Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, ja to jestem jednak noga z projektami :crybaby: Tu coś mi nie pasuje, tam się nie chce łączyć, a jeszcze gdzie indziej słabo skalibrowane i przecieka :dizzy: Mój mąż sobie lepiej radzi (chyba dlatego, że jest tak zwanym IT). Porażka :wallbash:

A co do fimamentu to również zatkała mi się jedna dysza przy tańszym zamienniku :chris:


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tist jaką drukarkę macie? może będę mógł Ci jakoś pomóc.

Z projektowaniem 3D pod wydruk jest ważne dobieranie grubości ścian pod wymiar wylotu dyszy, tzn jeżeli drukarka ma zdeklarowaną dyszę o rozmiarze 0,3 mm to należy projektować ściany o wielokrotności tej wartości np. 0,3 mm - 0,6 mm - 0,9 mm -1,2 mm 1,5 mm itd.. natomiast kształty musza być możliwe do wydruku uwzględniając grawitację :) co w praktyce oznacza że kąt pochyłu wydruku nie może przekroczyć możliwości drukarki. Dla każdej drukarki ten kąt wydruku jest nieco inny, ja swoją drukarkę na tyle podrasowałem że udaje mi się drukować bez podpór łuki a nawet "mosty" dochodzące do 4 cm.

Do wytrzymałości przyczynia się również odpowiednie wypełnienie i regulacja temperatury w zależności od wymiaru wydruku.

Dla przykładu PLA poleca się drukować w temp. 190-210oC ja natomiast dokładam nawet i 40oC co sprawia że wydruk jest o wiele lepiej połączony. Ale ważne jest też chłodzenie, bo im większa temperatura tym silniejsze musi być chłodzenie.

Dużo jest kombinacji, trzeba próbować i się nie poddawać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest mozliwosc zrobienia pensety 60cm albo 65cm na drukarce 3d ? Jezeli tak to jaka byla by cena za material robocizne ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ogranicza mnie w tej chwili rozmiar stołu roboczego, którego wymiary to 27x15x17 cm, nawet ustawiając wydruk po przekątnej wycisnąć można góra 30 cm. Niebawem będę posiadaczem drukarki o stole 40x40x40 cm, tam już można po przekątnej ustawić nieco większe wydruki, ale to wciąż tylko około 55 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi się odnieść do wyceny takiego sprzętu bo najpierw trzeba było by zrobić projekt, żeby wiedzieć ile to się będzie drukowało. Jak tylko nowa drukarka stanie w moim warsztacie to postaram się coś takiego wycenić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie będzie się za bardzo wyginać (lub złamie) ? 50cm to dość długa "sztuka"

z chirurgiczna na allegro coś koło 45-50zł z wysyłką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak wiecie kiedys zadalem pytanie niestety nie znalazlem odpowiedzi na ebayu sa max 60cm ale koszt z przesylka to ok 180zl sam produkt to polowa a 2 to przesylka. Niestety przy pensecie 30cm trzeba wkladac reke zeby pogmerac w akwa a przy 60 ewentualnie tylko dlon.

Nawet w aquaelu nie da rady pogmerac w akwa zeby nie zamoczyc reki. W allegro sa max 50.5cm.

A ten plastik to jakies pochodne polimery w stylu polipropylen ? A moze to cos ala bakelit ? Ciekawe jak z gietkoscia i trwardoscia takiego tworzywa ?:)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie będzie tak samo wytrzymała jak metalowa, ale wydruki da się wzmacniać robiąc przestrzenie, które potem można wypełnić prętami węglowymi lub innymi materiałami :) ostatnio synowi drukowałem łuk wzmocniony właśnie w takie pręty i śmiga elegancko.

Staram się w tym wątku poruszać głównie temat wydruków do akwarystyki, ale osobiście drukuje elementy do maszyn lub prototypy całych urządzeń, które niejednokrotnie wymagają wzmocnienia, tak że parę sztuczek da się zastosować.

Wcześniej prezentowałem alternatywę dla takiej pensety, chwytak o dowolnej długości. Ja bez niego jestem jak bez ręki, a sprawdza się bardzo dobrze w różnych przypadkach. Od pensety różni go to że ma więcej możliwości dotarcia, ostatnio nawet udało mi się złapać nim kraba, na którego polowałem od 3 lat.

Zresztą wszystkie wydruki jakie tu prezentuje sprawdzam w praktyce i jak tylko coś nie działa jak powinno to od razu robię poprawki, więc nie ma opcji żeby nie działało. Nie lubię marnować czasu na coś co ma nie działać :)

chwytak_kombinacje.md.jpg

Chwytak_w_akcji.md.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam drukarkę Leapfrog. Mój mąż doszedł do perfekcji w drukowaniu, ale nie była bym sobą gdybym poprosiła go o pomoc... Kobiecy odpowiednik męskiej dumy... Tak więc się męczę...


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy kojarszysz ryby typu najezka (diodon) fajna ryba spokojna do puty nie zobaczy pensety ktora karmie lub nie podaje mrozonej stynki wtedy staje sie killerem reki nie wsadzisz - potrafi odciac rybe jak brzytwa a jak zaatakuje pensete to slychac czask metalu podobnie reaguje rogatnica ale ta wydaje mi sie lagodniejsza i nie za bardzo lubie rece wkladac chodzby z tego powodu.

Skrzydlica lub murena chodz nie atakowaly pensety tylko czekaly. Tym tez skalki przenosze mniejsze korale etc, a te takie manipulatory to dla mnie porazka dlatego moim zdaniem penseta to dobry sposob na wiekszosc dzialan w akwa. Bez problemu mozna nia wylapac asteriny lub slimaki nie robiac im krzywdy.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia moze jestem jakos nie wprawny w poslugiwaniu sie 1 lub 2 ale te wynalazki sa jakies felerne moim zdaniem.

1 manipulatorem nie wezmiesz skalki bez obawy ze spadnie, nie dasz jedzenia (robakow) zmiazdzysz bodajrze, nie wybierzesz asterin,nie czujesz z jaka sila chwytasz korala

2 chwytak - przeniesiesz skaly i co dalej?

3penseta bez problemu chwycisz mocno skale, dasz jesc, chwycisz slimaki asteriny korale nie robiac im krzywdy bo masz czucie w palcach, jedyny minus jaki przychodzi mi do glowy to ze jak masz cos pod skala to nie wejdziesz penseta bo jest prosta chyba ze kupisz zakrzywiona ale wtedy jest krotsza.

Aha no i te manipulatory niestety ale koncowki sa duze a zazwyczaj jak spadnie w jakies szczeline nie wyciagniesz bo sie nie zmieszcza a penseta jest "cietka' :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pełna zgoda pęseta lepsza - ale jak się nie ma co się lubi ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te manipulatory są do bani bo sam taki miałem, wargacz wyskakiwał z akwarium na sam widok szczęk takiego urządzenia, duże, sztywne i niezgrabne do grzebania w akwarium - teraz bawią się tym moje dzieci :)

Mini chwytak na prawdę jest wygodny w użyciu i ryby się go nie boją kompletnie. Ja tym karmie pochowane w skale krewetki modliszkowe i ryby co nie lubią wypływać ze skał. Używam też go do zbierania rozgwiazd, resztek kleju, syfu z piasku itd. Do przenoszenia szczepek czy mniejszych skał też się dobrze sprawdza, w dodatku nacisk reguluje się jednym palcem, a dokładnie spustem jak w pistolecie, czuć wszystko pod paluchem bo przełożenie jest 1-1. Cała koncepcja takiego urządzenia powstała właśnie z takich potrzeb jak u kolegi tadzika.

Najlepiej samemu sprawdzić jak to się zachowuje, zawsze możemy umówić się na zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile takie cacko kosztuje co piszesz ?:)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super robota chcialbym zapytac ile by kosztowala nasadka igielkowa do pompy dct 6000? Bo to na fotce jest chyba dct 4000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszła, taka "świnka" :) Zwężkę wzorowałeś na czymś, średnice wlotów liczyłeś, czy może z jakiegoś rozwiązania pobrałeś?

Bo oczywiście zdajesz sobie sprawę że aby to było optymalnie rozwiązane to wydajność pompy (a zauważ że wirnik zmieniłeś), musi grać z przelotami.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory do zwężki dobieram rozwiercając testowy model do momentu aż będzie odpowiednie jednorodne ssanie :) a potem drukuje model z poprawionymi otworami, zwykle się sprawdza. Nie wzorowałem się na żadnym modelu. Nowy właściciel "świnki" chyba zadowolony więc pewnie działa :) Wirniki cichutkie też dają radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po otrzymaniu wydrukow wirnika igielkowego odrazu zalozylem. Nie ma co mowic, sztywna zwarta konstrukcja, pieni rowno. Dobra robota. Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Panowie stoję przed dylematem kupna elementów z pvc, bądź tez własnej produkcji tych elementów z drukarek 3D, tu moje pytanie czy PLA jest bezpieczne w akwarium i czy przypadkiem nie "rozpuszcza" się w wodzie z biegiem czasu?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo polimery rozpuszczaja sie pod wplywem ciepla :) typu 100+oC

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.