Skocz do zawartości
brawos

Acropora echinata - poleciała w 48 h

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się dowiedzieć, czy pośród różnych odmian acropor, echinata jest jakoś specjalnie trudną odmianą? Pytam się ponieważ kilka dni temu zakupiłem 3 ostatnie szczepki acropor i z echinatą coś poszło nie tak. Po tym zakupie w zbiorniku miał być już komplet acropor. Samych acropor jest w sumie 9 sztuk. Po ok. godzinnej aklimatyzacji 3 nowe acropory standardowo zostały wykąpane przez 5 minut w dipie RX Pro w stężeniu wg. instrukcji. Wyleciało trochę robactwa w tym wirek i asterina. Standardowo po moczeniu w dipie i włożeniu do akwa korale zagluciły się na jakieś 2 godziny po czym zaglucenie przeszło poza tą nieszczęsną echinatą, na której utrzymywało się do dnia następnego. W dniu tym zaglucenie na echinacie również minęło, ale niestety zauważyłem, że zaczyna się na niej łuszczyć cienka warstwa nadająca seledynowy kolor, a następnie odpadać. W ten sposób po ok. 48h od zakupu koral stał się całkowicie biały. Celowo piszę, że łuszczyła się i odpadała cienka warstwa, a nie tkanka bo wygląda to trochę inaczej niż tkanka pozostałych acropor. Pozostałe acry mają grubszą prawie, że skórzastą tkankę, a na echinacie był to taki cienki jakby pyłek kwiatowy nadający barwę. W związku z tym, czy to rzeczywiście odpadła tkanka, czy jedynie jakaś zewnętrzna warstwa np. zooksantelle i koral nie jest jeszcze stracony? Co mogło pójść nie tak? Aklimatyzacja wykonana prawidłowo, jak dla ryb (dolewanie po pół kubka z późniejszym odlaniem połowy wody i ponownym dolewaniem) trwająca ok. 1 godziny. Koral zakupiony w dobrze ocenianym warszawskim sklepie. Parametry utrzymuję stałe (stopka). Wahania dobowe kH nie większe niż 0,2. Zdjęcie tej łajzy poniżej. Widać na nim jeszcze ciemniejsze resztki tej cienkiej warstwy/tkanki. Ogólnie jest to pierwszy koral, który sprawił mi jakąkolwiek niemiłą niespodziankę. Wszystkie inne korale mają się bardzo dobrze. W zbiorniku przewaga spsów, kilka nieagresywnych lpsów, a z miękkich jedynie zoasy, briareum i discosoma. Jedyny powód jaki przychodzi mi do głowy to jakieś znacznie odbiegające od moich parametrów kH lub zasolenie w zbiorniku sklepowym. I pytanie podstawowe: czy ten koral to już trup?

post-24347-0-78069400-1426456924_thumb.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trup. Po podstawce idzie sie domyslic jaki to sklep.

Echinaty sa kaprysne niestety i dosc wrazliwe.

Twoj blad ze nie sprawdziles parametrow z worka bo roznie bywa.

Pytanie tez ile ma/miala szczepka bo jak swiezo cieta to tez moglo byc przyczyna.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie koral to trup. Słyszałem, że niektóre bardziej wrażliwe akropory (podobno głównie głębinówki) czasem nie wytrzymują kąpieli. Biorąc pod uwagę, że jedne spsy są bardziej wrażliwe a drugie mniej, co widać np. przy wahaniach kh to być może i mają różną wrażliwość na dipa. Może mają cieńszą tkankę?

Szkoda korala, musiał być ładny.

P.S Co do mierzenia parametrów w worku- od paru lat nie aklimatyzowałem korali i nigdy nie miałem sytuacji, żeby mi zszedł świeżo po wprowadzeniu.

Edytowane przez Olek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest trudna acropora ale nie powinna tak poleciec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

apteka - "zestaw do kroplówki" (groszowe sprawy) puszczam niech kapie z godzinę - odlewam połowę i puszczam niech kapie jeszcze ze 2h - po co się spieszyć ..

może faktycznie "nie lubiła" dipa ?

soory za off ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda. Podoba mi się echinata i pewnie jeszcze raz spróbuję tylko może z innego źródła. W sklepie jest duży krzak, z którego robią co jakiś czas szczepki i wygląda bardzo dobrze więc sklepu winić nie mogę. Może rzeczywiście duża różnica w parametrach wody sklepowej i mojej albo koral wrażliwy na dipa Rx. Czy w takim razie przy kolejnej echinacie ryzykować moczenie w Rx-ie? Inne dipy np. Seachem Reef Dip już pasożytów nie ubijają. Na Seachemie eksperymentowałem nawet z poczwórną dawką i nie potrafiło uśmiercić niczego co się rusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 5 odmian kolorystycznych echinaty i każda moczem w deepie tyle ze z fm. To są po prostu wrażliwe korale i jak skok parametrów był duży mogła tak zareagować. Mi tak ostatnio jeden dzikus przez noc zszedł.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

apteka - "zestaw do kroplówki" (groszowe sprawy) puszczam niech kapie z godzinę - odlewam połowę i puszczam niech kapie jeszcze ze 2h - po co się spieszyć ..

może faktycznie "nie lubiła" dipa ?

soory za off ...

Aklimatyzujesz korala 3h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.