Skocz do zawartości
t2mek2

Dodatkowe oświetlenie dla SPS = T5 czy LED ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Do mojego akwarium powoli trafiają SPS-y dlatego koniecznością jest dołożenie światła.

Obecnie jest na 200L 4x39w 2x Sylvania Coralstar(20 000k) + 2x Marinestar(15 000k)

W tej chwili mam kilka SPS: Monti talerzowe czerwona, zielona i Seriatopora Hystix rosną bardzo ładnie

za to Montipora Samarensis w ogóle ani drgnie...:(

Opcja A: dodać 2x39w T5

Wtedy wyjdzie 6 świetlówek tylko jakie kombo, firmy zastosować ? ATI / SYLVANIA / PACYFIC SUN ?

Ustawienie 1

*ATI blue plus

*ATI coralplus

*ATI purple plus (albo Pacyfic Sun PIGMENT INT ??)

*ATI blue plus

*ATI coralplus

*ATI blue plus

Ustawienie 2

*PS Crystal blue

*PS Pigment INT

*PS Crystal blue

*PS Crystal blue (albo PS Crystal Blue UV - superaktyniczna)

*PS Crystal blue

*PS Pigment INT

*PS Crystal blue

Opcja B: dodać taki panel led cree tylko powiedzmy na 70cm (tyle maksymalnie mi się zmieści) więc byłoby 15-16 diod

http://led-byt.pl/pl...00cm-DIMMER/258

i powiedzmy 50/50 białe/niebieskie.

Tylko tez jakie pozostałe 4 świetlówki ??.

Chciałbym zeby swiatło było bardzo jasne lekko niebieskie i ładnie podkreślało barwy ryb/korali.

Bardzo kuszą mnie te Ledy Cree, ale pojęcia nie mam jakie 4 pozostałe świetlówki zastosować żeby to się ładnie uzupełniło.

Wiem że to temat rzeka i ilu akwarystów tyle opini, ale mimo wszystko napewno pomogą mi wasze doświadczenia w tym temacie.

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ustawić czyli żeby ich nie popalić tak ?

Właśnie Seriatopore mam na takiej pólce skalnej przyklejonej do szyby pod miejscem wolnym na dodatkowe oświetlenie... to chyba nie za dobrze

post-14639-0-29163700-1427108860_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samarensis potrzebuje troche czasu na ruszenie, czasami pol roku, innym razem rok. Pozniej juz trudno ja opanowac. Nie wydaje mi sie, zeby akurat ona potrzebowala dodatkowe swiatlo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to nie wiedziałem :) ale tu i tak chodzi bardziej o akropory i inne cudeńka od MixEEr-a :) już je wiezie do mnie kurier. Pozatym nie do końca odpowiada mi oświeltenie które teraz mam jest dla mnie za ciemno, chce mieć taką błękitną jasną lagune.

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 i te 6 sztuk powinno być, Jeśli chodzi o same świetlówki to ATI czyli ustawienie pierwsze i nie mieszaj z PS


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że większość stoi za T5:) .A więc niech tak będzie !!

Teraz kolejny dylemat jakie świetlówki...

Wiem że ATI są na pewno dobre, stoi pod nimi wiele pięknych baniaków.

Pacyfic sun ? nowość? mało opini?

Pozwolę sobie dać tutaj link do tematu Snocho

http://nano-reef.pl/topic/35814-1125l-jak-feniks-z-popiolow-540l-zaplecze/page__st__920

Tak właśnie wyobrażam sobię światło jakie chce mieć, taką jasną"błękitną lagune"

Pacyfic Sun są do tego tańsze od ATI

Jeśli z ATI da się wyciągnąc podobny jasno błękitny efekt to poproszę o kombinacje.

Chyba że ta moja jest ok...

Świetlówki muszą być koniecznie osłonięte? czy jak chlupnie na nie woda nic sięnie stanie ?

pondro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem - pozostań przy ATI, nie mieszaj z PS i pierwszy zestaw powinien być ok a jeśli jakaś bo chcesz mieć niebiesko to 4 blue plus zamiast purple - choć ja osobiście bym zostawił.

Jak widać po lampach GLO - nie każdy to robi - jednak osobiście zalecałbym zakup lampy osłoniętej


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne swietlowki niebieskie robi też narva i osram a ta pierwsza szczególnie ma cenę bardzo dobra. Jakość obydwu jak ati.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czekamy z Yarciem na Osram67. Jarek ma Ati blue plus,Narve blue 2. Wraz z Osramem będzie porównanie czy warto dopłacać 100% do Ati

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osram 67 to b. zacna swietlowka :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.