Skocz do zawartości
qni

jak jest szansa trafieni koral na żywej skale ?

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje za rok akwarium 50x30x30 =45L powili zbieram info oraz sprzęt. zastanawiam się nad wyborem skały żywej lub suchej. Czytałem już trochę o skałach i nie chce zaczynać kolejnej dyskusji, która jest lepsza.Zastanawiam się bardziej jak jest szansa upolowania życia, korala na skale żywej. jak oceniacie szanse?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na skale żywej z życia miałem:

  • apitasie
  • kraby dzikusy (kilka gatunków)
  • wężowidła
  • kilka gatunków rurówek
  • wieloszczety
  • kiełże itp też pewnie przywędrowały ze skałą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy gdzie kupujesz. Skała żywa przychodzi z frachtu. Ma w sobie jakieś życie. Teraz w sklepie ląduje w baniakach, no i sobie leży. Część sklepów z takiej skały odzyskuje wszelkie krabiki, wężowidła itp, jak widzą jakiś koral, no to sprzedają jako skałę ze szczepkami. A cześć sklepów nie bawi się w takie, przepraszam za dosadne słowo, dziadowanie i sprzedaje skałę w takiej formie jak nabyła.

Ja osobiście mogę polecić rybę i Jadwigę Morską - w skale od nich jest zawsze sporo życia.

Teraz druga strona medalu - jak startujesz na suchej, na starcie nie masz aiptasii, czy innych niespodziewajek - ale "nie bój nic" i tak je przywleczesz ze szczepkami, chyba że będziesz kupował tylko ze sterylnych zbiorników.

Poczytaj sobie jeszcze o ożywianiu skały, o żywej skale mocno zużytej (z całym syfem w porach) i sam wybierz :)

Ja myślę, że jeśli miał bym startować jeszcze raz, brał bym lekką konstrukcję ze sztucznej skały od Krzysztofa Tryca i do sumpa wpakował "tonę" ceramiki i matrixu. Plus duży, odkryty sump z dekoracyjnym refugium.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli loteria, żywą skałę oczyszcza się np szczotką. zastanawiam się czy podczas sczyszczenia życie nie "znika"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kup 50% suchej i problem masz rozwiązany

szczotką usuniesz większość tego co NA skale ale nie w środku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet Jak ci Sie juz trafi jakis koral to prawdopodobnie jakis szarak.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak chciałem po raz pierwszy kupić skałę, miałem jak to opisał "DALE" ; czyli dziadowanie w sklepie.

Wybrałem sobie parę kawałków i sprzedawca, mimo jednej ceny na baniaczku z skałą mówi że ta tyle, tamta tyle - inne przeliczniki cenowe (wiadomo waga x cena) ale tu cenę zmieniał, bo tu niby gąbka, tu coś jeszcze innego jest etc.

Zwróciłem mu uwagę, to powiedział że mają tylko jeden zbiornik na skałę, to zwróciłem uwagę by dopisali sobie tam brakujące ceny.

I że chcę wszystkie wybrane kawałki w cenie, która jest tam podana, to on że dadzą rabat. I tak wychodziło drożej. podziękowałem i zamówiłem skałę u Pani JadwigiMorskiej.

Fajne kawałki, zdjęcia na żywo na jej stronie - osoba, która zmuszona jest do kupowania przez neta to bardzo spory plus.

W skałach otrzymałem :

asterinę , mnóstwo wieloszczetów i kiełży, gąbkę, 24 sztuki aiptasi i jedno majano - na 3kg skały.

Więc po prostu uważam to za loterię :)

Dzięki temu, jako osoba początkująca już wiem jak zwalczać aiptasię, jak zidentyfikować majano i jak skutecznie wytępić gada :D

Ale kolejne akwarium 450 litrów postawię na suchej - zabudowa oraz z 5-10kg żywej jako jedna z wysp :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pirotechnic, za skałę podziękuj, ale na resztę nie bądź zachłanny :) Powiedz że po aiptasię i majano mogą sobie przyjechać :)))


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie na skale jest przereklamowane. 90% tego co przychodzi na skale to utrapienie. Owszem można czasami trafić na jakieś gąbki, wieloszczety itp. Ale te korzyści są mniejsze niż potencjalne plagi które prawie na pewno dostajemy na żywej skale. A znalezienie czegoś atrakcyjnego (ładny koral albo pożyteczny stwór) graniczy z cudem. Nie przypominam sobie zbyt wielu opisów jak to ktoś znalazł coś ciekawego na skale, szczególnie że skała jest dokładnie oglądana kilka razy zanim trafi do końcowego użytkownika. W końcu każdy pośrednik woli sprzedać skałę z fajną gąbką za wyższą cenę jako "gąbka" niż taniej jako "żywa skała"

Ja zacząłem pół na pół żywa i sucha skała i wolałbym tych kiełży i wieloszczetów nie mieć, byleby nie walczyć z aiptasiami, valonią, caularepą i innymi paskudami. Teraz bym wybrał dobrą suchą skałę albo nawet ceramikę.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja ze skała otrzymałem: koralowce - Pseudogorgonię, Sarco i Palythoe. Jak wkładałem do zbiornika to zauważyłem tylko tą ostatnią - jedna główka i specjalnie musiałem dać pod skałkę dodatkowy płaski kawałek, bo inaczej zostałaby przykryta przez piasek w ustawieniu skały, które mi pasowało. Pseudogorgonia wyglądała jak kawałek nitki wystający ze skały - nawet planowałem go wyrwać, ale jakoś zostało i dopiero po kilku tygodniach okazało się że to koral... Sarco też uwidocznił się po kilku tygodniach....

Oprócz tego oczywiście mnóstwo wieloszczetów, kiełży, mysis, asteriny, rurówki itp...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem skale z rybki i w sumie nie miałem wieloszczetów ani wezowidel. Po roku tylko pełno gąbek, krab dzikus i asteriny. Teraz Walcze z aiptasia.

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.