Skocz do zawartości
baszurek

Caluastrea - czy to brown jelly?

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem,ze takich tematow bylo wiele,ale nie jestem pewien,czy to brown jelly? Od kilku tygodni moja caluastrea w czesci glowek zaczyna stopniowo tracic kolor i marniec. Na poczatku roku zeszla mi szafirowa caluastrae,wprawdzie miala tylko cztery glowki,ale objawy byly podobne (choc z racji koloru,jego utrata byla mniej zauwazalna). Co zrobic,zeby ja uratowac? Czytalem gdzies o kapielach w jodynie,czy ktos kto to stosowal,moze mi dokladnie napisac co i jak,czyli jaki roztwor,jak dlugo moczyc? Spotkalem gdzies sie tez chyba z opisem przypadku,ze brown jelly ustapilo przy okazji kuracji chemicleanem,czy jest sens tego probowac (chemiclean akurat mam pod reka)? Martwie sie troche,bo mam dwie ladne euphyllie,na szczescie poki co,nic im nie jest. A tak przy okazji - jakie macie doswiadczenia z tym paskudztwem,czy mieliscie przypadki,ze zaatakowalo kilka korali w tym samym czasie? Dodam,ze jako takich glutow na dotknietych choroba glowkach nie widze,w kilku miejscach natomiast sa brazowe klaczki,przypominajace bardziej jakis glon. Zaznaczylem je na zdjeciu,chociaz sa na nim raczej slabo widoczne.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie gonioporę jelly bown sponiewierał w tydzień zanim się zorientowałem żadne kąpiele jodynie czy ro nic nie dawały dopiero chemiclean jedna dawka pomogła i ostał mi sie mały kawałek wielkości czterech paznokci a była wielka jak pięść


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,rozumiem,ze kuracje chemicleanem robiles w glownym zbiorniku,wg standartowych dawek?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja tam nie widzę BJ,jak dla mnie to calustrea traci tkankę i na szkielecie osadza się ciemne glonik,BJ to jest galareta a tu jej nie widać,masz coś w parametrach ze ci zaczyna marnieć...czegoś albo za dużo lejesz albo za mało...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kuracja w ogólnym ale też Karol dobrze prawi ja miałem taką galaretę która szła po gonioporze takim wałkiem najpierw chowała polipy po obwodzie tak na 0,5 cm a następnego dnia już gniła


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale ja tam nie widzę BJ,jak dla mnie to calustrea traci tkankę i na szkielecie osadza się ciemne glonik,BJ to jest galareta a tu jej nie widać,masz coś w parametrach ze ci zaczyna marnieć...czegoś albo za dużo lejesz albo za mało...

Wyglada to dokladnie tak,jak piszesz,nie ma zadnej galarety. Wydaje mi sie jednak,ze w przypadku niedoboru/nadmiaru czegokolwiek lub zlych parametrow,nie wygladaloby to tak jak wyglada,bo raczej by marnial caly koral,a tu wszystko zaczelo sie od 1-2 glowek i zaczelo powoli rozprzestrzeniac sie dalej,tak ze slabo wyglada juz wlasciwie symetrycznie polowa korala,a calosc glowek ma pewnie z 50+. A odkad to sie zaczelo,glowki,ktore pozostaja zdrowe sa wciaz pieknie napompowane i wybarwione.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do końca ciężko określić przyczynę, więc dla świętego spokoju oddzieliłbym zdrowe od chorych główek(połamał Caulastreę)


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co było zmieniane w akwarium?Coś dokładałeś,moze sól zmieniałeś...?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na BJ skuteczny jest antybiotyk - chloramfenicol. Oczywiście nie do głównego tylko zewnętrzna kąpiel.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co było zmieniane w akwarium?Coś dokładałeś,moze sól zmieniałeś...?

Nie,ostatnio zadnych zmian nie bylo,oprocz tego,ze PO4 gwaltownie mi skoczylo z poziomu ledwie wykrywalnego salifertem do 0,5ppm (!),ale to nie bylo powodem,bo marnienie zaczelo sie juz duzo wczesniej,kiedy problemu z PO4 jeszcze nie bylo.

Chyba zrobie tak,jak BYNT radzi ,tj. oddziele zdrowe glowki od tych chorujacych.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest tak że woda płynie kierunku od tych brązowych w stronę zielonych ?

Czy woda płynie od strony czegoś co mogłoby szkodzić (walczyć polipami lub chemicznie, grzać, sypać piachem)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciezko jest powiedziec,jak przeplywa prad wody,ale raczej wzdluz linii podzialu na czesc zdrowa i marniejaca. Nic piachem na nia nie sypie,czasami lekko miznie ja polip euphylii,ale to w tej zdrowej czesci i sladu zadnego na tkance nie pozostawia.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie + 1 dla kąpieli w chloramfenicolu. Bactocaps C, do kupienia w niektórych sklepach zoologicznych i na alledrogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na BJ skuteczny jest antybiotyk - chloramfenicol. Oczywiście nie do głównego tylko zewnętrzna kąpiel.

szkoda, że o nim nie wiedziałem, bo jakiś czas temu kilka korali mi poleciało od bj :/ na przyszłość chloramfenicol zapewne tylko na receptę?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na BJ skuteczny jest antybiotyk - chloramfenicol. Oczywiście nie do głównego tylko zewnętrzna kąpiel.

a możesz napisać jak to dawkować?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.