Skocz do zawartości
Edek Przybysz

jeszcze o glonach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z glonami brazowymi jak na zdjeciu.

http://www.edwardprzybysz.webpark.pl/glony.jpg

Walcze juz od dwuch miesiecy i nie wiem co dalej robic?

Akwarium 400l od pazdziernika 03r.

NO2 0 Amoniak 0 CA 430 PH 8 i nieszczesne azotany ok30 ktorych tez nie umie zbic. Obsady nie ma duzej Pokolec zulty,Centropyga bicolor i Premnas biaculeatus z ukwialem.Do tego krewetka Lasmata dwa slimaki z dziesiec korali miekkich i jeden twardy.

Prosze o pomoc jak sie pozbic tych azotanow bo to jest chyba przyczyna glonow.

Pozdrawiam Edek


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli to okrzemki, to kup test na Si i posprawdzaj wode do podmian/uzupelniania

Zidentyfikowanie jest kluczowe, w necie jest duzo opisow jak zwalczac glony

Opieraja sie na odcieciu pokarmu/czynnikow powodujacych ich wzrost.

Jaka masz filtracje?

Czy woda do podmian jest wolna od azotanow?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemie to chyba na koniec zostaw...

ustal zrodla, bo po chemii predzej czy pozniej wroca


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda do podmian ma 0 azotanow, filtracja przez komin w ktorym jest 20 litrow biobali i sump w ktorym od 2 tygodni posadzilem glony caulerpa iswiece swiatlo przez 12godzin. Odpieniacz Turboflotor multi.

Nie wiem z kad tyle azotanow, moze jest jakis wklad do filtra ktory redukuje azotany?

Pozdr Edek


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany robie co dwa tygodnie 10% zywej skaly 40kg iskaly wapiennej 0k 30kg

sol Tropic Marin a zbiornik od pazdziernika zeszlego roku.

Dolewam tylko wapno i stront Saliferta oraz jod .Pirrwiastki sladowe i magnez dopiero teraz zamowilem a po podmianie wody stopniowo jest tych glonow coraz wiecej


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku zamowilem Calciumhydroxid moze pomoze KH mierzylem testem Tetry i pokazywal 6 kalkreator kupie ale najpredzej po wakacjach.

Zawsze dodawalem wapno Saliferta i bylo dobrze puki nie przybylo kokali .

Pozdr Edek


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Zbyszek ma dużo racji. Z tego co wyczytałem to masz za mało "żywej skały", która działa jak denitryfikator. Nie chcę się rozpisywać. Proponuję przeczytać:

http://reefkeeping.com/translations/polish/2002-07/mvd/index.htm

Czy stosujesz po RO filtr DI. Stosunkowo mały koszt do zysków. Proponuję nie dawkować żadnych uzdatniaczy z "ręki". Kilka lat temu srodze się na tym przewiozłem. :)

Jest to stosunkowo młody biotop więc jeszcze do końca niestabilny.:)

Pozdrawiam Waldek


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinny sie sprawdzic jak wyzej juz bylo wymienione podmiany wody(w pewnym okresie, lecz czeste) i odpowiednio duzy i wydajny odpieniacz. W mojej nano rafie 75l +25l filtra, w ktorej od poczatku chodzi odpieniacz przeznaczony do akwa o pojemnosci 400l i glony sluzowate mialem tylko w poczatkowym okresie..teraz pieknie wchodza glony wapienne.

Pozdrawiam

Michal


akwarystyka-magiczny azyl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli moge dodać swoje 3 grosze... też dopatrywał bym się problemów w tufie! Zanim on zacznie spełniać rolę filtratora tak jak w przypadku żywej skały musi upłynąć duużo czasu. Na razie tuf obciąża tylko twój setup. Wydaje mi się, że jeżeli jest to możliwe zredukuj jego ilość w zbiorniku na koszt żywej skały.

Pisz co dalej z twoim problemem


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja nie jestem takim fachowcem jak Zbyszek czy Waldek, ale miałem podobne glony w mojej nano-rafce plus jeszcze kilka innych. Co zrobiłem: pompki cyrkulacyjne skieruj tak żeby była większa cyrkulacja przy podłożu, posadź calurepę, kup sobie ślimaczki turbo. Ja ściągałem glony, cedziłem tą wodę itp. 3 ślimaki (2x Tectus i 1 x Littorina) wyczyściły mi skałę ze wszelkiego brzydactwa w 2 tygodnie i kontrolują teraz ich wzrost. Ale ja mam tylko 10 kg skały z miękkimi koralami w akwa 100l brutto więc u ciebie tych ślimaków musi być więcej. Ponieważ mam plenum to u mnie NO3 wynosi 0,0 cały czas. KH wg Tetry 6-8, z czasem spada. Co dwa tygodnie podmiana 10% wody z Tropic Marin i dolewam Mg Saliferta oraz podaję Wapno z Tropica ale w proszku i Ca 380-400 ppm, a pH 8,0-8,1 wg Saliferta. wszystkie taesty oprócz KH mam od Saliferta ale te testy nie mają daty ważności! 2 m-ce temu zminiełem 60% wody bo test na KH pokazywał u mnie wartość 2, dopiero po tygodniu dokupiłem Tetrę i się okazało że jest na poziomie 8,0.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. To może teraz ja trochę: jeśli chodzi o podniesienie poziomu wapnia i sposobu całkowicie się zgadzam ze Zbyszkiem, azotany takze mnie nie przerażają. Tuf zostawiłbym w spokoju ponieważ jeśli moczy się od października 93 to już działa jak skała. Jest po prostu siedliskiem bakterii i tyle. Koledzy pisali o mechanicznym usunięciu glonów: silna cyrkulacja, odsysanie i wydajny odpieniacz. Brawo! wszystko prawda. Jest jedno ale: jaki jest kurw...de sens tych zabiegów jeśli równocześnie stosuje się podmianę wody? Żaden!!! W ten sposób dostarcza się tylko pozywki dla glonów które rosną wtedy jeszcze lepiej. A więc: żadnego grzebania, żadnych podmian, woda po odessaniu glonów powinna być przefiltrowana i wlana znowu do zbiornika. Do tego dużo wody wapiennej (najlepiej sztucznie np. wentylatorem ) zwiększyć parowanie wody i tylko uzupełniać wodą wapienną.

PS. DO Zbyszka: Tomek Młot miał mały wypadek i dlatego musiał szybko podmienić dużą ilość wody. Sami mu to radziliśmy i wydaje mi się ze słusznie.

Pozdrawiam


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, a ta reszta cały czas go stosuje i także nie ma glonów. Masz jednak częściowo rację, jednak tuff tufowi nierówny. Jak ogólnie wiadomo skały z dalmacji nie nadają się ze względu na dużą zawartość pierwiastków ciężkich.

Jak zapewne wiesz ze względu na ochronę rafy tuff wapienny jest specjalnie zatapiany w morzu i po kilku miesiacach sprzedawany jako żywa skała. Nie jest to żadne oszustwo: musi swoje odleżeć a przez to chroni się rafę. Tak że nie wieszałbym tak z góry wszystkich psów z oolicy na tufie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze te glony biora sie z duzej ilosci azotanow.

W sobote (troch wiecej czesu) odessam wszystkie glony zdna i skalek przyszykuje 40l wody i podmienie.

Tufu wapiennego nie chcialbym narazie wyrzucac bo ladnie jest porosniety glonami wapiennymi tylko ze teraz wszystko jest brazowe.

Slimaki mam 2 ale nie widze zainteresowania przez nie tymi glonami.

A jeszcze jedno czy filtr DI jest konieczny i gdzie go mozna kupic?

Bede relacjonowal kolejne kroki w walce z glonami ze zdjeciami.

Pozdr Edek


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - z calym szacunkiem dla Ciebie 2 rzeczy:

1. chyba jednak nie ma sensu podawac non-stop sklepow w Niemczech z prostego powodu: ceny transportu zabijaja (za odpieniacz Tunze 25 euro) i doskonale wyrownuja marze polskich sklepow

2. piszesz naprawde bardzo ciekawie, mysle, ze znasz sie na rzeczy i masz doswiadczenie ale...... moze masz jakies ciekawe linki po angielsku, poniewaz ja osobiscie nie mowie drutem kolczastym ;-))))

pozdrawiam i sledze ciekawa dyskusje M.


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, ze byla to moja wypowiedz, ale podam Ci wyliczenie: tunze 3110 - 90 euro+25 euro za przesylke: 115 euro*4,62 = 531 PLN, w um-umie cena po 10% znizki: 551 PLN, zatem kalkulacja jest prosta: skorka nie warta wyprawki, oczywiscie przy zakupach wartych 1000 euro i wiecej jak najbardziej sie oplaca, ale zwroc uwage na wielkosc zbiornikow ludzi, ktorzy tutaj pisza i Nasze mozliwosci platnicze ;-) lampy Geismanna to raczej nie znajduja tutaj zbyt wielu nabywcow, niestety; a co do ciekawostek to zarnik BLV kosztuje wiecej w Niemczech niz w Polsce :-)))) podpalilem sie troszke na poczatku, niestety ekonomia nie zna litosci, a przy tak malych roznicach wole jednak poprawiac bilans platniczy Polski niz Niemiec (to tez z ekonomii)

pozdrawiam


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ja bym chcial byc jednym z nich :-))) a tak to moja przesiadka to z 70 na 150 litrow, ale nawet to jest dla mnie superrrr!!!!!


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i oczą nie wierzę. Lampa GIESEMANN MOONLIGHT, którą ja mam i kupiłem za 5600zł. Mój kolega (ten z mojej strony www) kupił 1.5 roku temu też za 5600zł. (w Polsce) Przeglądam strony dystrybutorów a tam ta wersja ponad 15000 zł. Co jest grane?. Jest wcześnie, ale później zrobię parę telefonów i może wyjaśnią mi ten cud ekonomii. (:

Pozdrawiam: zdezorientowany Waldek

http://www.waldemar1.neostrada.pl


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Zbyszku, przyznaje Tobie calkowita racje, prawdopodobnie 90% sprzetu jest tansze i przy wiekszych zakupach sie oplaca, gdybym dzis zaczynal od zera to pewnie zakupilbym wiecej sprzetu z Niemiec

PS cholera, przeciez ja nawet nie mam karty kredytowej :)

pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.