Skocz do zawartości
Harari

RO w piwnicy - wysoki TDS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dzisiaj wziąłem miernik TDS do ręki i zacząłem mierzyć, okazało się, że po membranie + DI jest około 25, z ciekawości odpiąłem DI i zmierzyłem zaraz za membraną i okazało się że jest tyle samo - wniosek padła membrana i szybko wykończyła DI i jest syfek w wodzie, i tu zaczyna się zagwozdka. Mianowicie membrana ma niecały rok, oczywiście zdarzają się wybrakowane egzemplarze jak we wszystkich produktach i może to jest to, ale ...

no właśnie ale..., filtracje RO + filtry DI mam w piwnicy - łatwiej było mi to wszystko podłączyć, poza tym łatwiej pozbyć się wody odpadowej, która podlewa ogródek, natomiast zbiornik stoi na parterze czyli woda po opuszczeniu RO płynie wężykiem około 2-2,5m do góry i teraz pytanie czy takie rozwiązanie przypadkiem nie uszkadza membrany ? Co prawda wcześniej miałem membranę Filmteca i nie obserwowałem takich problemów (chyba bo do tej pory rzadko mierzyłem TDS'em wodę RO), ale może jednak moje rozwiązanie uszkadza membrany ?

W tej chwili niestety nie pamiętam jaką mam obecnie membranę, chyba 75gpd, na pewno nie jest to Filmtec.

Jakieś pomysły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co bym zrobil,to kupil podwojny przeplywowy TDS i nieszczegolnie ufal miernikom- wynalzkom typu "dlugopis". Czy wysokosc podnoszenia rzedu 2÷2,5 m ma jakis wplyw na membrane? Pewnie ma,bo przy przeciwcisnienie rzedu 25kPa (czy tez inaczej mowiac 0,25bara/atmosfery),jesli masz niskie cisnienie w sieci,znaczaco jeszcze je obniza,choc nie powinno to niszczyc membrany,a jedynie zdecydowanie zauwazalne zmniejszenie wydajnosci filtra oraz wzrost wskazania TDS.I tu bym zdecydowanie polecil pompe podnoszaca cisnienie przed RO/DI,sam takiej uzywam i jedno,co moge powiedziec - inny swiat :).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 ppm po membranie to nie tragedia. U mnie nawet po nowej oscyluje w okolicach 22-23.

Możliwym powodem jest to, że zimą spadło ciśnienie w sieci


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgiel i wstępny do wymiany ,odkręć wembrane rozbierz wyciąg ją z obudowy ,przesmaruj wazeliną gumowy kołnierz i uszczelki na końcu , poskładaj i podepnij żywice ,zakup tds-a przepływowego mierz po około 5 minutach od włączenia osmozy jeśli nie ma poprawy ,membrana w smieci , wkłady wymieniam systematycznie co 3 miehy z kartką i długopisem w ręku data zapisana i widze po baniaku , co do membrany max 2 lata u mnie wytrzymuje


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memebrana to błona półprzepuszczalna -tz że przechodzą przez nią cząstki o określonej wilkości. Ciśnienie przyłożone na jedną lub drugą stronę ma wpływ na dyfundowanie przez nią cząstek. Raczej duży TDS miałbyś , gdybyś zwiększył obciążenie na wyjściu - woda brudna. Po to mamy obciążniki na wyjściu aby utrzymać określone paramatry. Te 2,5 m w górę raczej ma wpływ że mniej wody RO-DI produkujesz tak to widzę. Trudno powiedzieć że TDS wzrósł nie mamy wartości wyjściowej. U mnie jest 001 -002 i dożywicy . o22 szybko wykańczło by mi żywicę. Proponuję zakupić nową /niestety/membranę - ząłożyć 2 punktowy TDS za memebraną i za żywicą , wszystko będziesz miała pod kontrolą. Pamiętajaby nie wyschła, aby węglem nie zabić jej /płukanie nowego i 1 mikron pożywicy/, wymieniaj węgiel co 6 miesięcy - chlor uszkadza memebranę - i po to on jest. Możesz spróbować doszczelnić uszczelki /nawiń taśmę teflonową cienko na uszczelkę. Moim zdaniem 022 po żywicy to dużo - w kranie na wejściu mam 350.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ro na dolewke mam w kuchni, za ro DI ponad 10m wężyka, w szafce jeszcze raz DI z przeplywowym TDS i do sumpa. Membranę mam już ponad 2lata. Po membranie 003.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że długość wężyka od membrany nie ma wielkiego znaczenia. Mam dwa systemy osmozy niezależnie od ciśnienia na wyjściu TDS jest prawie taki sam, różnica wynika jedynie z jakości membrany. Wszystko znajduje się w kotłowni 6-7m w pionie i ok.25mb wężyka, jedna membrana akwarystyczna pracuje na wolnym wyjściu a druga napełnia zbiornik pod zlewem do ciśnienia zasilenia i TDS podobny.

A w liczbach to mam ze studni 350-400 po membranie kuchennej nieznanego pochodzenia 30 a po akwarystycznej Filmteca 15, zamieniając je miejscami wynik również się zamienia stąd wnioskuję że ciśnienie na wyjściu nie ma znaczenia.

Teraz co do wydajności żywicy, mam w DI 6L zużywam ok. 800L wody miesięcznie i żywica zanim pokaże 1 to mija 6-7miesięcy a na wejściu 15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wode ze studni głębinowej, ujecie jest z warstw jurajskich, z wapieni. Woda zawiera tyle weglanu wapnia ze po kilku dniach kamien masz wszdzie, w czajniku, umywalce, muszli, kabina pod prysznicem jest biala od kropoek. Od 8 lat mam zamontowany zmiekczacz na instalcji. Cala woda do domu trafia przez niego. Gdy go nie bylo nowe osmozy "zabiły" mi sie po miesiącu, gdy wyciagnalem membrany byly poprostu biale, zatkaly sie zupelnie. Pomimo zmiekczcza TDS pokazuje wode w kranie na poziomie 200-250, po osmozie 30-35, dopiero po zywicy leci 0. Zywice musze wymieniac co 2 tyg, prefiltry co 3 miesiace a membrany po max 5-6, tak ze nie masz chyba tak zle :-) Woda bezposrednio z wodociagu jest na poziomie 350-400 i bez zmiekczcza nie bylo by mozliwosci w ogole używac osmozy, zabijaja sie blyskawicznie.

Pozdr

Edytowane przez RobertG (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, więc nie stresuję się odległością od RO do zbiornika. Zamówiłem już nową membranę Aquafilter 50gph i zainwestowałem w TDS stacjonarny dwu punktowy i będę obserwował.

Wesołych świąt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.