Skocz do zawartości
Foxface

Vodka method a absorbery.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę sobie poradzić z glonami, coraz więcej pojawia się glonów nitkowatych na skałach, zielonych glonów na szybach oraz występuje brązowy nalot na szybach i skałach. Posiadam następując parametry wody (mierzone wczoraj, testy API, Mg Salifert)

NH4 0

NO2 0

NO3 5

PH 8.0

PO4 0

KH 9

Ca 460

Mg 1260

zasolenie 1,025

temp. 25 C

post-24746-0-56225100-1425800017_thumb.jpg

post-24746-0-61930300-1425800027_thumb.jpg

post-24746-0-92735900-1425800035_thumb.jpg

Kupno jeżowca odpada, mam za małe akwa, nie chce już dokupować rybek (chyba i tak mam za dużo), a ślimaki i mitrax mają gdzieś glony. Krab trochę poskubał ale po 2 minutach odpuścił i wlazł pod skałę.

Powiedziano mi, że mam za bogatą wodę i stąd wysyp glonów, w końcu kupiłam filtr RO i sama robię solankę, sól IO. Zrobiłam pierwszą podmianę tydzień temu i dodałam bakterie ATM Colony. Glony namnożył się bardzo szybko. W filtrze posiadam: węgiel aktywny, PhosGuard i purigen. Czytałam, że lanie vódki pomoże na glony, ale bakterie potrzebują PO4. Jak widać z moich testów wynik PO4 jest 0. Co do samego dawkowania już przeczytałam kilka wątków na forum.

W nawiązaniu do powyższego mam następujące pytania:

1) czy zacząć lać vódkę, czy jeszcze się wstrzymać, robić podmiany i lać bakterie w razie gdyby to

naprawdę był problem ze zbyt bogatą wodą, a jeśli jest to czy jeszcze coś mogę zrobić w tym kierunku?

2) jeśli lać vódkę, to czy wyjąć absorebry? jeśli tak to czy wszystkie? czy może należałoby zwiększyć karmienie?

3) czy w późniejszym czasie mogę zaprzestać lania vódki (wiadomo, nie z dnia na dzień)?

Z góry dziękuję.

.


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym się wstrzymał na razie z laniem wódki :)

miałem ostatnio podobny problem z brązowymi glonami i osadem.

Doradzono mi (ukłony w stronę Staniego), żebym zaczął dozować wodę utlenioną - pomogło.

Cały glon zszedł ze skał. Jeszcze trochę zostało go na szybach, ale to już kwestia dni.

Zamiast wódki - możesz spróbować dawać po pół zalecanej dawki bakterii z AF albo Zeobak.

Masz niskie azotany i skoro nie planujesz korali twardych - trzymałbym to na takim poziomie.

A co do zielonych glonów... Kiedy zalałaś akwarium?

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma 2 miesiące.

Niestety nie mogłam nigdzie znaleźć tych bakterii, mam ATM Colony, mam nadzieję, że mogą być.

Czyli na razie zostawić i jechać na podmianach + bakterie?


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zalane akwarium? Co to za skala?

wysłałem z tapatalk

W jakim celu podalas phosguard i purigen? Był problem z fosforanami? Skoro rozrost glonów jest po podmiance to ewidentnie są dokarmiane. Rob podmianki dużo mniejsze. Bakterie które podajesz są nitryfikacyjne, teraz podawanie juz chyba mija się z celem. Oprócz tego nie czyn gwałtownych ruchów bo to dojrzewanie jeszcze.

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś ph 8.4 i powinno być "G". 8.0 jest za niskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa zalane 2 miesiące temu na żywej skale i 50% żywego i 50% suchego piachu.

Phosguard i purigen zostały umieszczone w filtrze bo czytałam że to przyspieszy dojrzewanie i wyeliminuje ewentualne problemy podczas tego procesu.

Spróbuję podnieść Ph w takim razie.


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować zrobić tak jak ja...

dozuj wodę utlenioną - ja daję 1ml na 700l co 4-5h

to trzeba by przeliczyć czy to wyjdą u Ciebie 2 czy 3 krople. Raz, że to podnosi trochę pH, a dwa u mnie brązowe glony znikają.

te specyfiki są fajne, ale w późniejszym okresie... bo jak na początku zachwieje się biologię, to na początku może i będzie małe dojrzewanie, ale potem mogą wyskoczyć cuda...

Oczywiście mogą, a nie muszą. Każde akwarium jest inne...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super rada, zabijac flore bakteryjną w niedojrzalym baniaku woda utlenioną.... a kolejna ze PH 8 jest zrodlem problemu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jedyna głupota jaką tu napisał, typowy przykład watku "jak dobić akwarium".

To jest ciągle dojrzewanie, zostaw w spokoju to biedne akwarium, wyjmij adsorbery bo Ci zakłócą równowagę NO3 i PO4. Odpieniaj, dołóż ślmaków jak nie masz cierpliwości czekać aż glony znikną, chocaż wyrywanie mechaniczne glonów lepsze. Nic nie lej, zwłaszcza jak nie wiesz jak to działa.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rozumiem że ile akwarystów tyle opinii...

Czemu mam wyjąć absorbery? Czytałam na forum że trzeba wkładać, najlepiej jak najwcześniej bo przyspieszą dojrzewanie a potem purigenu nie wyjmować w ogóle, tylko zmieniać. Z PhosGuardem to różnie piszą, raz żeby zostawić a innym razem że tylko wkładać jak jest wykrywalne PO4. I bądź tu człowieku mądry.

spróbuję podnieść Ph i dokupię ślimaki i zobaczymy

dziękuję za rady


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph 8 jest ok, ale jak chcesz wyzej to zadbaj o lepsze natlenienie wody np skieruj jedna pomke w powierzchnie wody, nie stosuj wody utlenionej bo zacznie Ci sie dojrzewanie od poczatku.

Edytowane przez PokerFace (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adsorbery daje się wtedy gdy mamy z czymś problem. W Twoim przypadku trzeba czekać na zakończenie dojrzewania. Ja na Twoim miejscu wyciagnalbym wszystkie te specyfiki i skupił na zachowaniu optymalnych parametrów wody robiąc regularne testy i reagując gdy cos się dzieje. Glony zejdą z czasem gdy woda będzie git.

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eech...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie byłam w akwarystycznym i dokupiłam kilka turbo i salariasa zobaczymy co i jak

Wymieniłam węgiel aktywny na nowy. Na razie absorbery zostaną, zobaczymy po tygodniu czy się coś zmieni. Właśnie się szykuje na małą podmianę wody.

Mam zamiar podbić trochę Ph i skrócę czas świecenia do 8h/dobę.


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby do niedojrzałego akwa? Sorry wypisuję się z tego wątku.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby do niedojrzałego akwa? Sorry wypisuję się z tego wątku.

P.

dziękuję bardzo za takie komentarze, naprawdę nikt nikogo nie zmusza do czytania

Wątek jest o czymś zupełnie innym - patrz post 1, może ktoś jeszcze skorzystałby na odpowiedziach na te pytania, ludzie używają absorberów.


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem po co te absorbery, skoro fosforany zerowe? No i jeszcze do tego w kubełku, to nie jest najlepsze rozwiązanie, osobiście wywaliłbym go w chorelrę... No ale mniejsza o to...

Te parę nitek glonow co tam masz to jest nic, zostaw w spokoju to akwarium, niech sobie spokojnie dojrzeje. Za dużo kombinujesz, to nie sprzyja ustabilizowaniu się akwarium...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dość szeroko opisane w dziale nasze akwaria, tylko tylko użytkowniczka czesto avatary zmienia;)

To jest pewnie dojrzewanie którego Pani jak pamietam myślała że uniknie, plus chyba jest tam lekkie przerybienie. Także chyba tylko pozostaje czekać, jak nie pomoże to zmniejszyć obsade rybną i lać trochę bakterii.

EDIT: AquaManiac był szybszy...

Edytowane przez oliwer21 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie miał być wątek o filtrze czy rybach, tylko o metodzie dozowania vódki, ale rozumiem niektórych poniosło.

Po pierwsze:

Sumpa nie mogę mieć czy to tak ciężko zrozumieć? Gdzieś muszę trzymać gąbki, węgiel i purigen. Nie jestem pierwszą osobą prowadzącą akwarium na filtrze kubełkowym.

Po drugie

Wiedziałam, że nie uniknę żadnego dojrzewania to chyba zrozumiałe. Czytałam tylko, zresztą na tym forum, że to MOŻE przyspieszyć dojrzewanie. Proszę czytać ze zrozumieniem.

Po trzecie:

Z reguły jak ktoś ma problem z glonami to piszecie żeby zostawić, że to dojrzewanie itp. (nawet w rocznych zbiornikach) a potem się kończy likwidacją akwarium.

Dziękuję za te rady, wątek uważam za bezcelowy można zamknąć...


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przede wszystkim: Spokoooojnie!

Należy sobie zadać pytanie czym jest dojrzewanie, w jakim celu dajemy te wszystkie pochłaniacze, adsorbery.

Tak naprawdę akwarium zostało bardzo szybko zasiedlone, Ty zasiedlasz je nadal szukając ratunku na drobne glony.

Masz akwarium 90L, 12 kg skały i nieodpowiednią filtrację do akwarium morskiego a życie wprowadzałaś właściwie od początku.

Dodawałaś dodatki na glony wapienne, quick starty i inne pochłaniacze.

A akwarium jedyne czego potrzebuje to czasu.

Wszyscy chcą Tobie dobrze doradzić więc nie ma co się obrażać i prosić o zamykanie wątku.

Wystarczy posłuchać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby posłuchać, trzeba najpierw chcieć słuchać ;)

Jestem za tym, żeby wątek zamknąć bo faktycznie jest bezcelowy, jego autorka przecież wie najlepiej....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.