Skocz do zawartości
Gandalf-Szary

Czy można prowadzić Nano 30l z żywą Skałą - metodą probioryczną?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Czy mozna prowadzić akwarium Nano Reef 30l na żywej Skale 3,4kg i żywym Piasku 2,5kg metodą probiotyczną ? bez odpieniacza, tylko na podmianach?

A jak nie, to jaka jest najlepsza Metoda prowadzenia takiego małego Akwarium? bakterie czy coś innego? żeby nie było z nim kłopotów (glony,cyjano itp.) i żeby nie wyjaławiać wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że można - ale zdecydowanie odradzam.

Bo akwarium jest zbyt małe i będzie zbyt niestabilne przy tylu mikroelementach.

Metodę tą stosują ludzie, którzy mają duuużo korali i wymagający system.

Tobie wystarczy zwykła sól Instant Ocean, albo Reef Crystals, żeby robić podmiany po 3l tygodniowo i niczym się nie przejmować.

Poza tym korale które włożysz do takiego małego zbiornika - nie potrzebują zbyt wiele, żeby fajnie się rozwijać.

W tak małym zbiorniku będziesz musiał przede wszystkim uważać na skoki zasolenia, biorące się od parowania wody.

Moja rada jest taka - poczytaj jak najbardziej o probiotyce, ale nie zawracaj sobie nią głowy :)

Zwłaszcza przy akwarium 30l :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że można - ale zdecydowanie odradzam.

Bo akwarium jest zbyt małe i będzie zbyt niestabilne przy tylu mikroelementach.

Metodę tą stosują ludzie, którzy mają duuużo korali i wymagający system.

Tobie wystarczy zwykła sól Instant Ocean, albo Reef Crystals, żeby robić podmiany po 3l tygodniowo i niczym się nie przejmować.

Poza tym korale które włożysz do takiego małego zbiornika - nie potrzebują zbyt wiele, żeby fajnie się rozwijać.

W tak małym zbiorniku będziesz musiał przede wszystkim uważać na skoki zasolenia, biorące się od parowania wody.

Moja rada jest taka - poczytaj jak najbardziej o probiotyce, ale nie zawracaj sobie nią głowy :)

Zwłaszcza przy akwarium 30l :)

A czy może być sól Aquaforest Reef Salt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pewnie, że można - ale zdecydowanie odradzam.

Bo akwarium jest zbyt małe i będzie zbyt niestabilne przy tylu mikroelementach.

Metodę tą stosują ludzie, którzy mają duuużo korali i wymagający system.

Oczywiście, że nie można bez odpieniacza. Cały pic metody probiotycznej polega na wywaleniu bakterii do odpieniacza.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie można bez odpieniacza. Cały pic metody probiotycznej polega na wywaleniu bakterii do odpieniacza.

Pozdrawiam, Marek.

Oczywiście że można bez odpieniacza , przeczytaj wątek Grześka Dyzmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, Grzesiek odradza metodę probiotyczną przy DSB, żeby się piasek nie pokrył filmem bakteryjnym.

A w ogóle o czym my rozmawiamy, jakie dsb w 30 litrach?

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna i basta,jest to metoda z odpieniaczem,i prosze nie mylić dsb z metoda probiotyczną,bo to co innego.

Poza tym akwarium 30l jest tak male ze mozna w nim wymieniać znacznie wiecej procentowo wody niz w baniakach podan 300l,bez ponoszenia wysokich kosztów.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna i basta,jest to metoda z odpieniaczem,i prosze nie mylić dsb z metoda probiotyczną,bo to co innego.

Poza tym akwarium 30l jest tak male ze mozna w nim wymieniać znacznie wiecej procentowo wody niz w baniakach podan 300l,bez ponoszenia wysokich kosztów.

Można czego jest przykładem zbiornik na przykład Seba, z tym ze nie polecam początkującym.

Tutaj w tak małym zbiorniku wystarczą jednak podmianki, a jak nabierzesz doświadczenia i zbiornik będzie wyglądał dobrze to wtedy zacznij coś poprawiać.

Edytowane przez gregior (wyświetl historię edycji)

100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale nie wiem co to jest zbiornik seba.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie nie, na to forum nie wchodzę. Już raz wykorzystano moje dane osobowe bez mojej zgody.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas nie musisz się logować zeby przeczytać posty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że można - ale zdecydowanie odradzam.

Bo akwarium jest zbyt małe i będzie zbyt niestabilne przy tylu mikroelementach.

Metodę tą stosują ludzie, którzy mają duuużo korali i wymagający system.

Tobie wystarczy zwykła sól Instant Ocean, albo Reef Crystals, żeby robić podmiany po 3l tygodniowo i niczym się nie przejmować.

Poza tym korale które włożysz do takiego małego zbiornika - nie potrzebują zbyt wiele, żeby fajnie się rozwijać.

W tak małym zbiorniku będziesz musiał przede wszystkim uważać na skoki zasolenia, biorące się od parowania wody.

Moja rada jest taka - poczytaj jak najbardziej o probiotyce, ale nie zawracaj sobie nią głowy :)

Zwłaszcza przy akwarium 30l :)

To ja zapytam czemu tak twierdzisz że za dużo mikroelementów? co ma metoda probiotyczna do mikroelementów?

Przecież można stosować tą metodę na soli IO RC czy AF sea salt czy AF reef salt,według mnie mylisz pojęcia ale moze się myle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Anatolu się nie mylisz, bo o to samo miałem zapytać. A jeśli chodzi o odpieniacz to musi być.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie nie mylcie metody priobiotycznej z suplementacja itp.Peniek wyraznie napisal ze dsb a priobiotyka to sa dwie ruzne metody. Rally8 ja bym Grzeska za przyklad nie stawial dlatego ze Grzesio to wysza szkola i wie co z czym sie je.Metoda priobiotyczna to metoda z odpieniaczem .Szary napisales czy mozna prowadzic akwarium 30l metoda priobiatyczna bez odpieniacza>nikt ci tego nie zabroni.Najlepiej sprobuj sam i podziel sie doswidczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gandalf-Szary czemu nie zadałes tego pytania w watku o metodzie probiotycznej?Tam chłopaki z AF szybko wybiliby ci z głowy ten pomysl :) Po co sobie utrudniac zycie?Tak jak koledzy pisali regularne podmiany w zupełnosci wystarcza :) ps.gdybys nawet mial wydajny odpieniacz to ciekaw jestem jak wygladaloby dozowanie :)Przy swoich 160 l netto raz przedawkowalem lejac po 2 krople kazdego specyfiku dziennie,gdzie jedna kropla na 100l i w akwarium juz troche korali jest :)

Edytowane przez Pablo120288 (wyświetl historię edycji)

125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pablo, metoda probiotyczna to nie tylko AF, to również wódka, vsv, nopox, pellety, kz itp. Może coś by się dopasowało do 30 l z odpieniaczem, tylko po co?

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku masz racje, tyle autorowi chyba chodziło o metode probiotyczna AF.Tyle pieknych kostek na forum i zadna z nich nie jest prowadzona taka metoda.Pytanie "po co" jest jak najbardziej na miejscu :)


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium jest obecnie prowadzone metoda probiotyczna http://nano-reef.pl/...-54l-na-miekko/ Jednak ja w swojej kostce mam odpieniacz. W zwiazku z tym ze parametry mam zerowe przechodze z probiotic na reef salt, bo akwarium jest z przewaga miekkich i lps.

Edytowane przez nosens (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam czemu tak twierdzisz że za dużo mikroelementów? co ma metoda probiotyczna do mikroelementów?

Przecież można stosować tą metodę na soli IO RC czy AF sea salt czy AF reef salt,według mnie mylisz pojęcia ale moze się myle

Nie łap mnie za słowa :)

Oczywiście, że się nie mylisz, masz rację, że samo słowo mikroelementy nie jest tym samym co bakterie probiotyczne.

Jednak mnie chodziło o to, ze w tak małym zbiorniku nie ma sensu dozować coraz to innych specyfików - właśnie poprzez małą stabilność zbiornika 30l.

Co też napisałem - że wystarczą same podmiany.

Jeśli ktoś czuje się wprowadzony w błąd - przepraszam

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz takowej kostki tez sie wypowiem.

stosowalem przez okolo miesiac moze dwa vsv method i jedyne co zaobserwowalem to tone glutow w kaskadzie, ktore od czasu do czasu odrywaly sie i.wpadaly do kostki. Bardzo brzydki widok wiec szybko zaprzestalem kombinacji.

kostka chodzi wylacznie na pidmiankach. Jak ktos chce zobaczyc efekty link w stopce.

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to Romek jest odpieniacz, żeby te gluty wyrzucił do kubka

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.