Skocz do zawartości
ikris

Wymiana świetlówek T5 Giesemann

Rekomendowane odpowiedzi

Akwa miękasowo LPSowe. Chciałbym uzyskać efekt raczej niebieski (ale nie mega) niż biały.

Co myślicie o takiej nowej konfiguracji (T5 39W)?

1. Actinic+

2. Aquablue+

3. Aquapink

4. Lagoon Blue

5. Pure Actinic

6. Actinic+

a obecna konfiguracja:

1. Actinic +

2. Aquablue +

3. Aquapink

4. Pure Actinic

5. Aquablue +

6. Actinic+


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej zmianie praktycznie nie odczujesz różnicy, jeżeli chcesz bardziej niebiesko to proponuję Ci taki układ:

1. Actinic+

2. Actinic+

3. Lagoon Blue

4. Aquapink

5. Actinic+

6. Actinic+

w takiej konfiguracji przy włączonych wszystkich świetlówkach i tak będzie biało, jeżeli zależy Ci na super aktynice to pod 2 i 5 zamiast Actinic+ Giesemanna polecam Sylvania Coralstar - świeci, tak samo z dodatkiem super aktyniki

pzdr

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taka biała, jak aquablue+ nie jest potrzebna do prawidłowego rozwoju korali?

A do tego układu może zamiast jednej actinic+ jedną pure actinic?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białe światło jest dla naszych oczu, koralom energii dostarcza światło niebieskie.

Odnośnie pure actinic - dla mnie zawsze "szkoda" było watów na superaktynikę, fluorescencję dużo lepiej i efektywniej załatwiają ledy uv, oczywiście jest to jakieś rozwiązanie z tym, że trzeba też pamiętać, że superaktyniki i wszelkie "pinki" szybciej się "wypalają" - dlatego zaproponowałem Sylvanię Coralstar, którą z powodzeniem używam od dwóch lat.

Powyższe to tylko moje zdanie oparte o własne doświadczenie, a wybór oczywiście należy do Ciebie :)

pzdr

Jarek

Edytowane przez jarecki.g (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zrobię taki układ. Mam nadzieję, że nie będzie za dużo niebieskiego :)

1. Actinic +

2. Coralstar

3. Lagoon Blue

4. Aquapink

5. Coralstar

6. Actinic+

Dzięki za rady :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białe światło jest dla naszych oczu, koralom energii dostarcza światło niebieskie.

Odnośnie pure actinic - dla mnie zawsze "szkoda" było watów na superaktynikę, fluorescencję dużo lepiej i efektywniej załatwiają ledy uv, oczywiście jest to jakieś rozwiązanie z tym, że trzeba też pamiętać, że superaktyniki i wszelkie "pinki" szybciej się "wypalają" - dlatego zaproponowałem Sylvanię Coralstar, którą z powodzeniem używam od dwóch lat.

Powyższe to tylko moje zdanie oparte o własne doświadczenie, a wybór oczywiście należy do Ciebie :)

pzdr

Jarek

Przepraszam ale jest zupełnie na odwrót niebieskie poprawia fluorestencje a białe odżywia je.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie wiem co wybrać :/


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białe światło jest dla naszych oczu, koralom energii dostarcza światło niebieskie.

Odnośnie pure actinic - dla mnie zawsze "szkoda" było watów na superaktynikę, fluorescencję dużo lepiej i efektywniej załatwiają ledy uv, oczywiście jest to jakieś rozwiązanie z tym, że trzeba też pamiętać, że superaktyniki i wszelkie "pinki" szybciej się "wypalają" - dlatego zaproponowałem Sylvanię Coralstar, którą z powodzeniem używam od dwóch lat.

Powyższe to tylko moje zdanie oparte o własne doświadczenie, a wybór oczywiście należy do Ciebie :)

pzdr

Jarek

I tak i nie.

"Białe światło" w czesci spectrum pokrywa zakresy niezbedne dla pigmentow (gfp/dsred) - w szczegolnosci w zakresie 570-600nm, dodatkowo podnosi wspolczynnik CRI bez ktorego nie jestesmy w stanie poprawnie odczytac barw widzianych koralowców.

Aktynika wypala się najwolniej, ma także najmniejsze przesuniecie spektrum.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie takie proste wybranie świetlówek :)

Nie upieram się przy Giesemannach. Jeśli ma to coś poprawić mogę wymienić na inne np ATI.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy moich 4 swietlówkach mam dwie actinic plus i 2 lagoon blue i jest w sam raz :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A porównując jakość i żywotność, jak wypada ATI i Giesemann?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcmonk pisał że miał obie w lampie i że ATi lepsze, ze widać po giesemannie wypalenie większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych szesciu chcialbym miec ze dwie biale, zeby kolory byly naturalne. Reszte dalbym niebieskie, ewentualnie jak koniecznie chcesz to 3 niebieskie i jedna rozowa.

"Biale" - mam na mysli Coral+ (ATI).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcmonk pisał że miał obie w lampie i że ATi lepsze, ze widać po giesemannie wypalenie większe.

No widzisz - a ja wczoraj dyskutowałem z kolegą który mówił że po Giesmannie nie widać wypalenia w ogóle - ale widać za to bardzo po ATI - a najbardziej po AM :-) (choć ATI i AM robi jedna fabryka i są IDENTYCZNE niektóre modele - jak blue, białe itd).

O czym to świadczy? Że jak zmieniamy świetlówki z jednego producenta na drugiego - to oprócz widocznej zmiany jasności(nowe/stare świetlówki) dochodzi efekt placebo ;-)

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.