Skocz do zawartości
dale

Diody LED z kolimatorem i bez

Rekomendowane odpowiedzi

Czy może ktoś używał diod led zwykłych i z kolimatorem 120 stopni ? Niby kąt świecenia ten sam, ale czy jest różnica w nasyceniu krążka światła ? To znaczy, bez kolimatora/soczewki krążek jest najjaśniejszy w środku i słabnie wraz z odległością od środka miejsca padania, czy z kolimatorem uzyskam bardziej równomierny rozkład światła ?

Pytam, bo projektuję sobie lampę no i zależy mi na równomiernym rozkładzie kolorów...

Oraz, może wiecie jak ma się użycie diody UV i wpływ na fluorescencję korali ilości "szkła" po drodze (osłona przed wodą i soczewka) ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 6 3W UV LED. Trzy zastąpiłem niebieskimi (royal blue) - jest lepiej. Zastanawiam się, czy pozostałych 3 UV nie zastąpić. Diody UV fajny efekt dają w powietrzu na białym. W akwarium mam cały czas wrażenie mętnej wody.

Poza tym LED UV dają BARDZO mało światła w porównaniu z niebieskimi.

Takie są moje wrażenia po użyciu UV LED. Ciekawe jakie mają inni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oraz, może wiecie jak ma się użycie diody UV i wpływ na fluorescencję korali ilości "szkła" po drodze (osłona przed wodą i soczewka) ?

Promienie UV przechodzą "bezboleśnie" przez szkło kwarcowe, dlatego przez normalną szybę (sodową, float czy tzw. Pittsburgh) się nie opalisz. Dla UV lepszym rozwiązaniem jest plexi lub PC (poliwęglan) bo nie tłumią UV tak jak szkło.

Inaczej wygląda kwestia widma czerwonego i IR (podczerwonego), Płyty PC lub plexi są dobrym izolatorem cieplnym, więc blokują promieniowanie IR i sąsiadujące z nim widzialne pasma czerwone.

Edytowane przez Panaceum (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dale kupiłem 10 soczewek 45* do budowy lampy z 3w ledów

z wysokości 45cm dawały słupy światła szerokości około 10cm,dosłownie jakbyś porobił na dnie kółeczka za pomocą cyrkla,przyznam że ładnie to wyglądało ale na dłuższą metę ten efekt by mi nie odpowiadał dlatego wylądowały w szufladzie,bliki były porównywalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi bardziej zależy na tych 120 stopni - tyle co dioda (teoretycznie) - chodzi mi o równomierne nasycenie jasności diody - czy będzie w tym różnica.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Promienie UV przechodzą "bezboleśnie" przez szkło kwarcowe, dlatego przez normalną szybę (sodową, float czy tzw. Pittsburgh) się nie opalisz. Dla UV lepszym rozwiązaniem jest plexi lub PC (poliwęglan) bo nie tłumią UV tak jak szkło.

Inaczej wygląda kwestia widma czerwonego i IR (podczerwonego), Płyty PC lub plexi są dobrym izolatorem cieplnym, więc blokują promieniowanie IR i sąsiadujące z nim widzialne pasma czerwone.

Nie każdy pleksiglas puszcza pełne widmo UV. Powszechnie używane mają filtr UV.Jest specjalny sort do solariów , bez tego filtra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z soczewkami będziesz miał większe nasycenie koloru. Nie wiem na jakiej wysokości masz lampę, tu musisz wrócić do szkoły podstawowej odświeżyć prawo pitagorasa i obliczyć na jakiej wysokości musisz powiesić lampę z soczewkami aby maksymalnie wykorzystać światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś używał diod led zwykłych i z kolimatorem 120 stopni ? Niby kąt świecenia ten sam, ale czy jest różnica w nasyceniu krążka światła ? To znaczy, bez kolimatora/soczewki krążek jest najjaśniejszy w środku i słabnie wraz z odległością od środka miejsca padania, czy z kolimatorem uzyskam bardziej równomierny rozkład światła ?

Pytam, bo projektuję sobie lampę no i zależy mi na równomiernym rozkładzie kolorów...

Oraz, może wiecie jak ma się użycie diody UV i wpływ na fluorescencję korali ilości "szkła" po drodze (osłona przed wodą i soczewka) ?

Hmmm ... jeśli chodzi o soczewki - ja mam 120st. Pierwsze odpalenie lampy było bez soczewek i było średnio a przede wszystkim dużo swiatła na boki. Po zastosowaniu kolimatorów światło zostało ukierunkowane - mniej pada na boki i są fajne bliki a rozłożenie barwowe jest równomierne. Mam 4 kanały - UV, B, RB i CW - ogólnie super :) - o dziwo koralowace lepiej polipują niż przy T5 ale to tak na marginesie :)

Edytowane przez meteormode (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.