Skocz do zawartości
pamce

Nowa solniczka 480L Wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jak wiele osób na tym forum ja również po wielu latach akwarystyki słodkowodnej zaczynam przygodę z morszczyzną.

Zbiornik ze stelażem już zamówiony w erybce- szkiełko będzie miało wymiary 160x55x55 cm a wiec ok 480l.
biggrin.png

Lampa ledowa DIY jest w trakcie końcowych testów.

Teraz jesteśmy w trakcie kompletowania sprzętu na którym próbuję troszkę przyoszczędzić kupując część używanego sprzętu.

Obsada narazie podstawowa ; umiarkowana ilość rybek, rozgwiazda, krewetki, korale miękkie, lpsy.

Sprzęt który planujemy to;

1) Sump 3 komorowy 120x45x45cm. Myślicie ze może być krótszy? np. 100cm?

2) Pompy cyrkulacyjne 2x Tunze 6095 z kontrolerem ale rozważamy też dużo tańszą opcję np Jebao RW15. Podobno są głośniejsze i ogólnei gorsze, czy może ktoś mi podpowiedzieć coś na ten temat?

3) odpieniacz- tradycyjnie Deltec apf 600 lub Schuran Jetskim 120. Czy wystarczy?

4) pompa obiegowa New jet 6000 ?

5) RO+DI

Serdecznie proszę o opinie na temat mojego doboru. Pozdrawiam
good2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

schuran to 150 bym dał


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Sump 3 komorowy 120x45x45cm. Myślicie ze może być krótszy? np. 100cm? Czemu trzy komory a nie dwie, coś tam będzie w sumpie? Może być krótszy jak Ci się wszystko pomieści w tym odpieniacz

2) Pompy cyrkulacyjne 2x Tunze 6095 z kontrolerem ale rozważamy też dużo tańszą opcję np Jebao RW15. Podobno są głośniejsze i ogólnei gorsze, czy może ktoś mi podpowiedzieć coś na ten temat? Miałem 2 x RW4 teraz mam RW20 nic mi nie buczy.

3) odpieniacz- tradycyjnie Deltec apf 600 lub Schuran Jetskim 120. Czy wystarczy? Zależy od obsady ale jak kolega wyżej napisał, jeśli chcesz mieć trochę ryb i może jakieś spsy to lepiej Schuran 150

4) pompa obiegowa New jet 6000 ? Pompa obiegowa ok to wyboru masz jeszcze Jebao DC 6000, Aquanova i wiele innych

5) RO+DI - może się przydać jeszcze miernik TDS

Edytowane przez Marek132 (wyświetl historię edycji)

Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika że nie opłaca kupować się używanych części, tym bardziej jeśli miałyby być to pompy.

Jeżeli chodzi o lampę led diy to spokojnie będziesz miał efekty, tylko nie oszczędzaj na diodach.

Spokojnie 100cm powinien wystarczyć, pamiętaj jeszcze żeby pod szafką zmieścić zbiornik na dolewkę.

Co do pomp cyrkulacyjnych to Tunze to pierwsza liga Ja osobiście mam Jebao działa już pół roku i nie powiem na nią złego słowa.

Co do odpieniacza to ci nie pomogę bo ja jestem zwolennikiem akwa bez odpieniacza.

Życzę sukcesów.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie refugium planujecie??, cyrkulacja Jebao będzie OK, Odpieniacz Deltec, pompa Jebao DC6000


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, na poczatku bedziemy uzywac ballinga, pozniej o ile bedzie potrzeba zainwestujemy w reaktor. Nie planujemy wiec moze zkoki ph nie beda tak duże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką skałę chcecie wsadzić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"4) pompa obiegowa New jet 6000 ?" - nie polecam niczego z tej firmy, kupiłem zalałem i ......... jechałem tego samego dnia po tunze. NJ chodzą strasznie głośno i do tego drgają nieregularnie. I nie była to używka tylko nowa z pudełka. Jak ktoś chce to chętnie się wymienię.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"4) pompa obiegowa New jet 6000 ?" - nie polecam niczego z tej firmy, kupiłem zalałem i ......... jechałem tego samego dnia po tunze. NJ chodzą strasznie głośno i do tego drgają nieregularnie. I nie była to używka tylko nowa z pudełka. Jak ktoś chce to chętnie się wymienię.

To może miałeś jakąś felerną, ogólnie chwalą te pompy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką skałę chcecie wsadzić??

miedzy 20-30 kg skały żywej + 20 kg skały do ożywienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli standard, ja jakbym zakładał jeszcze raz zbiornik założyłbym na suchej... Przemyślcie to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy rodzaju skał ma swoje plusy i minusy, przy suchej masz pewnosc ze nic niechcianego sie nie przyniesie do baniaka, zas przy zywej akwarium o wiele szybciej dojrzeje. Dodatkowy czynnik na plus suchej skaly to cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy rodzaju skał ma swoje plusy i minusy, przy suchej masz pewnosc ze nic niechcianego sie nie przyniesie do baniaka, zas przy zywej akwarium o wiele szybciej dojrzeje. Dodatkowy czynnik na plus suchej skaly to cena.

Ale za to na szczepkach można sobie różne cuda przynieść, pozdr.


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy mozliwosc zakupu schurana 200 w dobrej cenie tylko zastanawiamy sie czy nie bedzie on za mocny do naszego baniaka? Czc przypadkiem przy wsadzeniu za mocnego nie bedzie dochodzilo do szybszego wyjalowienia wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóżmy między bajki to wyjaławianie wody. Jak się mieści 200, to kup go.

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały to większość sklepów akwarystycznych do swoich zbiorników pakuje suchą skałę na start a po pół roku sprzedają jako żywą.

Jest przebitka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Kupiliśmy już odpieńka schuran 200 teraz chcemy zamówić sump'a.

Wymiary całości to 100x40x40 ale zastanawiamy się czy nie powinien być większy np 120cm.

Sump'a podzieliliśmy na 3 komory: 1 Odpieniacz, 2 na razie pusta, możliwe, że będziemy tam trzymać trochę skały ( ewentualnie jeżeli będziemy chcieli jednak dodać SPS to będzie miejsce na refugium bądź reaktor wapnia) 3 komora pompa)

Prosimy o ocenę szkicu.

projektsump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mały obrazek (chyba że w tapatalku taki sie otwiera)... ale tu jak z odpieniaczem, jeśli wejdzie sump 120 cm to zamawiaj taki, lub poprostu największy jaki da radę się zmieścić :). Ja bym proponował zrobić jeszcze przed odpieniaczem przegrodę na watę lub na baterię skarpet (czyli ze 3-4 skarpety wiszące w rzędzie), coś w ten deseń

i3e138.jpg

Edit

Jednak to tapatalk, obrazek ok :).

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dłuższego niż 120 nie damy a i z tym nie wiadomo obok musi się zmieścić 60l dolewka oraz przegroda na elektryke. jaki cel ma "bateria skarpet" bo rozumiem ze przegroda z wata to wstępna kfiltracja jakby coś wpadło z akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żadnej przegrody na watę czy skarpety nie rób.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dla czemu nie?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ze stelazem wkoncu doiechalo, juz jest na swoim miejscu, pewnie dzisiaj bedziemy robić hydraulike. W weekend planujemy zalewac. Robi sie interesujaco :)

post-24421-1424853776,74_thumb.jpg

post-24421-1424853895,53_thumb.jpg

Obudowe stelaza zrobiona wlasnorecznie brakuje jeszcz drzwi ale to na koncu zamontuje, bo teraz beda tylko przeszkadzac, oswietlenie za kilka dni zaloze trochę zle zwymiarowalem łapy na lampe i lampa bedzie wisiec tylko 5cm nad tafla wody boje sie ze to troche za malo.

Wiecej fotek jak wroce do domu przez tapatalka ciezko sie wrzuca :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamieni troche malo ale juz niedlugo dokupimy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.