Skocz do zawartości
marking

Jaki zestaw świetlówek kolorystycznie wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chodzi o dobór kolorystyczny świetlówek Giesemann:

pol_pl_Giesemann-Aquablue-24-W-5751_2.jpg

Co myślicie o zestawie:

aquablueplus Biała świetlówka o temperaturze barwowej ok. 15000K, uzyskana dzięki kombinacji światła o temperaturze 6000 i 22000K w stosunku 60:40

lagooon blue Biała świetlówka o wysokiej temperaturze barwowej, ok. 16000 - 17000K. Wspomaga rozwój korali, w połączeniu z Actinic+ doskonale oddaje barwy zwierząt.

i jako trzecia

pure actinic

Świetlówka o czystym widmie aktynicznym, doskonale uwydatnia efekt fluorescencji zwierząt. Sprawia, że barwy zwierząt są żywsze i bardziej nasycone. Wspomaga wzrost korali. Użycie najlepszej jakości luminoforu gwarantuje długą żywotność świetlówki.

LUB

ew. actinic +

Świetlówka emitująca mieszankę światła z zakresu niebieskiego i aktynicznego, z przedziału 400 - 510 nm z maksimum przy 420 nm. Widmo poprawia wzrost i wybarwienie korali, doskonale symulując warunki panujące w oceanie.

i która jako trzecia pure actinic, czy actinic+?

Z góry dzięki za porady :).

Edytowane przez marking (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Actinic+ giesmana - zakładam ze jest to podobne do blue plus z ati.

Pure actinic z giesmana miałem - świeci głębokim aktynicznym światłem w kolorze fioletowo-purpurowym.

Ja lubie niebieskości, wiec u siebie zrobil bym:

** 2x actinic+ & lagoon blue

lub

** pure actinic & actinic+ & lagoon blue

Jesli wolisz jednak troche wiecej bieli w akwa to lagoon blue zamien na aquablue special (w obu przypadkach)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tych moich dwóch zestawów które napisałem? Coś będzie ok?

Jedni mówią że aktyniką tak nie nakarmie korali, dlatego nie chciałem dawać dwóch aktynicznych.

Stąd też moje pytanie czy lepiej byłoby:

aquablue plus + lagoon blue + pure actinic

aquablue plus + lagoon blue + actinic plis

Edytowane przez marking (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch Wzialbym ta druga opcje, tą z actinic plus, ale wg mnie to nie będzie fajnie świeciło. Będzie za biało. Przy 3 seietlowkach najlepszy efekt będzie w stosunku 2:1 niebieski do białego, a ten lagoon to jednak bardziej białe niż niebieskie

Wysłane z tapatalk

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis w acroporze odradaano mi jakakolwiek aktynike przy trzech swietlowkach bo podobno bedzie za ciemno.... a korale rosną przy białym kolorze.


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, a ile w sumie będzie świetlówek?

Mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za głupoty o tym rosnieciu korali przy białym świetle?

I słuszne pytanie: ile będzie świetlówek?

Wysłane przez tapatalk

Edytowane przez Yendruu (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w stopce i w opisie 3 swietlowki. Dlaczego glupota? Podobno aktynika ich nie ''nakarmie'' i w jasnym swietle szybciej i lepiej rosna a w aktynice nie.

Yendruu rozwin prosze bo juz serio nie wiem co wziac :/ a chcialbym jutro zamowic.


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale rosną na głębokościach gdzie białe światło nie dociera. Wiec z pewnością białe światło nie jest czynnikiem powodującym wzrost. Białe świetlówki dodajemy wyłącznie dla naszego oka, bo stosowanie wyłącznie niebieskich świetlówek powoduje że dla naszego oka jest zbyt ciemno. Proponuje Ci zastosować 2 świetlówki aktyniczne (nie superaktyniczne)np sylvania coralstar czy ati blue plus, i jedna ati coral plus jest to świetlówka biała domieszką zielonego i czerwonego. Zamiast ati coral plus możesz dać swietlowke biała o barwie około 15000K np sylvania marinestar.

Wg Twoich pozycji dałbym actinic+ 2 szt i 1 biała obojętne która.

Możesz też 2x aquablue plus i actinic plus 1 szt.

Niestety dobór świetlówek to zonglowanie, najlepiej kupić lub pożyczyć od kogoś świetlówki i przymierzyć. Ja na 6swietlowek w lampie stosowalem 4niebieskie 1biala i 1 różowa.

Wysłane przez tapatalk

Edytowane przez Yendruu (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz , coś mało na twoje akwarium 180l, wg. mnie Powinieneś mieć ptzynajmniej 5 szt. po 24W ;-)

Mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karol mam drugą lampę, ale na razie jej nie odpalę, każdy zakątek baniaka jest doświetlony, chce tylko zmienić na nowe, tak czy siak wybrałem już zestaw kolorystyczny :). Jeśli kolorystyka korali nie poprawi się po wymianie oświetlenia, to dołożę drugą lampę, która na razie kurzy się na szafie :). Oświetlenie które mam ma w sumie z 8-9 m-cy bo przy przesiadce wolałem zacząć od starego, aby nie wylazły mi jakieś plagi, ponieważ 2,5 m-ca za mną, uważam że już nie powinno nic wyjść i najpierw zobaczymy na nowym jak wygląda sytuacja, a ew. później dołożę kolejne :).


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 3 świetlówkach ja bym zrobił tak:

- ATI BLUE PLUS

- ATI AQUABLUE SPECIAL

- ATI BLUE PLUS

Będzie git :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem actinic+, aquablue plus, lagoon :) zobaczymy dziś powinny dotrzeć :).


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Karol mam drugą lampę, ale na razie jej nie odpalę, każdy zakątek baniaka jest doświetlony, chce tylko zmienić na nowe, tak czy siak wybrałem już zestaw kolorystyczny :). Jeśli kolorystyka korali nie poprawi się po wymianie oświetlenia, to dołożę drugą lampę, która na razie kurzy się na szafie :). Oświetlenie które mam ma w sumie z 8-9 m-cy bo przy przesiadce wolałem zacząć od starego, aby nie wylazły mi jakieś plagi, ponieważ 2,5 m-ca za mną, uważam że już nie powinno nic wyjść i najpierw zobaczymy na nowym jak wygląda sytuacja, a ew. później dołożę kolejne :).

Nie wiem po co czekasz z ta druga lampą masz ewidentnie za mało światła sam się prosisz o kłopoty... ;-)

Mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ati blue plus, aquabluespecjal, blue plus, hmmm i brakuje chyba jednak purple :-) jest napewno niebiesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego w lampach z niewielką liczba swietlowek zamiast białej warto spróbować ati coral plus. Daje ona delikatne różowe zabarwienie.

Wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co czekasz z ta druga lampą masz ewidentnie za mało światła sam się prosisz o kłopoty... ;-)

Mobilnie

Ale ja wiem przesiadke bez plag, glonow i innych :). I udalo sie nawet jesli niektorzy stwierdza ze ilosc swiatla nie ma tu znaczenia. Jest juz 5x24W ale na razie glownie swiecily beda 3, a 2 beda odpalane na 2-3 godziny dziennie przez tydzien-dwa aby nie za duzo swiatla od razu. Po tym okresie bedzie juz na stałe 5 :).


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;-) no, tak trzymaj

Mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już rozmawiacie o Giesemannie, jaki zestaw byście dobrali dla 6 świetlówek? Niedługo będę u siebie wymieniał stare. Obsada miękasowo lpsowa. Wolę w akwarium barwę lekko niebieską.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ikris wiec jak wolisz niebiesko to przewaga actinic+ ta rzeczywiscie niebieska lagoon i aquablue po wlaczeniu praktycznie prawie bez roznicy dla ludzkiego oka i po prostu biale swiatlo. Zaluje bo gdybym wiedział i nie patrzył na zalaczony podgladowy obrazek z 1 posta wzialbym pure actinic ;).


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam to co pisze Jędrzej.

Dzięki Testerowi (pomógł mi w doborze) kupiłem w sumie 3 niebieskie (actynic +), 1 białą, 1 aqua pink i 1 aktynikę (pure actynic).

przy odpaleniu całego zestawu światło jest super. Nie wiem co prawda jak będzie to z kolorami samych korali, bo jeszcze mam dojrzewanie, ale już widzę, że będzie ogień.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba też spróbuję takie zestawienie. Boję się jedynie, że pink zrobi za różowo...


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest za różowo.

Jest fajne światło


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale efekt wyszedł bardziej niebieskawy?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie jest za różowo.

Jest fajne światło

W jakiej kolejności ustawiłeś świetlówki patrząc od przedniej szyby ?

Galaxy S5


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.