Skocz do zawartości
maringo78

HQI a miękkie

Rekomendowane odpowiedzi

Zbieram się do założenia zbiornika większego niż moja obecna nano 45L i rozgryzam temat usprzętowienia. Zostały mi po słodkowodnym lampy HQI z żarnikami 6500K i zastanawiam się nad ich wykorzystaniem w morskim - planuję na początku same miękkie, nic wymagającego - chcę spokojnie poczekać aż zbiornik okrzepnie, zarośnie miękkimi, ja jeszcze "trochę" poczytam i dopiero wtedy chciałem pomyśleć o zmianie oświetlenia i wprowadzaniu LPS/SPS. W związku z tym podstawowe pytanie - czy miękasy wyżyją przy takim żarniku? Nie dbam o barwę dla oka, nie będzie mi przeszkadzać żółć (nawet wolę ją od przeniebieskiego), tylko czy miękkie korale będą się rozwijać przy takim świetle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka moc tej lampy ? i jakiej wielkości zbiornik planowany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo dadzą radę, co to za lampa i jaki żarnik?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa DIY 2 x 70W, żarniki Osram, wielkość zbiornika jeszcze nie jest przesądzona - min. 160L (bo taki mi został po słodkim) - domyślam się, że przy tym litrażu moje lampy by wystarczyły? Coraz bardziej jednak myślę o znacznie większym zbiorniku. Ostatnio pomierzyłem kąty i wyszło, że przy odpowiednim ustawieniu mebli wejdzie mi nawet 640L + sump. Pozostaje jedynie pytanie, czy przejdzie klatką schodową i kto mi to wniesie na 4 piętro... Oczywiście w tym drugim wariancie moje lampki odpadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak bym zalecał ewentualnie zrobić krótszy zbiornik i jeden żarnik np 150w.

Proponuje przemyśleć aby dodać w lampie kombinację z T5, niektóre miękkie a raczej nasze oczy aż się proszą o samą aktynikę wieczorkiem.

Co do twojego pytania to koralom miękkich większości wystarczy światło z za okna jeśli by stało blisko akwarium, więc 2x70w starczy ale dla twojego oka proponowałbym jednak 150w.

Akwa wniesie ci firma w której zamówisz ewentualnie sklei w domu zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak bym zalecał ewentualnie zrobić krótszy zbiornik i jeden żarnik np 150w.

Proponuje przemyśleć aby dodać w lampie kombinację z T5, niektóre miękkie a raczej nasze oczy aż się proszą o samą aktynikę wieczorkiem.

Co do twojego pytania to koralom miękkich większości wystarczy światło z za okna jeśli by stało blisko akwarium, więc 2x70w starczy ale dla twojego oka proponowałbym jednak 150w.

Akwa wniesie ci firma w której zamówisz ewentualnie sklei w domu zbiornik

2x70 to 140W - niewiele mniej od 150W. Chciałbym wykorzystać to, co mam, choć rzeczywiście myślałem o dodaniu niebieskiej T5.

Co do zbiornika, to martwiłem się, czy da radę "złamać się" z nim na klatce schodowej, ale masz rację - można go przecież skleić na miejscu :-) Czy możesz kogoś polecić z Wa-wy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AM ale cenią się. 70w żarniki to nadają się w piko rafkach do 50l jak światło dzienne wpadnie to w zasadzie niewiele ujrzysz światła w akwarium z lampy.70w żarniki słabo się przyjęły w akwarystyce morskiej przyjęło się że 150w to takie minimum i w sumie zgadzam się.

Chcesz więcej jak 45l to przemyśl. Moim zdaniem lepiej dać 150w niż 2x70w niezależnie do jak długiego baniaka najwyżej boczki będą niedoświetlone co też ma swój urok jeśli się upierasz to w sumie ok to kwestia gustu bo miękkie dużych wymagań nie mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żarnikow 70 w jest bardzo maly wybór a jak juz są to w tej samej cenie co zarnik 150w,więc nie ma co się nawet zastanawiać,lampa 70w out.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.