To w sumie dobrze rokuje, śniegiem to się będę przejmował jak w końcu spadnie: Ale mam pomysła jak to zrobić żeby i to się nie stało. A nie masz problemów z jakimiś niechcianymi gośćmi? Jakieś mrówki czy inne robactwo? Pewnie ich nawet nie spotkasz bo skończą w odpieniaczu ale czysto teoretycznie mnie to nurtuje:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszkam na 3 piętrze i robactwa nie widziałem,pewnie jakby jakiś spory wlazł to by odpieniacz od razu przelał bo automatycznie pobierałby więcej wody a powietrze robal by przyblokowal


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dla pewności mam na końcówce przewodu założoną rajstope :) więc żaden syf się nie prześliźnie :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koniec możesz dać filtr od paliwa taki zwykły.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te kominy są tylko używane do wentylacji? Bo jak na dachu obok są też kominy od palenisk to może ci czasami zaciągać dym do mieszkania.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A te kominy są tylko używane do wentylacji? Bo jak na dachu obok są też kominy od palenisk to może ci czasami zaciągać dym do mieszkania.

przecież to jest wentylacja grawitacyjna i działa tylko na zewnątrz, a nie do środka : P

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rurkę fi 26mm o długości 6-7m wystawioną za okno a na końcu mam tłumik DYI o BK ma takie ssanie,że spać nie można było przy otwartym oknie.Mam jeden minus,na rurkach w zimie skrapla się sporo wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, to tylko wentylacja. Kominów od palenisk na bloku nie mam:)

Czy ktoś z Was ciągnie powietrze na takim około 10m dystansie?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie straszne mi będą wtedy malowania, odświeżacze, lakiery do włosów itp.

Najwięcej z powietrza,akwarium chłonie przez ruchomą tafle wody. Tak,że uważaj z tymi lakierami ;)

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież to jest wentylacja grawitacyjna i działa tylko na zewnątrz, a nie do środka : P

Chodzi o zaciąganie powietrza przez odpieniacz a nie przez wentylację. Odpieniacz będzie zasysał powietrze z dachu do domu i to w sumie dość sporo.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zaciąganie powietrza przez odpieniacz a nie przez wentylację. Odpieniacz będzie zasysał powietrze z dachu do domu i to w sumie dość sporo.

Jest mróz ,to może lepiej z korytarza np?


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dworu jest najlepiej a jak jest mróz to chlodziarka rzadziej się włącza, poza tym masz dodatkową cyrkulację w mieszkaniu:)

Na te 10 m weź wąż znacząco grubszy niż średnica przy pompie, ja mialem 7 m węża 13 do BK i bardzo tłumił, teraz mam okolo 1 m ale przez scianę idzie rura 16, na koncu na dworze dalem koszyk podobny do sitka montowanego na spływie i już nie mam przypadków os i pszczół w wirniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie boisz się że przy silniejszym wietrze różnica ciśnień będzie na tyle duża że albo odetnie Ci powietrze na chwilę albo wręcz przeciwnie wtłoczy tyle że kubek Ci wywali ?

nie wiem jak w Twoich okolicach ale tu gdzie mieszkam po prostu bym się nie odważył bo czasem potrafi dmuchnąć naprawdę konkretnie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie boisz się że przy silniejszym wietrze różnica ciśnień będzie na tyle duża że albo odetnie Ci powietrze na chwilę albo wręcz przeciwnie wtłoczy tyle że kubek Ci wywali ?

nie wiem jak w Twoich okolicach ale tu gdzie mieszkam po prostu bym się nie odważył bo czasem potrafi dmuchnąć naprawdę konkretnie ...

jeśli wtłoczy więcej powietrza to nie przeleje,przeleje wtedy kiedy by się przytkał a dmuchanie przez wiatr nie robi żadnej różnicy chociażby u mnie,przy tak długim wężu nie ma znaczenia

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, kup sobie rurki kanalizacyjne fi32, jatwo jest je zmontować z dachu. W instrukcji do Royala był opis ile musi być większa średnica średnica rury aby swobodnie odpeniacz pracował, nie mam tego niestety przed sobą, ale w moim przypadku przy BK300 te fi 32mm mieściły się w założeniach.

Pamiętaj, że przy mrozach w tej rurce - czy węża, czy co tam zastosujesz - będzie zachodzić kompensata pary wodnej, trochę tej wody się zbiera, więc pomyśl o jakimś odprowadzeniu co by ci nie zasysało.

Co do powiewów wiatru i ciśnienia odwrotnego, raczej nie sądzę aby to zjawisko zaistniało rura ma zbyt małą średnicę aby przełamać różnice ciśnień. Tak przynajmniej mi się wydaje.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do schurana120 mam rurkę 16mm. O długości 6m. Na balkonie tłumik z puszki po spirulinie 250g. Nie ma spadku wydajności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się jak faktycznie jest z tymi spalinami bo u mnie lekki smog na osiedlu. Nie wybije mi obsady i nie zakwasi akwa?

Pozdrawiam


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsyp węgiel aktywowany i po sprawie. Możesz zapobiegać, tylko.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież to jest wentylacja grawitacyjna i działa tylko na zewnątrz, a nie do środka : P

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Oj uwierz mi, że wentylacja grawitacyjna nie zawsze działa tylko w jedną stronę. Ja mieszkam na parterze i powinienem teoretycznie (zgodnie z prawem fizyki) mieć dobry ciąg. Jednak bardzo często mam ciąg wsteczny bo na innym pionie jakimś cudem powstaje na tyle duże podciśnienie w mieszkaniu, że drugim poprostu nawiewa (mam nawietrzaki w oknach oczywiście otwarte). Dysponuję też profesjonalnym sprzętem do pomiarów wentylacji więc się nie mylę napewno

Wyprowadzjąc cokolwiek na dach poza kominami spalinowymi zwróćcie szczególną uwagę, że występują tam często gęsto wywiewki kanalizacyjne i pozostałe piony wywiewne np. z WCetów sąsiadów. Moim zdaniem to kiepski pomysł wyprowadzać czerpnie naszego odpieniacza na dach


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj uwierz mi, że wentylacja grawitacyjna nie zawsze działa tylko w jedną stronę. Ja mieszkam na parterze i powinienem teoretycznie (zgodnie z prawem fizyki) mieć dobry ciąg. Jednak bardzo często mam ciąg wsteczny bo na innym pionie jakimś cudem powstaje na tyle duże podciśnienie w mieszkaniu, że drugim poprostu nawiewa (mam nawietrzaki w oknach oczywiście otwarte). Dysponuję też profesjonalnym sprzętem do pomiarów wentylacji więc się nie mylę napewno

Wentylacja grawitacyjna często jest zakłócona przez "nielegalne" otwory dodatkowe, które sąsiedzi robią z różnych powodów. Coraz więcej firm kominiarskich robiących obowiązkowe coroczne przeglądy kominiarskie dysponuje kamerami wziernikowymi, dzięki którym szybko znajdują owe otwory oraz wydają nakaz przywrócenia stanu wcześniejszego.

A wracając do zasysania to lepiej mieć zza okna niż z dachu z wielu przyczyn w tym i wymienionych powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.