Skocz do zawartości
brawos

Cztery żywice w ciągu 4 miesięcy i kolejna wymiana

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy może ktoś polecić sprawdzoną żywicę, ze sprawdzonego źródła do DI? Mój problem polega na tym, że w ciągu 4 miesięcy już 4-krotnie wymieniałem żywicę na nową i w dniu dzisiejszym ponownie TDS pokazał 2ppm po DI i czeka mnie piąta wymiana. Za każdym razem jest tak samo - po około 150 litrach wody problem powraca i TDS wskazuje 2-4. Nie jest to z pewnością problem ze zbyt zanieczyszczoną wodą na wejściu - po membranie TDS wskazuje między 0, a 1. Dodam jeszcze, że oba prefiltry oraz wkład węglowy czyściutkie. Ponadto oprócz wodociągu wodę mam również z drugiego źródła czyli studni głębinowej. Niezależnie od źródła wody problem powraca. Podejrzewam żywicę słabej jakości. Za każdym razem nabywałem (przynajmniej w teorii bo opakowanie to był zwykły worek bez podpisu, prawodpodobnie przepakowywane z większego wora) żywicę MB20. Dwukrotnie były to warszawskie sklepy z morszczyzną, a raz sklep internetowy woda.com.pl. Efekt za każdym razem ten sam. Dodam jeszcze, że przy każdej z dotychczasowych żywic prawie od razu po zalaniu tworzyły się 2 warstwy ciemniejsza i jaśniejsza.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej miernik do kalibracji... Miałem żywicę i z er.... i z lbn i każda się sprawdzała tak samo tzn 4-5 miechów i różne


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,polecam żywicę ze sklepu Akwa Marin u Oliviera w Krakowie ul Tatarska 5/7 też prowadzą sklep internetowy www.akwa-marin.pl,możesz zamówić.Ja wymieniam co 3 lub 4 miesiące jak TDS pokazuje 001.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

też stawiam na miernik - chyba że lejesz cały czas a nie tylko na potrzeby 160L zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak masz przeźroczysty? odpowietrza ci się? gdy miałem problem z baniakiem to też często musiałem wymieniać, Właśnie problemem było stojące powietrze w korpusie, nie byłem w stanie tego zobaczyć bo były białe. Teraz mam wieelki przeźroczysty baniak z zaworkiem do odpowietrzania prod. sebastka (poj. całkowita ok 8 litrów) zasypane 4 litry DI i na razie służy jakoś rok a wcześniej zasypywałem dwa standardowe korpusy 10' podłączone jeden za drugim i wytrzymywały niecałe dwa miesiące. Tylko i zużycie u mnie jakieś 500 litrów na miesiąc :D po samej RO, TDS wskazuje w granicach 1-2, wcześniej tak samo jedyne co zmieniłem to baniak na DI i już zaoszczędziłem sporo przez ten czas. Polecam serdecznie takie rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też stawiam na miernik - chyba że lejesz cały czas a nie tylko na potrzeby 160L zbiornika

Problem nie leży w mierniku bo tak jak napisałem powyżej miernik do pewnej ilości przerobionej wody (ok. 150 litrów) pokazuje 0. Ponadto drugi TDS ręczny pokazuje identycznie. Wodę robię jednorazowo co 2-3 tygodnie do beczki 160 litrów.

Baniak masz przeźroczysty? odpowietrza ci się? gdy miałem problem z baniakiem to też często musiałem wymieniać, Właśnie problemem było stojące powietrze w korpusie, nie byłem w stanie tego zobaczyć bo były białe. Teraz mam wieelki przeźroczysty baniak z zaworkiem do odpowietrzania prod. sebastka (poj. całkowita ok 8 litrów) zasypane 4 litry DI i na razie służy jakoś rok a wcześniej zasypywałem dwa standardowe korpusy 10' podłączone jeden za drugim i wytrzymywały niecałe dwa miesiące.

Rzeczywiście w korpusie z DI (jest przezroczysty) pod samą górną gąbką zbierają się duże bąble powietrza. To jest jakiś trop, ale zastanawia mnie tylko, że większość osób podobnie jak ja nie ma odpowietrzania korpusu DI i chyba opisywanego powyżej problemu jednak nie ma. Spróbuję mimo wszystko, przynajmniej ręcznie (lekko rozszczelniając działający filtr) odpowietrzyć filtr DI i zobaczę po jakimś czasie jaki będzie efekt. Dzięki za poradę.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zerkając jeszcze raz na pierwszy post ...

"po około 150 litrach wody problem powraca i TDS wskazuje 2-4. Nie jest to z pewnością problem ze zbyt zanieczyszczoną wodą na wejściu - po membranie TDS wskazuje między 0, a 1"

tzn że po żywicy masz brudniejszą wodę niż po membranie ? no to nieźle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerkając jeszcze raz na pierwszy post ...

"po około 150 litrach wody problem powraca i TDS wskazuje 2-4. Nie jest to z pewnością problem ze zbyt zanieczyszczoną wodą na wejściu - po membranie TDS wskazuje między 0, a 1"

tzn że po żywicy masz brudniejszą wodę niż po membranie ? no to nieźle :)

Dokładnie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to już wiesz gdzie szukać przyczyny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to już wiesz gdzie szukać przyczyny

No właśnie nie do końca. Jedyne co mi przychodzi do głowy to kiepska żywica, ewentualnie kwestia z postu SoQoła z zapowietrzonym korpusem.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem lepiej aby co jakis czas byl przeplyw przez ro i di aby woda nie stala 2-3 tygodni.

Radze napuszczac po 5 litrów w butelke po wodzie albo jakiś kanisterek i jak sie skonczy kolejne 5 litrow.

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem lepiej aby co jakis czas byl przeplyw przez ro i di aby woda nie stala 2-3 tygodni

To też nie jest przyczyna. Zanim zacząłem robić wodę w beczce co 3 dni regularnie robiłem do 20 litrowego wiadra (nieźle brzmi :p) i problem też występował.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na logikę ... próbuj odpowietrzyć, wyczyścić pojemnik , sprawdzić złączki albo .. wywal całkiem DI skoro membrana daje radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na logikę ... próbuj odpowietrzyć, wyczyścić pojemnik , sprawdzić złączki albo .. wywal całkiem DI skoro membrana daje radę

Wszystko to wykonywane było wielokrotnie bez skutku, a wywalenie DI to nie jest rozwiązanie problemu. Tym bardziej, że woda po RO nie jest idealnie czysta (0-1), a z czasem będzie brudniejsza.

Spróbuję jeszcze kupić żywicę od p. Tryca - przynajmniej u niego jest etykieta i nazwisko też daje jakąś gwarancję oraz odpowietrzać korpus filtra.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ma przepływ co dziennie wiec nie upieram się przy tym, napisałem co mi pomogło więcej w takim razie nie doradzę, żywicy bym się nie czepiał. Tak jak ty chciałem na nią zwalić ale od kogo bym nie brał i za jaką cenę ciągle tak samo wytrzymywała teraz kupiłem tę tańszą wiadomo przy 4 litrach wychodzi troszkę i trzyma już rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś jeszcze ma bąble powietrza pod górną gąbką w korpusie z żywicą i jednocześnie nie występuje u niego opisywany powyżej problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek robisz pomiar? Odrazu po otwarciu kranika czy spuszczasz np.5l wody i dopiero robisz pomiar??

PS. Ja mam powietrze w korpusie DI , żywicę z ER i problem nie występuje. Używam filtra conajmniej raz w tygodniu a najczęściej 2 razy w tygodniu.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co 5 litrów spuszczać? góra 0,5 litra wystarczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek robisz pomiar? Odrazu po otwarciu kranika czy spuszczasz np.5l wody i dopiero robisz pomiar??

Oczywiście spuszczam. To nie jest przyczyna. Dzisiaj np. po ok. 20 litrach czystej zrobionej wody miernik zaczął pokazywać 2 po DI. Nie chodzi mi o wskazania początkowe po odpaleniu filtra.

Do głowy przychodzi mi jeszcze jedna potencjalna przyczyna. W domu zainstalowany mam zmiękczacz wody. Czy sól tabletkowa z kolumny zmiękczacza może wpływać na żywicę w filtrze DI?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co 5 litrów spuszczać? góra 0,5 litra wystarczy...

Zależy jaką masz pojemność filtrów. Ważne żeby zlać co stoi w pojemnikach i dopiero robić pomiar. Pół litra to trzeba wypić a nie spuścić :)

Oczywiście spuszczam.

Do głowy przychodzi mi jeszcze jedna potencjalna przyczyna. W domu zainstalowany mam zmiękczacz wody. Czy sól tabletkowa z kolumny zmiękczacza może wpływać na żywicę w filtrze DI?

Jest to jakiś mineralizator cholera wie - być może . Ja takowego nie mam więc nie doradzę.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

perpetum mobile ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z którego miejsca instalacji spuszczasz wodę? Po RO i przed DI czy po DI tylko? U mnie na początek po RO mam nawet 130 ppm po spuszczeniu 300 ml. stabilizuje się na 2 ppm i dopiero podaję ją na żywicę.

masz jakiś zawór lub trójnik odcinający zmiękczacz od reszty filtra? ja mam 3-nik z zaworkami założony po RO jeden na DI dla ryb drugi na mineralizator dla użytku w domu. Jeśli nie masz może warto założyć jakiś zaworek może faktycznie żywica coś zaciąga z tej soli.

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z którego miejsca instalacji spuszczasz wodę? Po RO i przed DI czy po DI tylko? U mnie na początek po RO mam nawet 130 ppm po spuszczeniu 300 ml. stabilizuje się na 2 ppm i dopiero podaję ją na żywicę.

Spuszczam po całości. U mnie z tymi początkowymi wysokimi wartościami przez kilkanaście sekund jest podobnie i być może tutaj byłaby przyczyna, że początkowa woda po RO zanieczyszcza żywicę, ale nie wydaje mi się by tak było bo to są dosłownie mililitry przez te kilkanaście sekund i ponadto ponownie: ile osób spuszcza "pierwszy syf" po RO, a ile po RO+DI i nie doświadcza tak szybkiego zużywania żywicy. Myślę, że nie tutaj leży problem. Gdyby to trwało dłużej to pewnie by tak było.

masz jakiś zawór lub trójnik odcinający zmiękczacz od reszty filtra? ja mam 3-nik z zaworkami założony po RO jeden na DI dla ryb drugi na mineralizator dla użytku w domu. Jeśli nie masz może warto założyć jakiś zaworek może faktycznie żywica coś zaciąga z tej soli.

Mam bypass omijający zmiękczacz. On działa jako osobne urządzenie, jest to cała kolumna w kotłowni i nie jest powiązany z filtrem RODI fizycznie. Natomiast woda w instalacji domowej, która między innymi jest wykorzystywana przez filtr RODI jest już zmiękczona przez zmiękczacz. Pewnie to sprawdzę, chociaż to też mało prawdopodobna przyczyna. Ze zmiękczacza wychodzi zwyczajna woda jedynie o minimalnie mniejszej twardości.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale właśnie o to chodzi że żywica to w sobie trzyma dajesz na nią cały syf i on się tam odkłada kup 3-nik i 2 zaworki to rozwiąże problem przypuszczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale właśnie o to chodzi że żywica to w sobie trzyma dajesz na nią cały syf i on się tam odkłada kup 3-nik i 2 zaworki to rozwiąże problem przypuszczam.

Tak zrobię, chociaż wydaje mi się, że raczej większość osób spuszcza "pierwszy syf" po RO+DI, a nie samym RO i tego problemu nie doświadcza. Może się mylę, dlatego porada warta wykorzystania. Na pewno tak zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.