Skocz do zawartości
gkraszewski

Metoda berlińska czy siporax w kaskadzie ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem w fazie kompletowania sprzetu do mijej pierwszej solniczki.

Mam pytanie co byście wybrali. Metodę Berlińską z porządnym odpieniaczem, czy kaskada powiedzmy fzn-3 z siporaxem lub innym takim. Lubię rozwiązania proste i wymagające zaangażowania. Nie jestem człek wygodny, uwiebiam styl retro. Do dziś, gdy nachodzi mnie nostalgia robie zdjęcia zanitami, Kievami itd. itd.

Z przykrością stwierdzam, że trochę brakuje mi w akwarystyce takiego "celebrowania hodowli". Wstajesz rano włączasz oświetlenie w baniaku, sprawdzasz temperaturę włączasz grzałkę, w drugiej ręce gorąca kawa ... ehhh...

Dlatego też pytanie jest proste i mam nadzieję, że klarowne: opcja dużo LR/LS i porządny! odpieniacz czy kaskada z ceramiką.

Dopowiem: wiem, że w tych opcjach podmianki 10% co tydzień to podstawa, wiem, że sump/panel to najlepsze rozwiązanie, ale ja nie mam na nie miejsca w akwarium ani poza nim. Wiam, że mam małe akwarium ... O wszystkim wiem, ... i proszę was o zwykłe głosowanie. Co wy w takich warunkach wybralibyście.

A warunki są takie zbiornik 60x30x35 - 63l. Planowane miekkie i lps-y, mała ekipa czyszcząca i parka ryb, jeszcze się zastanawiam jaka. Żonie marzą się błazny ... hmmmm ...

Oświetlenie led - cob 4x10w w stosunku diód 6 Royal Blue (Epiled): 3 Cool White(Osram) DIY.

Nastawienie dużo chęci, czasu i cierpliwości do częstego działania. Woda kupowana RO/DI. Jak to mówią chcesz ćwiczyć organizację kup sobie zwierzę. (ew. zostań rodzicem :D).

Zaparaszam do wypowiedzi wszystkich mądrych, i tych którzy się dopiero uczą. Ciekaw jestem tylko co w "trawie piszczy". Pozdrawiam wszystkich, również hejterów oni też muszą coś robić z wolnym czasem :D

Idę kończyć szaflę pod baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumpie w pierwszej przegordzie żywą skałe. Rośnie tam multum rurówek i gąbki. Skała jest bardzo czyściutka. W ostatniej komorze (za odpienkiem) mam nawalone sporo siporaxu. Ten ciągle się zasyfia, przy każdej podmiance nim potrzącham i czasem płucze. Nie rezygnuje z niego bo nie chcę zachwiać systemu. Jednak jak patrzę na skałę i siporax to wnoski nasuwają się same. Spiorax niby bardziej wydajny ale trzeba by mu robić podmianki na nowy (o tym przczytasz w temacie o siporax). Skała wydaje się być bardziej niezawodna. Próbowałem też z silną i słabą cyrkulacją w tej komorze i nic to nie dało. Moim zdaniem to medium traci z czasem swoją wydajność.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumpie w pierwszej przegordzie żywą skałe. Rośnie tam multum rurówek i gąbki. Skała jest bardzo czyściutka. W ostatniej komorze (za odpienkiem) mam nawalone sporo siporaxu. Ten ciągle się zasyfia, przy każdej podmiance nim potrzącham i czasem płucze. Nie rezygnuje z niego bo nie chcę zachwiać systemu. Jednak jak patrzę na skałę i siporax to wnoski nasuwają się same. Spiorax niby bardziej wydajny ale trzeba by mu robić podmianki na nowy (o tym przczytasz w temacie o siporax). Skała wydaje się być bardziej niezawodna. Próbowałem też z silną i słabą cyrkulacją w tej komorze i nic to nie dało. Moim zdaniem to medium traci z czasem swoją wydajność.

Już czytałem. Oglądałem dzisiaj jakiś filmi testowy Siporaxu (wchłanianie jekiegoś czarnego płynu, chyba kawy).W porówaniu do innych ceramik wyglądało to zachęcająco ale zawsze jest gdzieś ukryty haczyk. To chyba jak z pampersem ... dobrze wchłania ale długo na nim nie pociągniesz. Chyba, że na lewą stronę ... :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a ja mam w panelu 1,5 kg siporaxu i raz od 3 mieś kontrolnie go przepłukałem wodą z podmiany

zupełnie niepotrzebnie bo więcej "syfków" jest w 2-3 kostkach mrożonki

siporax - siporaxowi nierówny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro czytac, ze ktos wlasnie robi szafke ale nie bedzie miejsca na sumpa. Swoja droga, 63 litry mozna prowadzic na podmianach i adsorberach w skarpetach.

Dalbym odpieniacz, skale ustawilbym "luzno" w zbiorniku i moze robilbym wieksze podmiany, ale to zapychanie filtrow wcale mi sie nie podoba.

Male akwarium wymaga duzo precyzji w prowadzeniu i takie "wlaczanie grzalki rano przy kawie" to troche za malo. Tu potrzeba urzadzenia z b. dobrym termostatem, automatyczna dolewka odparowanej wody, cichym odpieniaczem, zeby nie denerwowal nie tylko wygladem. Bedzie co robic. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki, to ja polecam te błazny. Jeśli ma być para ryb to błazenki są fajnym wyborem, bo w parę się dobiorą, będą się tarły, kochały i wściekały. Jak prawdziwa rodzina :) Większość innych ryb to albo ławicowe, albo jakieś takie, pardon, denne.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro czytac, ze ktos wlasnie robi szafke ale nie bedzie miejsca na sumpa. Swoja droga, 63 litry mozna prowadzic na podmianach i adsorberach w skarpetach.

Dalbym odpieniacz, skale ustawilbym "luzno" w zbiorniku i moze robilbym wieksze podmiany, ale to zapychanie filtrow wcale mi sie nie podoba.

Male akwarium wymaga duzo precyzji w prowadzeniu i takie "wlaczanie grzalki rano przy kawie" to troche za malo. Tu potrzeba urzadzenia z b. dobrym termostatem, automatyczna dolewka odparowanej wody, cichym odpieniaczem, zeby nie denerwowal nie tylko wygladem. Bedzie co robic. :thumbup:

Automatyczne dolewka :) hmm zalezy czy zbiornik będzie otwarty czy nie. Jeśłi nie będzie otwarty to parowanie wody nie będzie znaczące. JA w swoje 43L dolewam wody tygodniowo ok 0,5 L - 0,7 L. Temperatura w pokoju 21, wody 25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio gadałem z facetem który twierdzi, że dobry odpieniacz np. TUNZE 9004 + dobra cylkulacja + dobra skała + podmianki 10% tygodniowo dadzą radę. Bardzo mnie to pocieszyło. Ten tunze bardzo mi się podoba trochę drogi ale kasa jest. Myślicie, że jest to możliwe? Gość polecał resuna schowanego za małym panelem w czarnej pleksi. Nie za mały ??.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja troche inaczej. Nie mam zadnego siporaxu etc, a ze wzgledu na brak miejsca w szafce (akwa mialo byc "na probe" i na pewno tylko przejsciowym, nie inwestowalem w niewiadomo co) w mini-sumpie podwieszanym H&S (o takim: http://hs-aquaristik...Categories/2/12) jest jedynie odpieniacz dedykowany, wegiel, i troche skaly, na ktorej przyszly rozne korale, a ktora byla zbedna w akwa. Poza tym w baniaku 28kg LR i 12LS i na moje 200L wystarcza. Wszystko ladnie rosnie i odpukac, nikt jako tako nie narzeka :smiling: , a w tym miesiacu akwa konczy 6miesiecy. W obsadzie glownie LPSy i SPSy (jak tylko dojde do tego jak robic foty moim nowym nabytkiem-wstawie na forum i moze w koncu zaczne prowadzic dziennik :ninja: ).

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiedzie o samym Tunze 3163, z oczywistymi podmiankami co tydzień. Ma to ktoś ile można tam zmieścić siporaxu czy adsorberów ?? Bardzo mi się podoba i odrazu dmucha i grzałka się w nim chowa dla mnie bomba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ten TUNZE moze sie sprawdzic w malym akwarium. Ale co do siporaxu, to przemysl sprawe, tez mialem obawy, gdy mowili mi, ze na samej LR i odpieniaczu pociagnie, a wcale nie jest zle. Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. to bedzie tak: Filtr Tunze 3163 na filtrację mechaniczną, adsorber i ceramikę. Do tego grzałka 75w. Koralia nano 900 (bo tunze ma wydajność do 850l/h). LR ok. 6 kg. LS Jeszcze nie wiem. LED DIY 8x3W EPILED Royal Blue + 4x3W 10000K. Podmiana 10% tygodniowo.

Jaki filt RO kupić ?? cena zaczyna się od 120 zł. czy spełniają swoją rolę ??

Jak to wygląda ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wygląda.

Filtr ro spełni swoją rolę, ale nie zapomnij o DI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumpie w pierwszej przegordzie żywą skałe. Rośnie tam multum rurówek i gąbki. Skała jest bardzo czyściutka. W ostatniej komorze (za odpienkiem) mam nawalone sporo siporaxu. Ten ciągle się zasyfia, przy każdej podmiance nim potrzącham i czasem płucze. Nie rezygnuje z niego bo nie chcę zachwiać systemu. Jednak jak patrzę na skałę i siporax to wnoski nasuwają się same. Spiorax niby bardziej wydajny ale trzeba by mu robić podmianki na nowy (o tym przczytasz w temacie o siporax). Skała wydaje się być bardziej niezawodna. Próbowałem też z silną i słabą cyrkulacją w tej komorze i nic to nie dało. Moim zdaniem to medium traci z czasem swoją wydajność.

Ja zastanawiam się czy włożyć do pierwszej komory żywa skałę a w drugiej komorze pozostawić tylko absorbenty ? ale co z odpieniaczem, dać czy nie dać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. to bedzie tak: Filtr Tunze 3163 na filtrację mechaniczną, adsorber i ceramikę. Do tego grzałka 75w. Koralia nano 900 (bo tunze ma wydajność do 850l/h). LR ok. 6 kg. LS Jeszcze nie wiem. LED DIY 8x3W EPILED Royal Blue + 4x3W 10000K. Podmiana 10% tygodniowo.

Jaki filt RO kupić ?? cena zaczyna się od 120 zł. czy spełniają swoją rolę ??

Jak to wygląda ??

Dostałem grzałkę jagera za free tylko ma 100w nie jest za duża ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Lepiej mieć kilka o mniejszej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mam kupione Filtr Tunze comline 6136, grzałka 50W Eheim (wieksza mi wystaje z filtra). Lampa hagen glo 2x24W 10000k + 25000k. Sól IO. 6 kg LR + 5 kg piasku koralowego Aqua medic koral sand. Salimetr JBL, TDS-4TM, NO2, NO3, PO4, pH Salifert. Woda RO DI narazie kupowana. Woda z podmianki 20l. Filtr RO DI w następnym miesiącu. BAKTERIE Probio Biodigest. Ew. Dokładka światła w postaci LED 3W EPILED OSRAM CREE. Trochę później siporax, phosguard i puringen. Dolewka robi się właśnie. Odpieniacza, sumpa i panelu ... brak. Na własną odpowiedzialność. Podmianki 10%/tydzień. Startuje dziś wieczorem. Dziekuję za podpowiedzi i sugestię.

Edytowane przez gkraszewski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia! :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ci napisac, ze 75W Eheim Jager nie wejdzie do tego filtra ale widze, ze juz o tym wiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.