Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ponieważ jestem już po nieudanym starcie ( zbyt duży litraż ) chcę sobie teraz zaplanować zestaw któremu podołam finansowo :) . myślałem nad czymś małym.... ale wiadomo im człowiek więcej tu czyta tym bardziej wzrasta litraż... Do rzeczy, akwarium będzie miało wymiar 100x45x45 z panelem ( nie chcę sumpa) myślałem też nad lokalizacją i ponieważ najwięcej czasu spędzamy w kuchni tam też stanie baniak. Teraz kilka pytań do Koleżanek i Kolegów :)

- czy kuchnia wpływa na pracę akwarium ( odpieniacz )

- jak rozplanować panel

- oświetlenie... są dwie opcje, albo T5 4x24w, albo chip led z wątku kol. Waldi.

- skała sucha (sam chcę zdecydować nad obsadą )

- woda może być z podmianki

- jakiej mocy pompę w panelu

- jaki odpieniacz na ten litraż

Co do obsady to raczej łatwe życie... jest to projekt na kilka miesięcy, także będę się wciąż doszkalać w temacie. Co do ryb, to będę myślał o nich w drugim miesiącu pracy zbiornika, proszę również o wyrozumiałość w zadawanych pytaniach, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz miesza z wodą wszystko to co unosi się w powietrzu więc trzeba mieć to na uwadze.

Panel to męczarnia, rób sump'a.

Oświetlenie, jeśli już to 4x39W a nie 24W lub ledy 80-100W.

Wodę zalecam zrobić świeżą solankę.

Do panelu pompa wystarczy 1200l/h, do sumpa okolo 3000l/h

Odpieniacz np Schuran 120 lub coś z tych nowych Deltec'ów na pompach DC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem apetyt rósł wraz z czytaniem i wpisałem T5 24W myśląc o początkowym założeniu czyli...100l. ;) Zostaję jednak przy panelu, Co do odpieniacza w kuchni to obok mam otwór w ścianie dla czujnika termometru więc mogę pobierać powietrze z zewnątrz ( czy to dobry pomysł )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz z zewnatrz to super. Do panelu może wciśniesz schurana 100 bo jest w miarę wąski.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z powietrzem z zewnątrz jest O.K tylko bierz pod uwagę,że odpieniacz jaki by nie byl zasysa spore ilości powietrza a jak będzie zasysal to powietrze o temperaturze np -20st i mieszal z wodą to grzalka potrafi się nie wyłączać a to generuje spory udział w kosztach utrzymania baniaka.

Oświetlenie 4x24w to stanowczo za mało i nie chodzi tutaj o sam przelicznik moc/litraż ale o ilość światła jaką będziesz widział w baniaku a przy takiej konfiguracji będzie ciemno. Lepiej 4x39W bo w ledach sam dopiero raczkuję i wolę się nie wypowiadać.

Panel może być jeżeli masz dostęp do szkiełka od tyłu bo w innym przypadku potrafi być bardzo uciązliwy w serwisowaniu

Zastanów się jeszcze nad rozwiązaniem automatycznej dolewki bo twoje 200L będzie parowało pewnie po kilka litrów na dobę a dolewanie manualne jest fajne tylko przez tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powietrze z zewnątrz to plusy i minusy:

na pewno czystrze powietrze które miesza się z wodą al. w zimie przy -10 lub niżej wychłodzi wodę, i co z częściami które będą pracować w takich temperaturach


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel będzie z boku więc dostęp będzie ok , co do wielkości panela to mogę zabrać tyle ile będzie potrzeba, czyli jak szkiełko będzie miało 100cm to jak zabiorę 20cm to nie wpłynie to na wygląd, tym bardziej, że połączę zabudowę panela z koroną. Może się wygłupię.... żeby nie ciągnąć powietrza z zewnątrz to może można zastosować jakiś filtr który ograniczy dostęp niechcianych zapachów związanych z gotowaniem obiadu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cała długość baniaka ma być 100cm a ty chcesz z tego zabrać jeszcze przestrzeń na panel to będzie bardzo pomniejszało optycznie baniaczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój odpieniacz ciągnie luft z zewnątrz i widzę tylko same "+"

Brak problemów z ph. Czyste powietrze natleniające wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do panela wejdzie Ci też jakby co Deltec SC1350 - potrzebuje 16 cm szerokości i jakieś 23 do właściwej pracy. Skoro panel ma zabrać coś z tych 100 cm to 39w Ci nie wejdą - wtedy 6x24 W w T5

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampę można oprzeć na panelu czyli jak zrobię 20cm panel to zostanie 80cm, ale raczej stanie na jakiś ledach. Tak się zastanawiam jeszcze czy nie dołożyć na szerokości 5 cm i w tylnej ścianie na całej długości nie zrobi zbiornika na dolewkę daje to 22litry .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 100x40x40 początkowo z panelem 15cm z długości z 3 komorami. Masakra. Najpierw wywaliłem jedną przegrodę i zostałem z komorą na odpieniacz i drugą na pompę powrotną. Niby lepiej ale też masakra. W końcu wywaliłem panel i dostawiłem małego sumpa na pudełku przelewowym i jestem zadowolony. Jak już robić panel to conajmniej 20cm bo rąk nie ma jak wsadzić ale znowu zabierasz miejsce z baniaka i odpieniacz ci będzie wystawał z panela jak latarnia morska ;-)


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę to sobie jeszcze raz wszystko przemyśleć.... tam gdzie chcę postawić zbiornik nie ma mowy o wierceniu otworów w blacie, bardzo mi zależy żeby akwarium stało w kuchni bo tam się cały czas ktoś przewija i nie chce mieć zbiornika w pokoju gdzie nikogo nie ma ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na zasys powietrza można założyć pochłaniacz od maski P.Gaz z demobilu :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę to sobie jeszcze raz wszystko przemyśleć.... tam gdzie chcę postawić zbiornik nie ma mowy o wierceniu otworów w blacie, bardzo mi zależy żeby akwarium stało w kuchni bo tam się cały czas ktoś przewija i nie chce mieć zbiornika w pokoju gdzie nikogo nie ma ;) .

Jak postawisz ładne akwa w pokoju to tam sie przeniesie życie towarzyskie z kuchni ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie miałem jak Maciek :) - wywaliłem panel i postawiłem sumpa - choć nie obyło się bez III wojny światowej w domu z tym, że u mnie to była konieczność bo jak zmieniałem ustawienia przegród to go rozwaliłem :) więc nie miałem już wyjścia i poszło po pudełku przelewowym - generalnie żona stwierdziła, że można by nagrać reklamę pewnego banku u nas:). Nie masz jak wiercić to pudełko i sump 2 komorowy tylko i wygoda i akwa wygląda inaczej :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle się naczytałem o tym sumpie, że zdecydowałem zostać przy panelu .... ale zlecę wywiercenie dziur w panelu w razie przesiadki na sumpa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, żenikt nie podejmie się wiercenia otworów w stojącym akwarium.... więc lepiej się pomyśleć 2 razy zanim coś zrobisz


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie akwarium oddziela kuchnie od salonu, nie ma filtrow od masek gazowych itp nie mam tez wężyka z odpieniacza poza oknem, nie widze negatywnych skutków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, żenikt nie podejmie się wiercenia otworów w stojącym akwarium.... więc lepiej się pomyśleć 2 razy zanim coś zrobisz

Źle mnie zrozumiałeś ;) zamówię baniak u Przemka i w panelu będą wywiercone otwory żeby nie dyskwalifikować akwarium na przyszłość. Otwory zakleję i jak dojdzie do mnie że jednak sump to nie będzie problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka, zdecydowałem się na akwarium 80x50x45 i teraz mam pytanie co do lampy, czy T5 4x 39w wystarczy ? Twardych korali raczej nie będzie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mocy wystarczy ale świetlówka 39W ma 89 cm długości


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja się tak wproszę z pytaniem o zasys z zewnątrz. Niby wszystko fajnie tylko u mnie dookoła kamienice z piecami C.O. i niekiedy okna strach otworzyć bo tak ciągnie zapach palonego węgla... więc tu się to raczej nie sprawdzi :/


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka, zdecydowałem się na akwarium 80x50x45 i teraz mam pytanie co do lampy, czy T5 4x 39w wystarczy ? Twardych korali raczej nie będzie. Pozdrawiam.

Bardziej zainwestuj w 6x24W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd ;) czyli są dwa wyjścia... dołożyć 10 cm do akwa, lub 6 x 24 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.