Skocz do zawartości
jerzyk

[P-ń] Pomoc z ustawieniem odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję pomocy z odpieniaczem evo 1000 - truboflotor blue 1000 z inną pompką.

Akwarium zalane 1,5 tygodnia temu, 25% świeżej AF reef salt + 75% z 2 działających zbiorników.

Problem jest taki że odpieniacz jest przedzielony na 2 komory, reakcyjną i powrotną i dołem z reakcyjnej do powrotnej przedostaje się masa bąbelków, przez co zbierają się w powrotnej i co jakiś czas uchodzą z głośnym pierdnięciem. Nie mówiąc o tym że akwarium wygląda jak woda gazowana. Gąbka na spływie delikatnie niweluje bąbelki ale nie w 100%, bym powiedział tak 80%.

W chwili obecnej pierdzi tak często że go wyłączyłem, mimo że akwarium jest w kuchni to słychać to w całym mieszkaniu.

Parametry wody z soboty: (wszystko salifert)

kh 7.7

ph 8

no2 - 0

po4 - 0

nh4 - <2,5 płyn przeźroczysty

no3 - 2 a 5 płyn nie pasował ani do 2 ani do 5 coś pomiędzy.

Zasolenie: 1024

Zasolenie sprawdzam :

http://www.reefshop....ermometrem/3848

Pływak kalibrowałem w zbiornikach z których brałem wodę na start i wskazywał poprawnie.

Odpieniacz nie odpienił ani grama piany przez 1,5 tygodnia, raz jedynie od razu po włączeniu przelał 3 razy kubek. Wyłączałem go na noc żeby nie słyszeć pierdzącego powietrza, włączyłem rano a tu niespodzianka.

Mieszkam w okolicy ronda Śródki i tak sobie myślę, może ktoś doświadczony przejeżdża koło i by rzucił okiem, albo może bym podjechał podczas podmianki i sprawdził go na innej wodzie, może to wina soli ?

Pozdrawiam

Artur


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje musisz uzbroić się w cierpliwość. Odpieniacz musi popracować z 2 tygodnie.

Co do soli to faktycznie zauważyłem, że niektóre rodzaje po podmiance potrafią jakoś tak wpływać na odpieniacz ze ten puszcza bąbelki przez 1-2 dni i potrafi przelać. Z tym bekaniem to musisz pokombinować. Też tak miałem i coś kręciłem i w końcu od roku czy dwóch mam spokój. U mnie rura odprowadzająca wodę jest zanurzona w wodzie. Na kolanku u samego szczytu tej rury jest otwór taki fi3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wcześniej to uchodzenie powietrza następowało co kilka minut i było cichsze, teraz potrafi w ciągu minuty beknąć z 3 razy i to dość głośno, nie wyobrażam sobie spać przy takim bekaniu. A i w ciągu dnia jak jesteśmy w salonie jest to uciążliwe.

Czy to może wina że nie ma co odpieniać ? Tylko co jeśli chodzi na dojrzałym zbiorniku 24h i pewnie następuje chwila że tez nie ma co odpieniacz to problem wraca ?


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie pieni,wyczytałem na zagranicznych forach że nowe odpieniacze potrzebują czasu żeby zaskoczyć.Spowodowane jest to tłustymi pozostałościami po procesie produkcji.Podobno pomaga czysczenie octen odpieniacza i węgiel aktywny co wczoraj też uczynilem ale poprawy nie ma narazie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi odpieńkami zawsze są problemy proponuje wymiane na coś innego ,powinien ustawić się do około tygodnia ale i tak badziewnie pracują


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi odpieńkami zawsze są problemy proponuje wymiane na coś innego ,powinien ustawić się do około tygodnia ale i tak badziewnie pracują

Wymiana raczej nie wchodzi w grę, tym bardziej że nie mam sumpa, więc wyboru też nie mam dużego.

Pewnie poczekam aż będzie jakieś życie, jeśli wtedy nie przestanie pierdzieć i puszczać bąbelki do akwarium to go wymienię.

Pytanie czy idzie go rozebrać na części pierwsze żeby dostać się do środka i włożyć jakąś gąbkę ? Próbowałem zdjąć ten górny element ale się nie dało, tzn nie chciałem na silę żeby nie uszkodzić odpieniacza.

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam model 1000 i 500. Szału nie ma ale azotany mam w akwariach na poziomie blisko zera więc oba działają.

Ten mały (500) udało mi się rozebrać tego dużego boję się na siłę rozbierać. Oba są kupione jako używki więc nie wiem czy poprzedni właściciel nie kleił czasami. Jeżeli chcesz wyczyścić to wsypujesz dużooo kwasku i bardzo ciepłą wodę. Na drugi dzień zawsze czyściutki.

Co do gąbki to bym nie próbował. Kiedyś w innym odpieńku próbowałem i kicha. Gąbka zawsze się prędzej czy później zamuli i odpieniacz trzeba regulować. (zawsze) znaczy czytaj co 2-3 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wieczorem zamieścić filmik.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz za mocną pompę?

Mój śmigał cichutko i bezproblemowo, daj mu czasu.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa raczej nie może być za mocna, pompa była w zestawie ma regulacje, jak zjadę na minimum to bąbelki powietrza i tak wydostają się dołem z komory reakcyjnej mimo że pompa prawie w ogóle nie pracuje.

Wstawie filmik kolo 22.

Filmik z pracy odpieniacza. Akurat jak chciałem uchwycić buczenie powietrza żona zaczęła zmieniać worek na śmieci i słychać sam szelest worka :(. Po przełączeniu na full HD lepiej to widać.

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten odpieniacz i nic takiego się nie działo... Moim zdaniem też to wygląda na za mocną pompę.

Jakie pompa ma parametry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę Ciebie zmartwić ale wygląda na to że odpieniacz pracuje dobrze.

Potrzebuje czasu żeby się dotrzeć i zacząć pienić.

Jednak odgłosy są raczej normalne. Nie ma się czego spodziewać po odpieniaczu w akwarium. W tym sump też daje przewagę.

Co do bąbelków to dałbym na wylocie jakąś watę albo inne medium i tyle.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten odpieniacz i nic takiego się nie działo... Moim zdaniem też to wygląda na za mocną pompę.

Jakie pompa ma parametry?

Kurde panowie, pompę skręcę na minimum, nic nie pieni a bąbelki nadal masakrycznie się wydostają do akwarium.

http://sklep.aquamed...l/evo-1000.html

http://sklep.aquamed.../dc-runner.html

Gdyby bulgotanie wróciło do tego co było na początku czyli co parę minut a nie parę razy na minute to przeżyję ale te bąbelki w akwarium.

Niestety nie mam opcji na sumpa, i nie to żebym nie chciał bo bardzo bym chciał ale nie mam gdzie. W moim wątku ze stopki widać gdzie stoi akwarium a niestety innego wolnego miejsca nie miałem. Co najwyżej dojdzie mały sumpik ale z boku akwarium żeby niwelować babelki jak się nie uspokoją.

Wata na wylocie działa na chwile, po godzinie i tak zaczynają się przedostawać, do tego czasami potrafi spowolnić odpływ przez co woda w odpieniaczu sie podnosi.

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi to wygląda na przytkany wlot powietrza.

Na próbę zrób tak: w czasie pracy odpieniacza włóż wężyk, którym zasysane jest powietrze do kubka z wrzątkiem. Pompa zassie ten wrzątek i powinien on przeczyścić układ. Możesz to zrobić kilka razy.

Daj znać czy jest jakiś efekt.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi to wygląda na przytkany wlot powietrza.

Na próbę zrób tak: w czasie pracy odpieniacza włóż wężyk, którym zasysane jest powietrze do kubka z wrzątkiem. Pompa zassie ten wrzątek i powinien on przeczyścić układ. Możesz to zrobić kilka razy.

Daj znać czy jest jakiś efekt.

Pozdrawiam

T

Rozebrałem pompę na części pierwsze, okazało się że faktycznie zwężka była niedorobiona, tzn były jakies plastikowe pozostałości które musiałem wyciąć.

Niestety nie wpłynęło to na prace pompy i odpieniacza. Nie zależnie jak skręcę pompę to i tak w akwarium mam mnóstwo bąbelków i pierdzi tak samo.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już rozebrałeś pompę to trzeba było zwężkę w ocet wrzucić na 10 15 min.

W którym miejscu jest zwężka ? Na ssaniu pompy czy na tłoczeniu ??

Nie znam tego odpieniacza a w dodatku masz coś tam z pompą namieszane...

EDIT:

co to za pompa ???

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już rozebrałeś pompę to trzeba było zwężkę w ocet wrzucić na 10 15 min.

W którym miejscu jest zwężka ? Na ssaniu pompy czy na tłoczeniu ??

Nie znam tego odpieniacza a w dodatku masz coś tam z pompą namieszane...

Do pomy wyżej dałem link z tym że wersji do odpieniacza nie mogę znaleść. Wersja 1.2

http://sklep.aquamed.../dc-runner.html

Jutro pobawię się octem.

zwezka wygląda tak że jest taki niebieski wciskany element który jak by delikatnie zakrywa wejście powietrza, jednocześnie zwężając wejście wody. Mniej więcej coś takiego:

zwezka.jpg

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec ma ten odpieniacz od nowości w akwa i nigdy nie było problemów z wypuszczaniem bąbli. Stawiałbym na za mocną pompę.

A swoją drogą po co ten pierścień pod kubkiem? My nie zakładaliśmy go, a może powinniśmy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec ma ten odpieniacz od nowości w akwa i nigdy nie było problemów z wypuszczaniem bąbli. Stawiałbym na za mocną pompę.

A swoją drogą po co ten pierścień pod kubkiem? My nie zakładaliśmy go, a może powinniśmy :)

Pierścień jest po to jak odpieniacz przelewa albo właśnie dasz mocniejszą pompę. Pompa nie może być za mocna bo nawet jak jest skręcona to odpieniacz puszcza babelki.

Właśnie dlatego ze nie mam juz pomysłów w 1 poście pisałem że z chęcią bym ją przetestował u kogoś na innej wodzie, możliwe ze to wina soli albo wody.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ta zwężka jest oryginalna ? Bo nie wygląda mi na zwężkę AM natomiast rozwiązanie jest podobne jak w BK.Octem nie masz się co bawić przy tego typu zwężce. Natomiast spróbuj wysunąć lub wsunąć ten niebieski element - myślę, że trzeba wysunąć/wykręcić aby odkryć wlot powietrza.

Możesz też spróbować delikatnie rozwiercić wlot powietrza.

Generalnie na filmie widać, że masz za mało powietrza a za dużo wody.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to oryginał AM, kurde w wiercenie wolałbym się nie bawić, może po prostu dać go na reklamację ?


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź czy ten niebieski element się rusza/kręci. Wkręcając go w zwężkę zmniejszysz ilość powietrza a wykręcając na zewnątrz ilość powietrza zwiększysz.

Czy wirnik jest typu mesh ? czy jest prawidłowo zamocowany na ośce pompy ?

Możesz też spróbować przysłonić delikatnie paluchem wlot wody do pompy i zobaczyć czy zacznie zasysać więcej powietrza.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź czy ten niebieski element się rusza/kręci. Wkręcając go w zwężkę zmniejszysz ilość powietrza a wykręcając na zewnątrz ilość powietrza zwiększysz.

Czy wirnik jest typu mesh ? czy jest prawidłowo zamocowany na ośce pompy ?

Możesz też spróbować przysłonić delikatnie paluchem wlot wody do pompy i zobaczyć czy zacznie zasysać więcej powietrza.

Wirnik igiełkowy, jest prawidłowo zamontowany, niebieski element jest na wcisk, idę przytkać pompę zaraz dam relacje.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko delikatnie ją przytykaj... :)

EDIT:

A to niebieskie spróbuj wysunąć skoro jest na wcisk, nie powinno zasłaniać wlotu powietrza.

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.