Skocz do zawartości
mars79

dolewka bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam mały problem a dotyczy do dolewania wody RO+DI , nie mam sumpa i nie mam automatycznej dolewki, a musze dolewać wodę i tu jest mały problem , mam znaczone na szybie dwie kreski i jak woda dochodzi do dolnej kreski to dolewam wodę, ale jak wiadomo jak ubywa woda to zasolenie też się zmienia jak się zmieni zasolenie to parametr wody też musza się zmienić i tu jest haczyk ,chce ustawić stałe parametry a nie umiem przez takie dolewanie może macie jakiś dobry sposób , bo ja w taki sposób nigdy sobie i dam rady z glonami bo parametry skaczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

butelka 5l powyżej akwarium, zestaw kroplówkowy, ustaw sobie odpowiednią częstotliwość kapania i gitara...ja tak poję kameleona :D

Zestaw ma swoje wady ale myślę, że da radę, szczególnie w małych zbiornikach Na 200l pokusiłabym się jednak o jakąś dolewkę z czujnikiem...

http://nano-reef.pl/topic/61672-30l-warszawaradom/page__st__20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki pomyśle nad tą bumelką z dodawanie kropelkowym i jeszcze czy jest jakieś ograniczenie z tym dodawaniem kropelkowym ?

Edytowane przez mars79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok tylko czy to ma być podłączone do systemu kropelkowego czy inaczej , sorry ze pytam ale jak widać ze zdjęć to jest to tyko włożone do akwarium i nic , wiem na czym polega czujnik tylko nie wiem jak to ma razem chodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zależy od wielkości pompki - ta z "campera" miesci się np. do butli 5L po mineralnej albo baniaczku po demineralizowanej z marketu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam może ktoś napisać jak z tym zasoleniem , ponieważ nie mam automatycznej dolewki ale pilnuje wody i dolewam ale zawsze jest tak ze jak ubędzie wody to zasolenie podniesie się zawsze ,zasolenie będzie skakać ja nie umiem utrzymać zasolenia, może macie jakiś pomysły jeszcze aby zasolenie nie skakało , mam zrobione dwie kreski i dolewam często wody aby utrzymywać wodę w tych kreskach chyba z ja źle robię to pisać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dolewam codziennie 1 litr wody Zasolenie wygląda tak przed dolaniem 1.024 po dolaniu wody 1.0245 na JBL. Jak będzie bardzo ciepło na dworze to myślę że więcej.


Akwarium 90x50x60, Odpieniacz Deltec 600i, grzałka Eheim 150 W, lampa led Zetlight QMAVEN 6800, skała MR 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup/zrób automat do dolewki i normalnie włóż gdzieś w rogu zbiornika tylko pasowałoby żebyś czujnik "osłonił" jakims pierścieniem z plastiku bo tafla wody faluje i czujnik a co za tym idzie pompka będa wariowac i włączać się przy każdym większym zafalowaniu powierzchni. Koszty zrobienia takiej dolewki są śmieszne a twoja inwencja w tym temacie dowolna. U mnie całość (czujnik,zasilanie,pompa,przekażnik i przewody) zamknęła sie w 50zł to chyba żadne pieniadze w porównaniu do latania z kubkiem RO co 2 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile dziennie dolewam ,muszę się przypatrzeć ale napewno to będzie 2 litr ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie teraz dziennie paruje ok 1,5l. latem nawet do 3l. Pomysł kruszyny jest bardzo dobry. Przemyśl go


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to 1 litr wody rano, a drugi wieczorem nie ma istotnego wpływu na zasolenie.

Może się mylę ale licząc w pamięci to te 2 litry wody stanowi 1% objętości akwarium, a 1% zasolenia to 1,00025 czyli po odparowaniu wody (2litry w akwarium 200l) zwiększy się z 1,025 do 1,02525 czyli jest to granica błędu pomiaru.

Jeżeli gdzieś jest błąd to poprawcie.

Kiedyś dolałem do 400l w obiegu jakieś 20-30 litrów wody Ro. Spławik pokazał różnicę tylko o jeden stopień. Korale jakby nawet nie zareagowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie ma to rację bytu ale na krawędzi akwarium sterczace takie coś by mnie draznilo. Druga sprawa to poziom wody w baniaku spada bardzo powoli i nie wiem jak będzie się zachowywać zawór w tym ustrojstwie bo w spluczkach toaletowych działa lata i bez zastrzeżeń, ale tam jak zacznie przelewać to nie ma tragedi bo woda idzie w kanał i masz czas na naprawę a u ciebie ja przeleje to masz wodę na podłodze. Zaraz się znajdą tacy którzy powiedzą, że elektronika też się zacina ale w tym przypadku chyba eletronika będzie dokladniejsza niż pływak.

A co do stabilnosci parametrów wyliczenia ile procent wzrośnie zasolenie po odparowaniu kilku litrow to racja, że nie wiele aczkolwiek na stabilność ma wplyw szereg czynnosci jakie wykonujesz( podmiany, suplementacja, karmienie, odpienianie itp. ) więc dobrze jest mieć jedną z nich z głowy zakładając automatyczna dolewkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nie będę zakładał nowego tematu tylko sie was spytam jak robicie solanke do podmiany wody ,ponieważ ja jak robię solanke to pomiar pokazuje mi 1.025 a po 2 godzinach i wyłączenia cyrkulatora pokazuje 1.022 i czy temperatura musi być taka sama jak w akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja najpierw liczę ile soli potrzebuje na daną ilość wody, potem wsypuje sól do wody, wkładam grzałkę i termostat ustawiam na temperaturę wody w akwarium, włączam pompkę żeby sól się szybciej rozpuściła. Po ok godzinie sprawdzam zasolenie i jeżeli zajdzie taka potrzeba koryguje je. A co do temperatury to ma ona znaczenie gdyż im większa tym mniejsza gęstość wody i na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak korygujesz zasolenie to odrazu wlewasz wodę czy jescze ja rozpuszczasz wyłączając cyrkulator , bo teraz zrobiłem tak ze po godzinie sprawdzając zasolenie spadło mi z 1.025 do 1.021 i skorygowalem do 1.025 i wlalem odrazu do akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reguluje dolewając wodę i wtedy czekam tylko aż temperatura się wyrówna, lub dosypuje sól i wtedy czekam 30 min i sprawdzam zasolenie. Gdy rozpuszczam sol pompka chodzi cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.