Skocz do zawartości
adamswiatek

Kalkulator zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poszukuję jakiegoś kalkulatora zasolenia.

Chodzi mi o to że chcę podnieść zasolenie w moim akwarium z 1024 do 1025 SG za pomocą podmiany 25 litrów świeżej solanki. Chciałbym przeliczyć jakie zasolenie piwinna mieć 25 litrowa podmiana dla systemu z 500 litrów wody w obiegu aby podnieść w nim zasolenie.

Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez adamswiatek (wyświetl historię edycji)

Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mozesz przy paru podmiankach? Zrob 1030 na 25l I na nastepny dzien srawdz zasolenie. Bedziesz wiedzial o ile podskoczy...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aqua Calculator się do tego nada jak w sam raz. Masz tam przelicznik dla prawie wszystkich producentów soli


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli podnosisz o 1 stopień zasolenie w 25 litrach to wiesz ile więcej soli dodać?

jeśli tak, to by tymi 25 litrami podnieść o 1 stopień zasolenie w 500 litrach musisz dodać 20 razy więcej tej dodatkowej soli :D

nie wiem czy to jasne

z 1024 do 1025 w 25 l wody to np 40g soli więcej

zatem by tymi 25 litrami podnieść całość, tzn 500l to dodajesz 20x40g=800g soli więcej niż dodawałeś normalnie by mieć 1024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu się trochę mylisz bo z twojego rozumowania wychodzi na to że zasolenie podniesie podniesie przy jednej podmienić wody a tak niestety nie jest i wiem to bo sam to przetestowałem a dokladniej mialem zasolenie 1.023 i chciałem podnieść do 1.024 to użyłem do tego kalkulatora do którego dałem link post wcześniej i wyliczył mi ze musze zrobić 5 podmiany o zasoleniu 1.031 z tego 3 pierwsze podmiany właśnie po 1.031 a dwie pozostałe po 1.030 żeby podnieść do 1.024 a ja mam 440 w pełnym obiegu a podmiany były po 10% raz w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja napisałem o czystej chemii i matematyce

jakoś nie chce mi się wierzyć, że nagle chemia i matematyka nie ma zastosowania do akwarium morskiego ale ...

głowy za to nie dam więc skoro piszesz, że się nie da to niech Ci będzie :)

ja obstaję przy swoim ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście matematyka i chemia ma zastosowanie w akwarystyce ale nie nie do końca tak jak to napisałeś bo podniesienie zasolenia to nie jest taka łatwa sprawa oczywiście można za jednym razem zrobić to ale to wymaga jednej dość dużej podmiany wody która będzie miała o wiele większe zasolenie niż ta w akwarium ponieważ woda się miesza i z automatu woda o wyższym zasoleniu zostaje rozrobiona czyli przyjmijmy że mamy akwa 400 litrów o zasoleniu 1.024 i chcemy podnieść zasolenie na 1.025 czyli robiąc podmianę 10% czyli 40 litrów o zasoleniu 1.025 albo choćby 20% to i tak to nic nie da bo poziom zasolenia się zmniejszy ponieważ dana woda się zmiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

ale naprawdę nie wiem o czym my rozmawiamy

matematyka i gęstość wody to proste liczenie - kurde, naprawdę aż tak się to zmieniło od czasów gdy chodziłem do szkoły?

moim zdaniem nie ma żadnego znaczenia czy to akwarium morskie czy naczynia w laboratorium chemicznym

liczenie jest takie samo

to trochę tak, jakbyś mówił, że żeby podnieść zasolenie trzeba robić podmiany wody

jak wiesz, ile więcej musisz mieć "soli' w zbiorniku to wg mnie możesz nawet po łyżeczce dziennie dosypywać do sumpa aż do osiągnięcia określonej ilości albo określonego stężenia

Nie róbmy z akwarium "czarnej magii"

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.