Skocz do zawartości
czeech

120 na TDSie! po wrzuceniu suchej skały ???

Rekomendowane odpowiedzi

Cierpliwość jest cnotą :)

Odpowiadając na Twoje pytanie z poprzedniego postu - czy przejmować się TDSem=001 po filtrze RODi=

tak, ponieważ nie wiemy co przeszło przez filtr, a biorąc pod uwag, że dotyczy to wody wodociągowej, możemy przyjąć, że TDS=001 powodują związki toksyczne lub przynajmniej niepożądane.

Stąd też pisałem że przykładowe 50ppm w TDS może być dobre lub złe, a my możemy to powiedzieć tylko na podstawie tego że wiemy co z tą wodą robiliśmy i, że miała na początku TDS=0.

Próbowałem Ci to wytłumaczyć mimo że podkreślałeś ze rozumiesz, zadawałes to samo pytanie.

Nie kumam więc skąd Twoja złość na moją nie mającą tu kompletnie znaczenia znajomość psychologii.

Co do skały to moim skromnym zdaniem, lepsza jest żywa lub ceramiczna niż sucha. Niestety przygotowanie suchej skały to nie takie "hop siup". Nie chodzi o to że ją wysuszymy i jest gotowa do włożenia. Wyschnięta skała zawiera ogromne ilosci martwej organiki, która musi zostać usunięta nie tylko z zewnątrz, ale i z wewnątrz. To jednak proces nie łatwy i czasochłonny

Marek doskonale ujął ten problem w pierwszym akapicie postu #22


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem dokladnie Twoją wypowiedz Kolego i uważam, ze jesli uwazasz, ze testem na potwierdzenie wlasciwych wskazan (czy tez kalibracji) TDS jest wyjwyjęcie go z wody i stwierdzenie ze pokazuje 000, jest potęznym niezrozumieniem.

To nie jest potwierdzeniem wlasciwych wskazan i nie mialo to tego na celu. Tds przydaloby sie skalibrowac przed pomiarami w odpowiednim roztworzek juz chcemy byc takimi aptekarzami , chodzilo i o lopatologiczne sprawdzenie czy wogole dziala ten miernik bo jak napisalem jest on za 60zl i poddaje watpliwosci jego dokladnosc

@Tester - Mówisz że należy się przejmować TDS=001 (nie wiadomo czego) w wodzie rodi, jak nawet nie jesteśmy w stanie określić czy to dużo czy mało, a wnioskować można z Twoich wypowiedzi że nie do końca należy się przejmować włożeniem suchej skały do wody rodi z której uwalnia się znacznie więcej czegoś (dalej nie wiadomo czego) a potem tej samej skały do akwa ( gdzie z niej dalej uwalnia się coś - dalej nie wiemy czego)i zalaniem jej solanką, bazując na przekonaniu, że to skała i uwalniają się m.in. dobre związki? Ja to nazywam naiwnością bo nie wiemy co jest w takiej suchej skale i co ona uwalnia( i dobrego i przede wszystkim złego).

Potwierdzasz natomiast i moje przekonania ze lepsza żywa skała (już pomijając sam fakt że jest żywa i zawiera życie w postaci zbawiennych dla dojrzewania i dalszego funkcjonowania bakterii)czy nawet ceramika a niżeli sucha, bo jak słusznie napisałś mnóstwo tam m.in. martwego syfu cieżkiego do "zneutralizowania"

"...Nie kumam więc skąd Twoja złość na moją nie mającą tu kompletnie znaczenia znajomość psychologii...." >>>

Stwierdziłeś, że nie staram się zrozumieć, co jest nieprawdą więc dlatego tak napisałem. Popraw mnie jeśli tak nie wywnioskowałeś.

wracając do tematu pomijam tu kwestię dojrzewania i plag, bądź ich brak zalanego zbiornika bo to osobny długi temat jednakże ściśle związany z powyższymi dywagacjami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie chodzi tu o skałę i co w niej jest, bo że jest nue podlega wątpliwości. Chodzi o to, żeby jak najmniej jak to możliwe dowalić z wodociągu.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie chodzi tu o skałę i co w niej jest, bo że jest nue podlega wątpliwości. Chodzi o to, żeby jak najmniej jak to możliwe dowalić z wodociągu.

Pozdrawiam, Marek.

Więc uważasz że znacznie bardziej groźne jest np. TDS=001 czy 010ppm (nie wiadomo czego) w wodzie po rodi z rurociągu niż na przykład 250ppm ( nie wiadomo czego) w wodzie po wymoczonej suchej skale i która dalej trafiając do akwa nadal będzie uwalniać znaczne iliości nie wiadomo czego ?(mam na myśli skałę, a nie robienie solanki na bazie wody wymoczonej skały - dopisuję, by ktoś mi czegoś nie zarzucił, że chciałem robić solankę na wodzie po wymoczeniu skały) Czy może wiadomo dokładnie?

Jeśli masz na to jakieś logiczne wyjaśnienie to chętnie wysłycham - tylko nie pisz o dojrzewaniu bo wiem co to takiego i jak może przebiegać.

Reasumując, co Waszym zdaniem ma znaczący, zdecydowany wpływ na negatywny przebieg dojrzewania i jego skutki i plagi, woda z np. tymi wskazaniami TDS=010 czy sucha skała uwalniająca zbnacznie większe ilości nie wiadomo czego (bo nikt jej aż tak dokładnie nie bada przed włożeniem do akwa)? Czy jestemy w stanie odpowiedzieć na to pytanie?

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czechu,

moze Cie uspokoje; :secret:

nie, nie jestesmy w stanie powiedziec, czy TDS 10 ma zly wplyw na dojrzewanie. U mnie zauwazylem, ze gdy TDS pokaze 1, to w akwarium zaczynaja wychodzic okrzemki. To nic strasznego, ale taki wynik jest dla mnie sygnalem, ze powinienem wymienic ZYWICE RO. Ja nie popieram wypowiedzi mowiacych, ze przy takich wskazaniach powinno sie wymieniac prefiltry, po to kupilem TDS, zeby prefiltrow nie wymieniac. Mierze przed i po RO i widze, ze membrana wylapuje swoje 95 % (czy iles tam). A te pozostale 5 % kiedys zuzyja zywice. Czy u Ciebie, TDS wskazujacy 10 bedzie mial zly wplyw na dojrzewanie - niekoniecznie, ale moze.

Pozniejsze mierzenie wody, czy po posoleniu czy w akwarium lub przy moczeniu skaly mija sie z celem. Wiadomo, ze TDS cos pokaze.

Reasumujac;

tak, wynik inny niz zerowy po RO/DI moze miec wplyw na plagi w akwarium, obojetnie czy w tymze akwarium TDS pokazuje 200 czy 300. :welcome:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czechu,

moze Cie uspokoje; :secret:

nie, nie jestesmy w stanie powiedziec, czy TDS 10 ma zly wplyw na dojrzewanie. U mnie zauwazylem, ze gdy TDS pokaze 1, to w akwarium zaczynaja wychodzic okrzemki.

Wnioskuję, że wychodzą gdy zrobisz podmiankę na bazie wody rodi ze wskazaniem tds=1? Bo chyba nie jesteś tego wstanie stwierdzić, że to właśnie ten 1TDS wpływa na okrzemki przy >>>zakładaniu<<< akwa z x-niewiadomyumi w postaci owej wody,skały, piachu i innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby rozwiać trochę wątpliwości napiszę z własnego doświadczenia dlaczego walczę o TDS 000 z rury i po co stosuję DI po RO.

Mianowicie większość syfu lejącego się z rury wodociągowej niwelują prefiltry i węgiel (jakieś tam tlenki, chlor,metale ciężkie)

Resztę drobnicy załatwia membrana. Jednak jest coś takiego jak krzemiany, silikaty czy jak kto woli to nazwać który to składnik bardzo trudno odfiltrować ale jednak potrafi wyłapać je żywica. Więc jeżeli na TDS pojawia się więcej niż 000 to na 90% będą to właśnie krzemiany.

Jednak jeżeli Chcesz dokładnie wiedzieć co leje się z Twojej rury możesz zawsze zwrócić się do wodociągów o skład chemiczny ze stężeniami w Twoim rejonie.

TDS to jest takie dziwne ustrojstwo jak już ktoś napisał które wskazuje ogólną przewodność i nie rozdziela na konkretne składniki, więc ten cały wywód ze skałą włożoną do ro i TDS 120 jest o kan d**y potłuc i jest zwykłym nabijaniem postów. Myślę że nikt na forum nie ma sprawnej kryształowej kuli która powiedziałaby co Ci się tam wydzieliło, możesz mieć tylko nadzieję że nie jakiś radioaktywny związek uranu ale myślę że widziałbyś w nocy jakąś poświatę :)

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sucha skała pochodzi z wody morskiej, jest w niej sucha "solanka", wiec jak wsadzisz ja do rodi to te sole sie rozpuszczaja, nie swiadczy to zle o samej skale. wiec nie wiem o czym cale to bicie piany. spodziewales sie ze dalej bedzie 000? wsadz sobie tds do solanki zobaczysz ile pokaże :)

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała sucha i żywa zawsze odda coś do wody bo nie jesteśmy w stanie tego zneutralizowac, chociażby z powodu erozji skał zawsze będzie wysoki wynik na TDSie. Ceramika przy pierwszym moczeniu też znacząco zmienia wyniki z TDSa (sprawdzone) Później już mniej ale też nie jest neutralna dla RO. Produkując wodę RO mamy założenie wyprodukowania "bazy" na której skomponujemy naszą solankę i zależy nam na powtarzalności produkcji żeby parametry w baniakach były stabilne a zmieniające się wyniki TDSa skutecznie mogą nam to utrudnić i dlatego dązy się do tych trzech zer na wyświetlaczu.Skała jaka by nie była zawsze będzie oddawać "coś" do wody ale zakładając stałe parametry środowiska w jakiej będzie się znajdować zakładamy również,że będzie oddawała to w stałych ilościach i nie bierzemy tego pod uwagę mieszając solankę.

Biorąc pod uwagę różnorodność naszych rurociągów to kranówka może mieć kosmiczne stężenia wszelakiej maści związków i to najczęściej szkodliwych dla nas samych a co dopiero dla życia w akwarium i często osiągnięcie wyniku 0,000 staje się niemal nieosiągalne bez specjalistycznego sprzętu np: Ja mam komfort z kranówką bo na wejściu do RO TDS pokazuje 80-140 w zależności od pory roku i po samej membranie mam odczyty na poziomie 0,02-0,04 co po DI daje zawsze 0,00.Natomiast znajomy w Krakowa ma z kranówki odczyty na poziomie 450-490 i po membranie wychodzi 25-35 a po DI (dwa wkłady po 0,8L) udaje się mu uzyskać wyniki 0,16-0,20 i taka woda ląduje w baniaku bo innej możliwości niema. Więc tak jak było nadmienione wcześniej TDS ma zwrócic naszą uwagę na stałe stężenia pierwiastków w produkowanej wodzie i umożliwić nam reakcję na ich skoki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby rozwiać trochę wątpliwości napiszę z własnego doświadczenia dlaczego walczę o TDS 000 z rury i po co stosuję DI po RO.

Mianowicie większość syfu lejącego się z rury wodociągowej niwelują prefiltry i węgiel (jakieś tam tlenki, chlor,metale ciężkie)

Resztę drobnicy załatwia membrana. Jednak jest coś takiego jak krzemiany, silikaty czy jak kto woli to nazwać który to składnik bardzo trudno odfiltrować ale jednak potrafi wyłapać je żywica. Więc jeżeli na TDS pojawia się więcej niż 000 to na 90% będą to właśnie krzemiany.

Jednak jeżeli Chcesz dokładnie wiedzieć co leje się z Twojej rury możesz zawsze zwrócić się do wodociągów o skład chemiczny ze stężeniami w Twoim rejonie.

TDS to jest takie dziwne ustrojstwo jak już ktoś napisał które wskazuje ogólną przewodność i nie rozdziela na konkretne składniki, więc ten cały wywód ze skałą włożoną do ro i TDS 120 jest o kan d**y potłuc i jest zwykłym nabijaniem postów. Myślę że nikt na forum nie ma sprawnej kryształowej kuli która powiedziałaby co Ci się tam wydzieliło, możesz mieć tylko nadzieję że nie jakiś radioaktywny związek uranu ale myślę że widziałbyś w nocy jakąś poświatę :)

@Flasher -

Żeby rozwiać trochę wątpliwości napiszę z własnego doświadczenia dlaczego walczę o TDS 000 z rury i po co stosuję DI po RO.

Mianowicie większość syfu lejącego się z rury wodociągowej niwelują prefiltry i węgiel (jakieś tam tlenki, chlor,metale ciężkie)

Resztę drobnicy załatwia membrana. Jednak jest coś takiego jak krzemiany, silikaty czy jak kto woli to nazwać który to składnik bardzo trudno odfiltrować ale jednak potrafi wyłapać je żywica. Więc jeżeli na TDS pojawia się więcej niż 000 to na 90% będą to właśnie krzemiany.

Jednak jeżeli Chcesz dokładnie wiedzieć co leje się z Twojej rury możesz zawsze zwrócić się do wodociągów o skład chemiczny ze stężeniami w Twoim rejonie.

powyżej: >>>> FAKT <<<<

TDS to jest takie dziwne ustrojstwo jak już ktoś napisał które wskazuje ogólną przewodność i nie rozdziela na konkretne składniki, więc ten cały wywód ze skałą włożoną do ro i TDS 120 jest o kan d**y potłuc i jest zwykłym nabijaniem postów.

powyżej: >>>> DEBILIZM! <<<< (nie napiszę z czyjej strony, choć jeśli chcesz mnie obrażać takimi poglądami to mogę pójść na wymianę ciosów) Odparcie zarzutów: Jeśli myślisz, że nabijam sobie posty to zobacz np od kiedy jestem na forum i ile mam tych nabijanych postów i faktycznie gdybym się taką profesją zajmował to ile bym ich miał do tej pory uwzględniając choćby tylko jeden dziennie?

Myślę że nikt na forum nie ma sprawnej kryształowej kuli która powiedziałaby co Ci się tam wydzieliło, możesz mieć tylko nadzieję że nie jakiś radioaktywny związek uranu ale myślę że widziałbyś w nocy jakąś poświatę :)

powyżej: >>>>PÓŁPRAWDA, CYNIZM I ZABOBONY <<<< (sam zauważasz, że nie wiadomo co się wydziela ze skały, a reszty komentował już nie będę)

sucha skała pochodzi z wody morskiej, jest w niej sucha "solanka", wiec jak wsadzisz ja do rodi to te sole sie rozpuszczaja, nie swiadczy to zle o samej skale. wiec nie wiem o czym cale to bicie piany. spodziewales sie ze dalej bedzie 000? wsadz sobie tds do solanki zobaczysz ile pokaże :)

Wsadzając tds do solanki (świerzej przygotowanej na wodzie rodi - jesteśmy w stanie w orientacyjny sposób określić z czego sie składa woda - solanka - bo producent podaje skład soli - i wiemy że w solance tds pokarze jakiś wynik ( w końcu woda morska przewodzi bardziej niż woda słodka i czyste h2o które nie przewodzi wcale )

Podkreślę, że spodziewamy się co w solance może być, a co jest w skale i co z niej wychodzi nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale masz jakąś alternatywę? Można prowadzić akwa bez skały, sterylnie z gołymi szybami, ale jakoś mi się to nie widzi. Czyli skały takiej czy innej nie da się wyeliminować, więc również uważam, że to bicie piany. Chyba, że masz jakieś odkrywcze wnioski, to nam je przedstaw.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam komfort z kranówką bo na wejściu do RO TDS pokazuje 80-140 w zależności od pory roku i po samej membranie mam odczyty na poziomie 0,02-0,04 co po DI daje zawsze 0,00.Natomiast znajomy w Krakowa ma z kranówki odczyty na poziomie 450-490 i po membranie wychodzi 25-35 a po DI (dwa wkłady po 0,8L) udaje się mu uzyskać wyniki 0,16-0,20 i taka woda ląduje w baniaku bo innej możliwości niema. Więc tak jak było nadmienione wcześniej TDS ma zwrócic naszą uwagę na stałe stężenia pierwiastków w produkowanej wodzie i umożliwić nam reakcję na ich skoki.

Dziękuję za odpowiedź

Więc i ja specjalnie nie będę się przjmował moimi niewielkimi wskazaniami wskazaniami TDS które są znacznie mniejsze od wskazań Twojego kolegi z Krakowa i na gwałt wymianiał elementy filtra ( bo to było główną kwestią tego tematu ). Oczywiście będę monitorował wskazania miernika TDS i w razie gwałtownych zmian reagował w filtr w celu dążenia do trzech zer - to uwaga tylko do tych co być może pomyśleliby, że nie zamierzam wogóle przejmować się pomiarami TDS :)

No dobrze, ale masz jakąś alternatywę? Można prowadzić akwa bez skały, sterylnie z gołymi szybami, ale jakoś mi się to nie widzi. Czyli skały takiej czy innej nie da się wyeliminować, więc również uważam, że to bicie piany. Chyba, że masz jakieś odkrywcze wnioski, to nam je przedstaw.

Pozdrawiam, Marek.

Nie mam odkrywczych wniosków i swoich przekonań nie mogę podeprzeć żadnymi badaniami, nie mniej jednak obecny zbiornik zdecydowałem się ostawić na suchej i zgodnie z tym co pisał Tester - ja uważam że to najgorsze ( z pośród niewielu rozwiązań "wystroju" wnętrza ) w długofalowym okresie funkcjonowania akwa rozwiązanie (zakładając że nie znamy historii suchej skały, gdzie leżała i co się z nią działo). Uważam, że lepsza chusteczkowa żywa jak sucha.

P.S.

Proponuję zamknąć temat gdyż mógłbym "nabić" sobie postów niezbędnych do funkcjonowania i potrzebnego mi prestiżu :)

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@czeech Postów nabiłeś co nie miara i co jesteś mądrzejszy ?myślę że nie chcesz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@czeech Postów nabiłeś co nie miara i co jesteś mądrzejszy ?myślę że nie chcesz.

Pozdrawiam

No jeden z forumowiczów zarzucił mi że nabijam sobie posty :)

Tak, po tej dywagacji jestem ciut mądrzejszy i upewniłem się w kilku przekonaniach

Pozdrawiam sąsiada ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby bylo jasne. Ja nie neguje suchej skaly jako skaly do akwarium. Uwazam tylko ze trudno o dobra sucha skale co znaczaco podnosi czas dojrzewania


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby bylo jasne. Ja nie neguje suchej skaly jako skaly do akwarium. Uwazam tylko ze trudno o dobra sucha skale co znaczaco podnosi czas dojrzewania

Być może źle to ująłem, ale takiego samego jestem zdania, że trudno o dobrą suchą skałę, a co za tym idzie uważam że lepiej żywa czy ceramiczna

Temat do zamknięcia/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.