Skocz do zawartości
Kroczek

TDS - co warto wiedzieć, co każdy powinien wiedzieć - WYNIKI

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam: http://reefhub.pl/tds-klamie/

p.s.

nie wiem czy to powinno być na "Ogólnym" ale chyba tak - jakby nie proszę adminów o zmianę

p.s. 2

Tester dzięki

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOŻE, ale jak wielu z Nas im ufa bezgranicznie... - nie żebym ja to robił bo nie raz o tym pisałem, że wynik wyższy niż 000 to nie powód "katastrofy" w akwarium


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten akurat jest skalibrowany fabrycznie, ale ma pewno ma gdzieś z tylu dostęp do kalibracyjnych potencjometrów.

Mam bardzo podobne urządzenie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten akurat jest skalibrowany fabrycznie, ale ma pewno ma gdzieś z tylu dostęp do kalibracyjnych potencjometrów.

Mam bardzo podobne urządzenie.

Tak ma ale jak to kalibrować ? To są dwa otwory zalepione naklejką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej pod nalepka są dwa mikropotencjometry. Jeden dla kazdej sondy.

Gdy wyniki TDS zaczną odbiegać od prawidlowych, wkładasz mały śrubokręt i delikatnie kręcisz do uzyskania poprawnych wskazań.

Sondy pracujące w wodzie RODi nie ulegają tak rozkalibrowaniu jak te, stosowane w wodzie o wysokim zasoleniu. Dlatego nie martw się na zapas. Takie fabryczne skalibrowanie wystarczy na bardzo długi czas.

Widzę to po swoim mierniku, który cały czas pokazuje prawidlowe wyniki, a mam go juz ze dwa lata.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej pod nalepka są dwa mikropotencjometry. Jeden dla kazdej sondy.

Gdy wyniki TDS zaczną odbiegać od prawidlowych, wkładasz mały śrubokręt i delikatnie kręcisz do uzyskania poprawnych wskazań.

Sondy pracujące w wodzie RODi nie ulegają tak rozkalibrowaniu jak te, stosowane w wodzie o wysokim zasoleniu. Dlatego nie martw się na zapas. Takie fabryczne skalibrowanie wystarczy na bardzo długi czas.

Widzę to po swoim mierniku, który cały czas pokazuje prawidlowe wyniki, a mam go juz ze dwa lata.

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z mojego doświadczenia wiem (nadzoruję pracę dużej stacji DEMI w zakładzie produkcyjnym) , że sondy TDS również ulegają procesom, starzenia, utleniania itp. Faktem jest że woda demi ma bardzo mały wpływ (niż inne zanieczyszczone) na zużycie sond jednak takowe również w niej postępują. Co do kalibracji to ruszanie potencjometrami nie nazwalał bym kalibracją a jedynie "zerowaniem" czy też podciąganie w te czy we wte wskazań. Kalibracja polega na odniesieniu wskazania pomiaru w stosunku do wzorca, o wartość którego się opieramy. Do tego służą roztwory wzorcowe. Producent (o ile urządzenie jest dobrej klasy z atestami) powinien właśnie w ten sposób (w oparciu o wzorzec) wykonywać kalibrację, co zwykle potwierdzone jest świadectwem kalibracji. Na takim świadectwie widnieje tabela czy też w wykres w ilu punktach kalibracja została wykonana. (im więcej punktów odniesienia tym przyrząd bardziej dokładny - tym klasa dokładności wyższa).

Tak więc najprościej było by zaopatrzyć się w roztwór wzorcowy (nie konieczne równy 0.00 może być inny byle w zakresie naszego urządzenia) i dokonać pomiaru naszym przyrządem różnicę korygując wypomnianymi wcześniej potencjometrami. Tu mała uwaga jeśli jest jeden potencjometr to pół biedy, jednak jeśli jest ich kilka to już problem bo mogą mięć różne funkcje (np. "podciągnięcie" górnego zakresu, dolnego zakresu, zera, czy też rozszerzenia całego zakresu pomiarowego itp.) w ten sposób całkowicie możemy rozkalibrować urządzenie nawet nie mając tej świadomości. Moja więc rada tylko w oparciu o wzorzec możemy wykonać prawidłową kalibrację i mieć pewność, że nasz przyrząd wskazuje poprawnie.

P.S. można też posłużyć się metodą chałupniczą tzn. znając osobę która posiada dobry miernik - wykonać jego przyrządem pomiar roztworu i jego wskazanie odnieść do wskazań naszego, tzw. metoda porównawcza.

Te dyrdymały, które napisałem odnoszą się do wszelkiego rodzaju przyrządów pomiarowych :-)

Edytowane przez flimbooo (wyświetl historię edycji)

8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.