Skocz do zawartości
dzym

Poszukuję: jak/czym wyciąć element w sumpie - szkło.

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie / Panie,

Chciałbym wepchnąć większy odpieniacz do swojego akwarium, ale niestety wysokość stelaża na chwilę obecną nie pozwala mi tego zrobić. (jak ktoś wpadnie, żeby mieć 70cm to odradzam).

Generalnie blokuje mi tą możliwość górna krawędź sumpa i dolna krawędź na stelażu.

Wymysliłem sobie, że wytnę kawałek górnej krawędzi sumpa - myślałem o prostokącie - żeby się owy pieniek zmieścił.

Najważniejsz pytanie:

-> czym i jak to wyciąć ?

-> czy to nie wpłynie na osłabienie konstrukcji sumpa ? [jeżeli tak to jak]

Oczywiście w sumpie będzie woda i wszystko bedzie odbywało się na żywym organiźmie.

Z góry dziękuję za info.

Pozdr,

Krzysiek


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na szkle ale wydaje mi się że prostąkąta nie wytniesz bo może polecieć dalej po kresce w dół. Chyba że nawiercisz otworki w narożnikach. Jedyna opcja to chyba obniżenie całej szyby lub wycięcie po łuku.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie próbował;)

obawiam się że nie pozostaje nic innego niż wysuszyć sump, odkleić tą jedną szybę i wtedy skrócić całą. nie bawiłbym by sie w żadne wycinanki.

przy sprawnym działaniu to raptem 2 dni, więc akwarium nie powinno tego odczuć


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luminigilstiejn tak, robiłem tą przymiarkę bez kubka, rozebrałem nawet odpieniacz na czynniki pierwsze. Niestety rura reakcyjna jest za duża i nie chce wejść pod żadnym kątem.

Marcin dzięki za info - w sumie o tym nie pomyślałem - ale można przecież zapytać ile by kosztował nowy sump :)

Zapewne logistycznie to bardziej skomplikowane ale z drugiej strony jakieś wyjście jest :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno są jakieś brzeszczoty wrzecionowe do cięcia szkła. Popytaj się w marketach budowlanych. Kiedyś widziałem wątek, w którym jeden forumowiczów chwalił się że sobie tym sposobem spływ z boku akwarium wychechłał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj ja bym sie nie bawil na dzialajacym sumpie bo niby mozna by zaryzykowac i moze by sie udalo ale co w przypadku gdy cos pojdzie nie tak i sump strzeli? kaszanka jak nic :) moze faktycznie pomysl o nowym sumpie, sam moglbys zakupic szyby w gotowych formatkach i skleic dokladnie taki jaki potrzebujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzyś, pomierz, zamów i kup nowy. Ten co masz sprzedaż (toż to też prawie nówka). Jak dobrze pójdzie co nieco tylko dołożysz. Zmiana sumpa to pół dnia i po kłopocie.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana sumpa będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Zresztą odpowiedz sobie szczerze na pytanie: Spałbyś spokojnie po takich modyfikacjach jak opisałeś :) ?


140x70x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz właśnie o to chodzi, że bym nie spał :)

Mariusz, właśnie mierzę, tylko muszę jeszcze dobrze wodę spuścić i ustawić rury na górze, żeby na dole nie przelało.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co takiego wielkiego do sumpa pchasz że się zapytam...?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie mów że ten RS 200 za mały dla ciebie..... :clap:


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek znudzil mi sie :)

Mariusz jak sie zmieni to zobaczysz :)

@trollkrabbe to nie kwestia przegrod w sumpie. Problemem jest krawedz - front sumpa - a krawedz stelaza.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.