Skocz do zawartości
Marsh

Sump do 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Czy orientujecie się może jaki jest orientacyjny koszt zrobienia sumpa do 200l zbiornika?

Po likwidacji roślinniaka zostaje mi akwa 80x40x40. Czy może go przerobić na sumpa? Tylko mi trochę szkoda bo to opti ze szkła 8 mm. Z drugiej strony sprzedać za jakieś 2-3 stówy żeby za tyle samo zamówić sumpa to trochę bez sensu. Gdyby jednak, to czy to 128l. nie będzie za duże?


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej wody w obiegu więc raczej to dobrze poza tym tak licząc już netto to może z 80 litrów tam będziesz miał - przegrodę pierwszą zrobisz ze 25 cm - zależy jeszcze jaki odpieniacz - to nie możesz liczyć że całej pojemność a mając wysokość 40 masz miejsce na spad wody w razie braku prądu. Zadzwoń do jakiegoś szklarza i zapytaj lub nawet do e rybki ale myślę że mogą ze 150-200 powiedzieć a opti to rzeczywiście szkoda


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

wystawiłem baniak na aukcjach i jakoś odzewu nie ma. Nie mam miejsca na 2 zbiorniki, stąd pytanie przeróbkę. Chociaż oczywiście mi szkoda, wolałbym aby poszedł do ludzi.


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam w przyszłości będę w takiej sytuacji. Mam zbiornik 80x40x40 z opti 10mm i będę przerabiał go na sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto bogatemu zabroni mieć sump z opti :D

Ja bym się nie zastanawiał i robił z tego sump, same plusy z takiego rozwiązania:

- więcej wody w obiegu

- sprzedając to akwarium i tak pewnie dołożysz żeby zrobić nowy sump, a tak to szklarz dotnie Ci na wymiar przegrody i wkleić możesz sam.

- w dużym sump'ie możesz sobie zrobić sporą komerę na wodę RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale 80x40x40 to nie jest jakiś wielki sump. Do tego jak ma tam być jeszcze zbiornik na RO to już wogule wychodzi taki maluszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i najbardziej mnie przekonuje opcja Damiana, typu "kto bogatemu zabroni" :) A tak na serio, poproszę jakąś propozycję, jak to podzielić? W kwestii sumpa jestem zielony. I gdybyście mogli napisać, która szyba wyższa a która niższa i dlaczego? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Edytowane przez Marsh (wyświetl historię edycji)

6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest od groma projektów na forum. Jak swojego robiłem to też na podstawie tego co tu wyczytałem. Podstawowa sprawa to musisz wiedzieć jakiego zanizanurzenia potrzebuje odpieniacz, który będzie u Ciebie pracował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem ofertę ze sklepu. Sump 65x35x35 za 290,chyba za tyle nie sprzedam swojego zbiornika, więc sprawa jakby się sama rozwiązała. Tylko jak to podzielić?


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie podzielisz póki nie będziesz miał odpieniacza a potem pompy - wysokości komór i ich wielkość - a potem musisz widzieć sam czy będziesz coś tam chciał wsadzać jak siporax czy reaktor biopellet czy robić refugium czy po zwykły z ewentualnie szykaną na jakieś absorbenty


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na odpieniacz na razie nie mam pomysłu (może jakaś podpowiedź bez szaleństw cenowych) a pompa Aqua Medic EcoRunner 2700 Co do komór to siporax i zwykła ewentualnie szykaną na jakieś absorbenty


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam wymiar 80x40x40 I tak od lewej mam dolewka, komora na odpieniacz, i komora na pompę. I tak jak wyżej jak będziesz wiedział już jaki kupisz sprzęt to tylko wtedy dopasować komory.

Niżej masz zdjęcie mojego jako poglądowe. Może Ci się przyda.

post-23044-0-38999800-1426801051_thumb.jpg


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz nożyk do ciecia szyb.Bierzesz jakies stare baniaki i docinasz do sumpa przegrody.

Ciąć nie umiem ale za 1 razem gdy spróbowałem udało mi sie wyciąć przegrody które wkleiłem i do teraz jestem zadowolony:)

na youtube masz filmiki jak sie tnie :)

Polecam w sumpie zrobić duże refugium:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcie poglądowe. Jeśli u Ciebie jest ok, to też taki zrobię. Mam pytanie, czy odpieniacze wewnętrzne do akwarium nadają się do sumpa (chodzi mi o poziom wody) Myślałem o Tunze Comline DOC Skimmer 9004 lub Turboflotor Blue 500


6197022110c55f6148af16d47bb286adu1132a992.png"]http://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładaj zwykły tradycyjny odpieniacz. Ja mam Tunze 9004 w 128l i uważam że na ten litraż jest idealny.

Wewnętrzne odpieniacze są do akwarium a w sumpie możesz już poszaleć. Polecam Dectec 1350 dobry odpieniacz w dobrej cenie i rybek można więcej wsadzić .

Z drugiej strony jak planujesz jedną rybę to może starczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.