Skocz do zawartości
nin2

ile w końcu tej skały???

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie niby banalne, ale czy im więcej znaczy lepiej?

pytam gdyż miałem okazje ostatnio zobaczyć 2 zbiorniki i w każdym z nich była mała ilość LR i w zasadzie tylko ta, która znajdowała się w zbiorniku,natomiast w sumpie tylko sprzęt. obsada spora a PO4 takie jak u mnie ,czyli 0,05 z tą różnicą że u mnie skały jest tyle że w sumpie mam 2 dodatkowe pompy cykulacyjne. Może po prostu jest tak ,że nadmiar LR to miejsce na odkładanie się syfu. co radzicie - wyczyścić sumpa ze skały ( mam jej sporo w akwa )?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała ilość skały ale pewnie maja porządny odpieniek i może siporax.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jedziemy klasycznie i książkowo to min. 10-15% (200L - 10%=20kg) objętości zbiornika a jeżeli chcemy coś fajnego z tej skały zmontować to warto zadbać o dodatkową filtrację np. w postaci siporaxu.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prospero =20kg czy =20l skały ?


jm2.jpg.e25f92a1a94e753ace933b2d9bf6ea64.jpg

JadwigaMorska.pl ul. Gwardii 24 21-300 Radzyń Podlaski

tel. 503-157-847 email : jadwiga@jadwigamorska.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że kg.

Licząc na każde 100L wody warto dać 10% skały ale nie w litach tylko w kg. więc nie 10L skały a ~10kg skały.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% objętości zbiornika :D więcej to juz się robi gruzowisko.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie % liczony z litra daje wynik w litrach a nie kilogramach.

A jak jest ze skałą to sami wiecie. Czasem mały objętościowo kawałek waży kilka kilo i na odwrót.


jm2.jpg.e25f92a1a94e753ace933b2d9bf6ea64.jpg

JadwigaMorska.pl ul. Gwardii 24 21-300 Radzyń Podlaski

tel. 503-157-847 email : jadwiga@jadwigamorska.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki oczywiście jest średni przelicznik do skały żywej 10% kg bo sucha skała, ceramika itd to już inna bajka.

Ostatnio śledząc nowo powstałe baniaki trent jest wręcz odwrotny, mniej skały więcej miejsca dla ryb


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czepiacie się szczegółów. Wiadomo jak kupicie żywy badziewny beton to wiadomo, że waga będzie chora. Dobra żywa skała jest lekka! Sucha to już w ogóle "piórko". Mało gdzie można kupić dobrej jakości skałę.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała skale nie równa można betonu na pakować cały zbiornik lub kilka kilo dobrej i efekt będzie ten sam.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyt: Wiadomo jak kupicie żywy badziewny beton to wiadomo, że waga będzie chora. Dobra żywa skała jest lekka!

Piotrze możesz rozwinąć ?? żywy badziewny beton a dobra żywa skała i jej waga


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu rozwijać? Dobra żywa będzie bardziej porowata przez to będzie lżejsza niż taki lity beton.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała nie jest jakimś złotym środkiem, ba, nawet pewnym niebezpieczeństwem.

Osobiście uważam, że nawet mają 5% objętości czyli w 200 litrach jakieś 10kg, da się zrobić i utrzymać akwarium.

Nie przekraczałbym granicy 10% bo po co. Bakterie osiąda się na wszystkim, są w wodzie, przewodach, w piasku, wszędzie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skala niebezpieczeństwem?


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała w sama w sobie raczej niebezpieczenstwem nie jest ale juz to co na niej przyniesiesz raczej tak :)

zapewne o to chodzilo Kośmidowi :)


3b95dcd494001ace618b93dcfe6934a8u792a696.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też jestem za 10% wagi do litrażu, ale zrobić konstrukcję wedle własnego upodobania a co zostanie do sumpa.


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast do sumpa skałę lepiej wymienić ją na siporax. Generalnie zakładając baniak skały warto mieć troszkę więcej niż się martwić, że brakło na fajny filar.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast do sumpa skałę lepiej wymienić ją na siporax. Generalnie zakładając baniak skały warto mieć troszkę więcej niż się martwić, że brakło na fajny filar.

dokładnie zrobić konstrukcję "marzenie" i jak się da nadmiar można wymienić na siporax. Ja mam nadmiar skały w sumpie i nie stosuje siporaxu i ładnie wszystko "buja"


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie żywej skały nigdy za wiele. Oczywiście w akwa konstrukcja "marzenie" a do sumpa wpakować ile tylko optymalnie sie da. Przecież dobra żywa skala to doskonały materiał filtracyjny. A u kolegi Kowal035 wszystko ładnie buja

Edytowane przez pawulon (wyświetl historię edycji)

New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko 50kg skały,nic więcej a zbiornik ma się dobrze.Zawsze słyszałem,że mam za mało,kupiłem sipotax potem go wywaliłem i nic to nie zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie myślałem ,że temat tak się rozwinie, ale moim zdaniem istnieje jakaś optymalna ilość skały (niekoniecznie aż 10 % obj), której nie ma sensu przekraczać, gdyż nic nam to nie da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ilość samej wody też ma znaczenie. Im stabilniejsze parametry tym cała ta "bakterioza" też ma się lepiej. Tutaj jest za dużo zmiennych aby mówić czy tyle i tyle a potem to już nie ma sensu.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaję, że żywa skała dla osób bez doświadczenia to nie lada wyzwanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starym 360L miałem 70kg skały,totalne gruzowisko i mnóstwo stref gdzie cyrkulacja nie dochodziła co mi pogarszało parametry.Wpierw klika razy ją przekładałem,ustawiałem a później część sprzedałem.Zakładając nowe z zamysłu miało być od razu przestronne z małą ilością skały.Korale jednak się rozrosły i nie mam znów przestrzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując... jak nie urok to ... każdy musi myśleć przyszłościowi i starać się dobrać odpowiednią ilość skały bez względu na wyznawaną religię i nauki szkolne.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.