Skocz do zawartości
Artur Tokajuk

!Chemiclean i jego tragiczne działanie w moim akwarium!

Rekomendowane odpowiedzi

sprawdź zasolenie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa ale ja bym też nie zwalał całkowicie winę na preparat. Nie znam dokładnie składu chemicleana ale pewnie jest w nim jakiś antybiotyk i to on mógł spowodować pogorszenie parametrów wody np przez pojawienie się no2 czy jeszcze gorszego dziadostwa. W niektórych publikacjach spotkałem się z opisami, że ryby potrafią "szaleć jak poparzone" przy pojawieniu się w wodzie amoniaku, no2 oraz przy skokach ph. Być może Twoje ryby podczas ataku szału wywołanego w/w przyczynami uszkodziły ciało i w związku z tym doszło do dodatkowej infekcji.

Bardzo prawdopodobny wydaje mi się skok ph u Ciebie. Wyłączenie odpieniacza , włączenie napowietrzania kostką lipową i zmiana oświetlenia przy niskim kh mogła spowodować chwilowy spadek ph.

Również dodanie chemicleanu zawierającego antybiotyk z pewnością zakłóciło filtrację w Twoim akwarium także mogło pojawić się na pewien czas nh3, no2 lub jakieś inne dziadostwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur ma jakieś 370 l wody ( akwa + sump) odejmując około 40 kg skały i piasku, bo tyle ma, daje jakieś 330 l. O jakim przedawkowaniu mowa, 10 - naście procent.

Z ręką na sercu, kto z was odliczał skałę, przy podawaniu chemicleanu? Większość pewnie nie!

Wsypaliśmy 10 niepełnych i płaskich miarek preparatu, a może nawet 9, bo w pewnym momencie liczenia padło pytanie - Trzy? Więc profilaktycznie mówię do Artura, załóżmy że 4, lepiej dać mniej niż więcej.

Tak więc na 99,99 % jestem pewny, że było 9 i to tak jak pisałem nawet nie pełnych miarek.

Teorie o przedawkowaniu można wykluczyć, a nawet jeśli, to w takiej ilości nie powinna w zasadzie zaszkodzić.

Niewątpliwie natomiast, działanie preparatu weszło z czymś w reakcję i zapewne przy mniejszej dawce sytuacja byłaby identyczna. Być może, reakcja byłaby wolniejsza.

Dodam jeszcze raz, wątek ma a celu zalezienie odpowiedzi, czy preparat chemiclean wywołał u kogoś podobną sytuację, tj. nadżerkę na rybach!

To może, jeszcze inaczej:

- Komu zdarzyło się przedawkować chemiclean i jakie były tego efekty? (znaczne przedawkować nie parę %, a np. 2x)

- Czy ktoś miał podobne objawy u ryb, nie koniecznie po użyciu chemicleanu? (zdjęcia w pierwszym poście)

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja abstrachując od sytuacji Artura dodam od siebie, że raz zdarzyło mi się podać chemiclean w ilości połowy zalecanej dawki, bo taką końcówkę miałem i cyjano zeszło jak po pełnej dawce. Na wszelki wypadek warto chyba zaniżyć litraż.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem może 4 razy przez 3 lata. Skały nie odliczałem a wodę podmieniałem niekiedy po tygodniu jak przychodził czas normalnych podmian. Nigdy nic z życiem się nie stało, nawet stresu u ryb nie zaobserwowałem. Cyjano znikało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorka za ortografie ale ledwie kontaktuje i leże chory a jak napiszę to coś w biegu...

Mam problemy z internetem od kilku dni bo jakoś nie mogę ciagle zasięgu złapać i pada co chwile, na dłuższy czas.

Przecinki pominąłem aby dać oznakę życia a potem ewentualnie poprawić ,opcją edytuj,przepraszam:) Raczej z tym problemów nie mam:).

Przedawkowałem ?To dlaczego ludzie sypią specjalnie więcej aby lepiej działało niż sie zaleca i nic ?ile ja tej skały mam 30 kilo...

psss Akwarium jakby lepiej po podmianie 100 L :)Hepek pływać zaczął jak szalony i zjada lasonogi :)

Dla mnie śmierć rybki to coś bardzo przykrego..Może niby rybka ale to w jakiś sposób sie męczyła to nie widziałem takiej śmierci rybki,koszmar.

Cyjano póki co nie widze a lampe włączam w 80 % póki co.

Edytowane przez Artur Tokajuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem to wszystko jak kryminal kino akcji

Antybiotyk uzyty przez 100 tys ludzi nie robi problemu

100 pierwsza osoba umiera po spozyciu

wiec twoja sytylacja teoretycznie jest normalna

Zakladajac ze on jest przyczyna CHC

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że chemiclean nie ma tutaj nic do rzeczy.. Coś przedobrzyłeś i lałeś różne cuda. Zrobiłeś w zbiorniku bombę z opóźnionym zapłonem. Chemiclean nie pali ryb..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza, też jestem zdania, że to nie bezpośrednia przyczyna. Pytanie co pali w ten sposób ryby, jaka choroba, toksyna?

Tylu ludzi na forum i nikt nie miał podobnego przypadku z rybami?

Co do lania przez Artur czegoś do zbiornika, to niestety nie jest prawdą, bo z tego co wiem, jedynie balling.

Przed kuracją podnosił kh nieznacznie. Przez tydzień z 7 na 8,takie było w chwili podania chemiclean do zbiornika, ale to może Artur niech się sam wypowie w tej kwestii.

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podniosłem o 1 kh w przeciagu całego tygodnia na 8.Napisałem wyraznie przeciez ,ze ryba być może była otarta skoro spała w skale i środek dobił.

Co z tego ,ze u 100000000 nawet było ok ..100000 wypije denaturat a 1000001 umrze.

Najwidoczniej organizm ryby tak zareagował i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o podawaniu mniejszych dawek niż zalecane? Będzie w ogóle jakikolwiek efekt? Mam resztkę proszku, nie wiem ile, miarkę, dwie. Nie mam oryginalnej miarki, salifert nie ma podobnej objętościowo? Nie uśmiecha mi się kupować teraz nowy i chciałem wsypać to co mam na 160l wody. Cyjano dużo nie mam ale skutecznie powraca po odsysaniu.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego już próbowałeś.Jakie parametry ?Odsysałeś ?Próbowałeś z zaciemnianiem i głodówką ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o podawaniu mniejszych dawek niż zalecane? Będzie w ogóle jakikolwiek efekt? Mam resztkę proszku, nie wiem ile, miarkę, dwie. Nie mam oryginalnej miarki, salifert nie ma podobnej objętościowo? Nie uśmiecha mi się kupować teraz nowy i chciałem wsypać to co mam na 160l wody. Cyjano dużo nie mam ale skutecznie powraca po odsysaniu.

Jak użyjesz mniej to napewno nie zaszkodzi, najwyżej nie zadziała.

A czego już próbowałeś.Jakie parametry ?Odsysałeś ?Próbowałeś z zaciemnianiem i głodówką ?

Na cyjano zawsze najlepszym sposobem jest chemiclean 100% skuteczności i bezpieczna metoda, zaciemnianie glodowki itp tylko mogą zaszkodzić obsadzie. A co do cheamiclean to w tym temacie pierwszy raz slysze że coś padlo i to raczej nie spowodowane samym środkiem. Tak że najlepiej żeby nie męczyć zwierzat to użyć chemi i szukać przyczyny plagi, o ile możliwe wyeliminowac ją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie trułeś przypadkiem aiptasi w tym okresie lub na krótko przed chemicleanem? Znam przypadek gdzie chromis dostał normalnie szału, pływał bez ładu i obijał się o skały aż w drgawkach padł. Co prawda ran nie miał jednak na krótko przed tym wydarzeniem padł inny chromis, który miał własnie podobne rany. Jedno co w tym czasie się działo w zbiorniku to dośc intensywne trucie aiptasi znanym środkiem. Korale wyglądały normalnie, błazny również

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wundermani od aiptasi :)Przemku ja nigdy chemii nie stosowałem.Mam refugium itp ,ide w naturke :)

Nie mam pojęcia co sie stało ale hepek dochodzi do siebie:)Cyjano nie ma dzieki bogu ale rybki tez.Trudno już się pogodziłem jakoś i nic nie dotykam.

Niech sobie dochodzi do siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My tutaj debatujemy, a może trefne lekarstwo.

Może coś nie tak z samym chemicleanem.

Jednoznacznej odpowiedzi odnośnie tego co było przyczyną zgonu raczej się nie znajdzie, można tylko gdybać.

Co do odliczania skały, ja zawsze odliczam skałę i zaniżam dawkę.

Pozdrawiam


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Chemiclean nie ma daty przydatności do użytku. U Was też tak jest?


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na żadnym nie ma - to jest made in USA oni się nie bawią w jakieś daty przydatności...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i nie bawią sie w napisanie składu tego co wsypujemy do akwarium :rtfm:

eeee tam usa wielce kozactwo....

Prędzej juz zaufał bym dla Niemców chociaż ich nie lubie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może receptura jest banalnie prosta i jakby napisali to już nikt by nie kupował. :)


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i nie bawią sie w napisanie składu tego co wsypujemy do akwarium :rtfm:

eeee tam usa wielce kozactwo....

Prędzej juz zaufał bym dla Niemców chociaż ich nie lubie .

chodziło mi o to że tam nie ma takich obostrzeń prawnych i nie muszą pisać i tworzyć sztucznie terminów


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rany u Hepka sie goją świetnie a akwarium dochodzi.

Na dniach porobie parametry bo pewnie sie rozjechały po rozpuszczeniu cyjano i powiem co i jak.

Ktoś z was miał podobne uszkodzenia ciała ryby która umarła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może porównać objętościowo łyżeczkę od z chemiclean'u i saliferta?


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może porównać objętościowo łyżeczkę od z chemiclean'u i saliferta?

Porównałem właśnie i dwie z testu na Ca wchodzą na jedną chemicleanu (wszystko na płasko oczywiście).

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównałem właśnie i dwie z testu na Ca wchodzą na jedną chemicleanu (wszystko na płasko oczywiście).

Pozdrawiam

Maciej

Super, dziękuję :-)


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.