Skocz do zawartości
magu

AQma - sterownik akwariowy by magu. Na Arduino Leonardo za FREE!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałem wymienić timery z mechanicznych na elektroniczne, ale osiem sztuk to koszt koło 160zł, no to mi zasyczało w kieszeni i napisałem AQme. W sumie miała być prościutka, tylko timery, a w ostatecznym rozrachunku napisałem kilka tysięcy linii kodu, zarówno pod Arduino jak i pod aplikację desktopową.

Napisałbym więcej, ale mi się miejsce we fleszu skończyło :) Z tego powodu zrezygnowałem z wyświetlacza i pomiaru temperatury, bo komputerek stoi w szafce, wentylatory są sterowane timerami a grzałki nie używam :)

Starałem się bardzo, aby projekt był możliwy do złożenia przez KAŻDEGO, napisałem solidną instrukcję, ze schematami, zdjęciami. Aplikację i kod testowałem na różne sposoby, mam nadzieję że udało mi się uzyskać zadowalający komfort pracy z AQmą. Sam projekt dziś dojrzał na tyle, że zaczął obsługiwać mój zbiornik, więc dziele się z Wami wynikami mojej pracy. Cały projekt napisany jest przeze mnie i dostępny ZA DARMO dla każdego, kto zechce go używać. Dokładna licencja jest wewnątrz programu i kodu. Zapraszam do testów!

Szerzej można przeczytać w instrukcji dostępnej na http://magu.pl/aqma

Marcin Grunt

AQma:

Może pracować jak zwykły timer, włącz/wyłącz o określonej godzinie.

Może sterować trzema pompami perystaltycznymi.

Może pracować jako automatyczna dolewka.

Może pracować jako czasówka do wyłączania cyrkulacji na zadany czas karmienia.

Może pracować jako „opóźniacz” włączenia zasilania.

Może pracować jako sterownik LED dla trzech lamp.

Konfiguracja odbywa się przez USB z aplikacji AQma Configurator na Windowsa.

Edit: Jeżeli używasz Mega, Uno, Nano, usuń znaki komentarza z linii 166. Ma ona wyglądać tak:

// Odkomentuj delay, jezeli uzywasz MEGA 2560!

delay(4);

(chodzi o usunięcie tych dwóch kresek //)

post-8465-0-53645400-1426619150_thumb.png

post-8465-0-60724700-1426619154_thumb.png

post-8465-0-32162600-1426619162_thumb.png

post-8465-0-29730700-1426619164_thumb.png

post-8465-0-10108600-1426619196_thumb.jpg

post-8465-0-60997800-1426619218_thumb.jpg

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko .......... po pobieżnym przejrzeniu strony chylę czoła. Zaraz wrzucę to na płytkę i zaczynam testy. Szacun.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można nim sterować wschdy i zachody statecznikami ściemnialnymi ?

Pozdrawiam Łukasz


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Są wyjścia PWM. Kwestia dopasowania do statecznika


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajka. Zaraz zaczynam nad tym kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łooo Panie!

Pełen szacuneczek :unworthy:

Zazdroszczę przede wszystkim czasu na taką fajną zabawę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa!

Łooo Panie!

Pełen szacuneczek :unworthy:

Zazdroszczę przede wszystkim czasu na taką fajną zabawę :)

Ale dałeś!!! Zasuwam na dwa etaty, soft pisałem przez prawie trzy miesiące głównie nocami.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa!

Ale dałeś!!! Zasuwam na dwa etaty, soft pisałem przez prawie trzy miesiące nocami.

W takim razie zazdroszczę Ci tego wolnego czasu w nocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"wentylatory są sterowane timerami"

po co ?

wystarczy zwykły włącznik termiczny NO (Normalnie Otwarty) 30 czy 35* (koszt jakieś 3-4zł)

przyklejasz do radiatora i gotowe

- szkoda czasu (i miejsca) na pisanie kodu :)

--//-- Edit

Ups :) zmyliło mnie

"Może pracować jak zwykły timer, włącz/wyłącz o określonej godzinie."

myślałem że tym odpalasz

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajka :) Kawał dobrej roboty!!! :thumbsup:

Udostępniłeś coś mega użytecznego, co można bardzo łatwo i tanio złożyć super sprawa :):clap: :clap: :clap:

Powiedz mi mogę zastosować przekaźniki 5v?

Na alledrogo nie ma innych.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz. Potrzebna będzie jeszcze przetwornica step - down do ich zasilenia. Mam tak w lampie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz. Potrzebna będzie jeszcze przetwornica step - down do ich zasilenia. Mam tak w lampie

Takie coś http://allegro.pl/przetwornica-zasilacz-lm2596-step-down-arduino-avr-i5072375367.html ?

Jak sterować nap na wyjściu ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potencjometrem ustawiasz napięcie wychodzące. Podłączysz wejście do tego samego zasilacza co Leonardo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Komarek pisze :) Spróbuj kupić takie sterowane "stanem wysokim" bo inaczej będzie trzeba w kodzie Arduino pomaidrować i zmienić HIGH na LOW :). Przed chwilą przeglądałem allegro i wydaje mi się że te z czerwoną płytką są sterowane tak samo jak moje (może ktoś potwierdzić?). Jeżeli chodzi o przekaźniki 5V to testowałem je dość długo i da się je zasilić z tego samego zasilacza co Arduino (bez przetwornicy) ale jest to niezgodne z zaleceniami twórców Arduino (ale działa :)) Przekaźniki 5v zgodnie ze specyfikacją (te niebieskie) będą działać w przedziale 4-6V, Arduino niby od 7 ale graniczne jest 6 (działa stabilnie od 5V). I teraz jeżeli dasz zasilacz 9V i przekaźniki 5V podłączone do 5V z arduino to stabilizator pociągnie tylko 4 sztuki przekaźników i zacznie się wyłączać. Natomiast jeżeli zastosujesz zasilacz od 5 do 6V i zasilisz je z Vin to wszystko będzie śmigać (testowałem dwa dni i było stabilnie).

Edit: Przetwornica za 4,5zł to zdecydowanie lepszy pomysł!

Edit2: Jeżeli ktoś będzie potrzebował kod pod te niebieskie przekaźniki 5V to na pw. bo jednak nie wszędzie w kodzie trzeba zamienić HIGH na LOW.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te czerwone przekaźniki mają zworkę - wybiera się sterowanie stanem wys lub niskim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie :)

Wczoraj tego nie było

Dał byś jeszcze link do tego zegara rtc, żeby był taki jak ma być

Ogólnie mógłbyś dać linki do części, które należy zastosować :baby:

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Prawdopodobnie będzie zmiana przekaźników. Te przy obciążeniu indukcyjnym (pompy cyrkulacyjne na 230V), powodują zakłócenia w obwodzie zasilania i czasami zdarzają się resety.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj rdzenie ferrytowe. Pomaga. Sprawdzone na sterowniku Nanorafy

Kombanj fajny. Mnie brakuje w nim tylko sterownika temp. ( grzanie i chłodzenie) z prostym termometrem panelowym. Wtedy miałbym wszystko w jednym.

Edytowane przez Komarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Prawdopodobnie będzie zmiana przekaźników. Te przy obciążeniu indukcyjnym (pompy cyrkulacyjne na 230V), powodują zakłócenia w obwodzie zasilania i czasami zdarzają się resety.

Czyli jak nie podłączę cyrkulacji to nie muszę zmieniać ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ złożyłem i działa. Dla mnie bomba choć pewnie dołożę wyświetlacz po zmianie na arduino mega. Faktycznie przekazniki zasilane z tej samej gałęzi co arduino powodują czasami zwiechy. Wystarczy zmienić zasilanie na wyższe przed stabilizacją i odkłócić. Dla tych którzy będą programować sami radzę uważać na bibliotekę "time". Ta standardowa z arduino nie działa. Trzeba zaimplementować najnowszą. Projekt bardzo dobry choć na pewno każdy przerobi go pod swoje potrzeby - ja np mam przycisk karmienia na sterowniku falownika.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wystarczy zmienić zasilanie na wyższe przed stabilizacją i odkłócić. "

O co chodzi? Możesz to jakoś wyjaśnić?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dało by radę dodać jeszcze z 1 lub 2 kanały PWM do sterowania LED? Mam moduł 4 kanałowy, a w programowaniu leże. ;)


5181477ac67b1ad82f9b16181aa1ce4bu1485a1335.png

cube 40x40x40 64l Z panelem 12cm, cyrkulacja RW-4, Oświetlenie: 2x PC 24W (2 x Blue/white), Pienidło: AM Blue 1000, +100ml AquaTT NP Red

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.