Skocz do zawartości
magu

AQma - sterownik akwariowy by magu. Na Arduino Leonardo za FREE!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Chodziło mi bardziej o jakieś sprzętowe pstryczki magu :) jak lampa wisi i nie mam podpiętej pod kompa


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AQma ma trzy timery, możesz lampę podpiąć pod jeden z nich. Każdy z timerów ma manualny przełącznik. Cytat z instrukcji:

"Przełączenie manualne

Możliwe jest ręczne przełączenie stanu obwodów T1, T2, T3 (jeżeli była

poczyniona inwestycja w microswitche). Naciśnięcie przycisku spowoduje

przełączenie stanu obwodu (jeżeli był włączony to się wyłączy, a jeżeli był

wyłączony to się włączy, albo odwrotnie…). Każde wprowadzenie obwodu w

stan manualny spowoduje miganie diody na obudowie.

Żeby powrócić do ustawień skonfigurowanych przez AQma Configurator

należy przytrzymać przycisk przez kilka sekund, aż do momentu usłyszenia

sygnału akustycznego „biiiiippp” (jeżeli została poczyniona inwestycja w buzer)..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze ma trzy timery ale do nich da się jakoś podpiąć któryś z kanałów pwm(z ledami)?

Magu dzisiaj wracam z pracy a tu nie świeca t5 które są sterowane tymi 3 timerami,wyłączyłem lampę i włączyłem zaczęło działać, o podanym czasie timery wyłączyły t5 ale kanały pwm się zwiesiły może wiesz jaki jest tego powód?Jak już pisałem ci na pw. gdzieś czytałem ze trzeba jakiś rezystor dać czy coś( nie jestem pewien czy to ten problem eliminowało) ale nie mogę znaleźne tego nigdzie, przeglądem instrukcje i twoja stronkę i nie mogę tego znalesc

post-8749-0-00117600-1461708695_thumb.jpgpost-8749-0-01611700-1461708686_thumb.jpg

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły potwór :).

Projekt pisałem pod Leonardo, tam działa spoko. Twoja Mega, może mieć tą samą przypadłość, z którą walczyłem w przypadku Nano. Po podłączeniu USB płytka ponownie się uruchamia. Tak jak Ci pisałem rozwiązanie jest na mojej stronie http://magu.pl/aqma-led-control

Ale dolutowanie kondensatora działa w przypadku Nano, na Medze nie testowałem.

Co do drugiego problemu, to będziesz miał trochę więcej roboty...

Po pierwsze zasilanie, zastosuj zasilacz transformatorowy. Po drugie, fizycznie odseparuj obwody prądu stałego od przemiennego. Po trzecie, zastosuj porządne przewody, które powinny być polutowane, a nie wetknięte. Po czwarte, stykowa płytka prototypowa, jest do sprawdzenia, czy układ będzie działał. Raczej nie robi się na niej gotowego projektu (ale kto bogatemu zabroni :)). To tak na szybko co mi przychodzi do głowy.

Pokombinuj, ale muszę Ci powiedzieć, że super lampa Ci wyszła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz masz na myśli do Arduino ?czyli wywalić stepdown i kupić 9v coś ala do telefonów ?

https://www.ebay.co.uk/ulk/itm/261582256965

Mam rozumieć ze obwody od 230v nie mogą się stykać z tymi 24v?

To jakiej płytki mam użyć by to połączyć ?

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zasilanie Arduino, w instrukcji o tym pisałem. Od telefonu się nie nada, bo nie jest TRANSFORMATOROWY. Potrzebne jest coś takiego http://allegro.pl/zasilacz-transformatorowy-9v-400ma-dc-i5847957396.html

Małymi kroczkami, najpierw zainwestuj w zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to się nazywa po angielsku ? Jak możesz mi powiedzieć bo tłumacz pokazuje głupoty.

Może ten będzie ok

https://www.ebay.co.uk/ulk/itm/111979813055

A tak z ciekawości co to za różnica z jakiego zasilania jest prąd ? Nie wiem czy tam widać ale na lampie mam podany z zasilacza do ledow przez stepdown i to wpięte do Arduino, może trzeba większy prąd dać bo mam ustawione na 5v?

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to się nazywa po angielsku ? Jak możesz mi powiedzieć bo tłumacz pokazuje głupoty.

Transformer.

Wydaje mi się, że ten zasilacz jest impulsowy. Jest sporo za mały jak na 4A, pisz do sprzedawców.

A tak z ciekawości co to za różnica z jakiego zasilania jest prąd ?

Akurat zasilanie mikrokontrolerów, to jeden z najważniejszych czynników, mający wpływ na stabilność pracy.

Nie wiem czy tam widać ale na lampie mam podany z zasilacza do ledow przez stepdown i to wpięte do Arduino, może trzeba większy prąd dać bo mam ustawione na 5v?

Czytałeś instrukcję (http://magu.pl/aqma_files/AQma_instrukcja_v1.2.pdf)? Cytat: "4. Zasilacz 9V (bardzo zalecam transformatorowy)..."

Według datasheetu Megi (https://www.arduino.cc/en/Main/arduinoBoardMega2560) - Input Voltage: (recommended) 7-12V, Input Voltage (limit): 6-20V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też używałem klon megi i miałem zwiechy zegara, lampa świeciła zawieszona na któreś godzinie, z drugim klonem było to samo, dopiero montaż nano skończył problemy. Zasilanie i reszta obwodu była ta sama. Zasilacz z mean wella ten sam co zasila driver led


400L w obiegu, Schuran 150 , 5 L siporax, lampa T5/led DIY . Zeovit

Start 01.07.2014

0305c8113b0ae8718c033163a3be9263u293a275.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytałem ,czytam codziennie ale ze zielony jestem z tego co czytam to sam nie wiem co czytam :)

Ok czyli znajdę zasilacz kupie jak będzie dalej problem będę nudził dalej

To może coś takiego

http://www.maplin.co.uk/p/9v-1a-chassis-transformer-n62jb

Nawet nie wiecie jak cieżko w uk znaleść coś co w Polsce nawet w kiosku sprzedają :(

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może z innej beczki :)

Zrobiłem lampę na Twoim sterowniku, działa super i chciałem serdecznie podziękować.

Rzadko się zdarza w dzisiejszych czasach, że ktoś coś zrobi i nie chce na tym zarabiać. To jeż przecież idea Internetu, ale prawie się już nie zdarza.

Tak przemyślany i dopracowany projekt, instrukcja, opis taki, że każdy może to sobie wykonać sam, dziw bierze, że jest free.

Sam pisze sobie(może raczej próbuje :) ) kod do słodkiej lampy tak dla fanu i żeby się czegoś nauczyć, słoną musiałem mieć na już, więc skorzystałem z gotowca. Teraz widzę ile mi brakuje...:)

Mam jednak pytanie może uzyskam jakąś podpowiedź.

Zamiast jednego kanału pwm podpiąłem wentylator, dopisałem trochę kodu, trochę usunąłem :). Wszystko działa jak należy Pwm zwiększa się razem z temp i utrzymuje ją na nastawionych 35stC.

Jednak nawet jeśli pwm równe jest zero, wentylator nie zatrzymuje się. Wolno, ale jednak cały czas się kręci. Jeśli zatrzymam go palcem po kilku sekundach znów ruszy.

Pytanie czy to normalne zachowanie takiego went?

Czy on z założenia nie ma prawa ruszyć od zera?

Oczywiście ma możliwość sterowania przez pwm(cztery przewody).

Jeszcze raz wielki szacunek i podziw dla wykonanej pracy!

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez Samoogon (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Zamiast jednego kanału pwm podpiąłem wentylator, dopisałem trochę kodu, trochę usunąłem :). Wszystko działa jak należy Pwm zwiększa się razem z temp i utrzymuje ją na nastawionych 35stC.

Jednak nawet jeśli pwm równe jest zero, wentylator nie zatrzymuje się. Wolno, ale jednak cały czas się kręci. Jeśli zatrzymam go palcem po kilku sekundach znów ruszy.

Pytanie czy to normalne zachowanie takiego went?

Czy on z założenia nie ma prawa ruszyć od zera?

Chyba jednak nie wszystko działa jak należy :p. Przy PWM równym 0 wentylator powinien stać. Jego podłączenie powinno wyglądać np. tak:

Z pinu PWM Arduino przez rezystor 2,2k na bazę TIP120 (http://magu.pl/aqma_files/tip120-Arduino.png dioda nie jest obowiązkowa). Ćwierkanie likwiduje kondensator elektrolityczny 470μf na zaciskach wentylatora.

Dla porównania podłącz wentylator pod jedno z wyprowadzeń PWM i ustaw w aplikacji AQma Configurator ("Test") na 0%. Wentylator się nie ruszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja podłączyłem went bezpośrednio do zasilacza,a pin pwm z arduino. Już właśnie kombiniwalem żeby odciąć mu zasilanie i puścić przez tranzystor sterowany osobnym warunkiem w programie.

Naszukałem się po forach elektronicznych a rozwiazanie pod nosem :)

Jutro kupię graty i będę próbował, dzięki!

Ale tak jak piszesz to jak mam go testować? skąd zasilić? Jak dam z zasilacza to znów będzie to samo...

Edit:

Chyba się za bardzo ucieszylem...

Mam w went cztery przewody,

plus, masa Pwm i licznik obrotów.

To jak podłączyć ten przewód pwm?

To rozwiązanie jest chyba do zwykłego went. sterowanego napieciowo?

Na mój chlopski rozum to ten Mój wentylator powinien mieć to w "środku" a wygląda to tak jakby się tranzystor nie zamykał do końca.

Nie jestem jednak za dobry w te klocki :)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez Samoogon (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie jest takie miejsce, gdzie jest napisane: "tu podłącz wentylatory..." i tam trzeba podpiąć wentylator :). Są tam dwa punkty, jeden w kolorze czerwonym (+), a drugi w kolorze czarnym (-). Do czerwonego trzeba podpiąć... Czerwony przewód wentylatora, do czarnego natomiast... Czarny przewód wentylatora, pozostałe przewody nie są potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak najbardziej :) proste i jasne.

Tylko że ja jestem dziwny typ :)

Jak kupiłem wentylator ze sterowaniem pwm to chce przynajmniej wiedzieć czy źle go podłączyłem, czy czegoś po prostu nie wiem. Oczywiście mogę go podłączyć jak na schemacie, ale nie będzie to zgodnie z jego przeznaczeniem, a kupiłem specjalnie wolnoobrotowy wentylator możliwością sterowania przez pwm.

Wg schematów podpina mu się zasilanie z osobnego źródła i przewód pwm do pinu mikrokontrolera. Masy oczywiście razem.

Szukam po prostu odpowiedzi.

Do tej pory dowiedzialem się, że one się nie zatrzymują, nie startują od zera(co mnie dziwi) dlatego nadal drążę temat.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super projekt. Steruję 4 lampami na T1,T2,T3,T4 i jednym PWM. Na razie każdego dnia mam zawieszenie arduino Leonardo (klon)

mój układ:

1. klon Arduino Leonardo

2. przekaźnik SSR http://allegro.pl/sh...item=6062630718

3. Driver led Driver P4115H LED 140mA 320mA 510mA 680mA PWM/Lin

4. Zsilacz ledów Zasilacz modułowy DELTA PMT-24V100W1AA 24V 4.5A

5. Zasilacz arduino z zestawu Arduino Kit

6. Zegar RTC Moduł czasu RTC DS1307 + 24C32 ARDUINO AVR PIC

Arduino podłączyłem już do osobnego gniazdka i dalej się zawiesza. Jak było bez PWMa to zawieszał się rzadko.Z podłączonym PWM zawiesza się non stop.

Piszę że zawiesza się arduino, nie przekaźnik. Układ nie reaguje na wciskanie przycisków, na nic nie reaguje. W sypialni mam jeszcze 3 krewetkaria na arduino nano i wszystko jest cudownie, bez żadnych zwieszeń.

Zdjęcie krewetkarium na nano https://www.dropbox....mq-c6YiLavyC0Ja

post-25733-0-84792100-1467301343_thumb.jpg

Edytowane przez zomer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokaż schemat :)

Schemat jest nie do pokazania. Bo znajduje się na 3 kondygnacjach meblowych.

a ) Leonardo jak na zdjęciu

b ) do przekaźników jest podpięta listwa zasilająca

c ) do listwy zasilającej lampa wisząca

d) do zasilacza delta podłączony jest driver led, do drivera podłączony jest minus z zasilacza delta, oraz wyprowadzony jest ten sam minus do płytki arduino na GND

e ) do drivera podpięte są diody led które zamocowałem na spodzie lampy przy pomocy magnesów neodymowych.

f) do zasilacza 30V podpięta była jeszcze przetwornica step-down przetwarzajaca prąd na 12V. Odpiąłem ją na chwile i chyba jest lepiej. Poczekamy. Te przetwornice są chyba źródłem nie stabilności.

pokaż schemat :)

Schemat jest nie do pokazania. Bo znajduje się na 3 kondygnacjach meblowych.

a ) Leonardo jak na zdjęciu

b ) do przekaźników jest podpięta listwa zasilająca

c ) do listwy zasilającej lampa wisząca

d) do zasilacza delta podłączony jest driver led, do drivera podłączony jest minus z zasilacza delta, oraz wyprowadzony jest ten sam minus do płytki arduino na GND

e ) do drivera podpięte są diody led które zamocowałem na spodzie lampy przy pomocy magnesów neodymowych.

f) do zasilacza 30V podpięta była jeszcze przetwornica step-down przetwarzajaca prąd na 12V. Odpiąłem ją na chwile i chyba jest lepiej. Poczekamy. Te przetwornice są chyba źródłem nie stabilności.

*** Rozważam zastosowanie kondensatorów filtrujących lub jednego z tych rozwiązań, lecz muszę zgłębić temat, bo nie jestem elektronikiem. http://www.forbot.pl...ykow-vt6913.htm

To są zdjęcia warsztatowe. Obecnie musiał bym demontować układ żeby wszystko pokazać. Mam swobody dostęp do wszystkiego, ale na różnych wysokościach. Ideą było odizolowanie lampy HQI os sterownika i innych wrażliwych urządzeń.

post-25733-0-99103100-1467305983_thumb.jpg

Edytowane przez zomer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pwm i wszystkie masy są na pewno dobrze połączone ?

(masy arduino i driverów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pwm i wszystkie masy są na pewno dobrze połączone ?

(masy arduino i driverów)

Dobrze podłączone masy?. Cały czas usiłuję to rozszyfrować!. Czy należy łączyć ze sobą masy za driverem led do arduino?, czy też przez driverem led?. Czy masę z tego mojego zasilacza muszę wyprowadzić do GND na arduino?. Wpatruje się w ten układ i staram się zrozumieć. Moim zdaniem, do PWM idzie masa od Arduino z GND, ale co z minusem od zasilacza Delta. Ja podłączyłem do DRIVER LED zarówno masę od ZASILACZA DELTA jak i masę od arduino z GND.

Edytowane przez zomer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1 - masa przed - za driverem bezpośrednio do ledów

2 - masa zasilacza TAK - połączyć z GND (masą)

4 - do PWM drivera ma iść sygnał PWM z arduino (a nie masa)

4 - zsilacz arduino najlepszy zwykły transformatorowy i .. połączyć masę WSZYSTKICH zasilaczy z GND

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij do instrukcji... Przeczytaj choć to co jest wytłuszczone i na czerwonym tle...

Druga sprawa, płytka stykowa jest jedynie do budowania prototypu, nie można budować na tym produkcyjnego systemu. Przewody z drucikami na końcu też nie są najlepszym pomysłem. Nie podpiąłeś wszystkich mas.

Zamiast płytki stykowej użyj uniwersalnej, podłącz wszystkie masy grubszymi przewodami, zastosuj zasilacz transformatorowy, dodaj kondensatory według instrukcji.

Co do mas driverów... Najprościej skręć ze sobą masy wszystkich użytych przez Cibie zasilaczy, wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.