Skocz do zawartości
Carolin

Bryopsis? Wrangelia? Glony...

Rekomendowane odpowiedzi

Carolin, ja mam teraz NO3 na poziomie 0-0,2 a PO4 0-0,03 i wydaje mi się że glon rośnie wolniej. Przy parametrach NO3 0,5 a PO4 0,06, glon miał się dobrze. Wydaje mi się, że ograniczenie podmian w celu wyjałowienia wody, też ma jakiś sens, ale mogę się mylić.

AlgeaX to jest ostatnia deska ratunku i przynosi różne efekty, tak przynajmniej wynika z doświadczeń innych użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie slyszalam opinie o tym algeax ze źle wpływa na resztę obsady... Jeżowiec jako jedyny wcina aż miło, do golutkiej skały, tylko jeden nie daje rady. Ekipy czyszczacej mam sporo bo ślimaki astralium 5szt, strombusy, turbo, nassariusy, był i mitrax, ale nic z niej nie je bryopsis poza Jeżowcem. Spróbuje dokupić z dwie sztuki, wesprą trochę moje odsysanie, jak juz będzie się odsysac dało. Bo czyszczenie skały poza baniakiem i ponowne oplukanie jej potem przed wlozeniem chyba tez ma sens ?

Edytowane przez Carolin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup dwie sztuki i już nic nie kombinuj, czekaj cierpliwie a natura sama sobie poradzi.

Jak zjedzą możesz poszukać im nowego domu.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wyjąłbym już skałę czy jej kawałek z tym glonem, pewnikiem znalazła by się w koszu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie zostałoby mi nic w akwarium XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak w moim słoiku :) Gdybym zaczął wyjmować zostałby sam piach.

Ale jeżeli chodził ci po głowie pomysł wyciągania skały żeby go szorować to .... już niedaleka droga do kosza.

Remii dobrze prawi, powalcz biologią póki co , ale jeżeli możesz wyrzucić jakiś fragment skały, zrób to.

Ten glon potrafi się błyskawicznie rozrastać. Po nim widziałem kiedy NO3 mi rośnie do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, wyrzucić można zawsze. Póki co pomecze sie. Poza tym brak kasy na nową skale. A i tak przyniosłoby się na nową ze szczepkami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze zapodać ślimaka Porcelanke.

Kosi glony sto razy lepiej niż dolabella, i to takie których nikt się niechce chwycic.

Jednak jak zje już glony to zabierze się za korale, więc trzebe jej szukać nowego domu.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porcelanki mam dwie oliva i w piachu siedzą. Chyba ze o jakieś inne chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taką i w piachu nigdy nie siedzała.

post-9015-0-26702000-1423690415_thumb.jpg


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to taka z tych większych ;) Widziałam ją może ze dwa razy, ciężko będzie, ale zapoluje może się wynajdzie gdzieś. Moja zdecydowanie mniejsza i z tych piaskowych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, skąd właściwie bierze się bryopsis w baniaku? Jak uniknąć tej plagi na przyszłość jeśli uda mi się z nim wygrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku przyszło to na skale. Aktualnie tez z tym walczę i salarias bardzo pracuje i wcina cały czas, bardzo pracowita rybka

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys tez Bryopsis powodowal, ze obawialem sie restartu. Nie mialem nic do stracenia, bo juz atakowal korale. W takim stanie nie moglbym ich nawet przelozyc, bo restart nie gwarantowalby, ze Bryopsis tez w nowym sie nie rozpanoszy.

Podnioslem parametry zwyklym Ballingiem, nie robilem podmian i po 2-3 miesiacach byly efekty.

Jak nie ma wyjscia, to zamiast restartu kombinowalbym jednak najpierw parametrami.

Co kilka tygodni mozna tez calkowicie zaciemniac akwarium na dwie doby, co przy podwyzszonych parametrach tez utrudni mu zycie. Mozna tez zrezygnowac ze swiatla innego niz niebieskie.

O "probiotyce" zapomnij. Tu trzeba wyjalowic wode, codziennie czyscic kubek silnego odpieniacza, zmieniac adsorber PO4, nie robic podmian. Warto tez, oslabiony Bryopsis wyrywac, bo i tak opanowal caly zbiornik, a wyjmujac go, usuwa sie produkty, ktorymi sie zywil.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tez miałam pytać czy robić podmiany. A idiotyczne pytanie- jak podnieść parametry ballingiem? Kupuje np taki zestaw http://erybka.pl/product-pol-276-Fauna-Marin-Ultra-Trace-B-3x250ml.html i ile tego leje? Jak często? Czy wogole brać z fauna marin czy cos innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej bedzie ci kupic 5 globulusów przemeczyc sie z nimi ze dwa miesiące i pozniej sprzedac/oddac? moze cos powywalaja ale to lepsze niz restart i rozbujanie parametrow kiedy nie do konca wiesz jak to zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeżyk nie dał rady. Dolabella też. Mitrax to jadł,ale do mojej plagi musiałbym mieć ich stado

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś wyzerować po4 i no3?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wyglądało tak:

xbXf.jpg

ySbg.jpg

a później tak.

Na dziś śladu po tym nie mam. Część skałek po prostu usunąłem. Było długo a to co zostało samo odeszło.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś poodsysałam część glonów, które dało się odessać ze skały i piachu. Wodę przepuściłam przez watę i z powrotem do baniaka. Póki co nie robię podmian. Muszę jechać kupić więcej jeżowców.. Pytanie, czym bryopsis się żywi? Czego nie dolewac do akwarium? Bo teraz znowuż nie wiem czy mogę dolewac bakterii albo magnezu. Ogólnie wasze fotki przed i po napełniają mnie nadzieją ;)

Edytowane przez Carolin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej bakterie, podniesienie magnezu i kH też nie zaszkodzi. Ja u siebie ograniczyłem dawkowanie wszystkich płynnych suplementów dla koralowców (aminokwasów, witamin). Korale pipetą karmię dalej, ale oszczędniej. Jedzonko rybom tez podaję, w mniejszych ilościach ale częściej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc :) oby jakoś poszło do przodu bo póki co wszystkie plagi się mnie imają :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, głowa do góry. U mnie były takie krzaczory jak u Prospero. Bryopsis jest nadal, ale wszystkie opisane w poście metody przynoszą efekty, ale trzeba na to czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.