Skocz do zawartości
akus

Czym schłodzić wodę?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam pytanie zbliża sie lato moje pierwsze odkąd posiadam solniczkę 150l i niewiem czy kupic chłodziarkę,czy wystarcza wentylatory proszę o poradę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokój nasłoneczniony? Środki docelowe np. rolety?

W ogóle wiesz, że będziesz miał z tym problem czy tak czarnowidzisz?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokój nasłoneczniony mam rolete,chce być przygotowany na nie miłe niespodzianki

Niż puzniej płakać ze wszystko umiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak da radę, ew dwa.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator skierowany na powierzchnię wody, skrócenie czasu oświetlenia, wietrzenie pokoju, w ostateczności mrożenie wody w butelkach PET 1,5 l. i wkładanie do akwa.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sadzisz ze potrzebna schłodziarka? jesli nie masz w domu wiecej niz 25stopni to powinno byc ok.to zalezy od wszystkiego, czy masz rolety, zaslony, czy pokoj nasloneczniony, czy blok czy domek itp.ja mieszkałem swego czasu na poddaszu. jak bylo po trzydziesci pare stopni i zdarzylo mi sie wyjechac to temperatura siegala 27stopni, cale szczescie bez uszczerbku dla zwierzakow. w wyjątkowe dni nastawiałem wentylator taki duzy pokojowy obok akwa, zeby chłodził powierzchnie wody, i w zupełnosci wystarczało, temperature zbijało nawet o 3-4 stopnie, zdarzało mi sie tez korzystac z wkladow do lodowki turystycznej.

akwa mam podobne, ciut mniejsze reefmax, ktory luuubi sie grzac 100l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

klimatyzator - 100kilka zł w OBI były w promocji (fotka podobna - a na Alledrogo pełno takich)

na dole zbiornik na 4-5L wody - wlać 2-3L + kostki lodu (ewent wkłady chłodzące) 2x dziennie

post-23855-0-96439000-1427318234_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzer :) Nie klimatyzator - subtelna różnica. Chłodziarka się średnio sprawdzi, to co odbierze z wody, plus ciepło uzyskane w wyniku pracy wydzieli do pomieszczenia gdzie stoi, jeśli ją postawisz w pokoju, będziesz miał dodatkowy bardzo wydajny grzejnik....

Wentylatory na powierzchnię wody i będzie OK.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko,dzięki panowie kupie wentylator a kasę co miałem na chłodziarkę lepiej odłoże na większe szkło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już chcesz kogoś poprawiać ... to sprawdź najpierw o czym ktoś napisał

a ja akurat miałem na myśli :

Klimator Klimatyzator Nawilżacz RAVANSON 1011 4w1

http://allegro.pl/kl...5122923294.html

Nie to żebym się czepiał ale w tytule aukcji jest klimatyzator (chyba tylko po to żeby wprowadzić kupującego w błąd) a w opisie klimatyzer. Więc dale miał raczej rację :)

A co do tematu to wiatraki powinny dać rade.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w tytule jest Klimator

Celowo użyłem słowa klimatyzator - bo wyszukiwarka z Alledrogo "wypluje" więcej wyników - sprzedawcy używają "klimatyzator" bardzo chętnie ... taki "HŁYT" reklamowy :)

wiatraki oczywiście dadzą radę - ale parowanie masz wtedy .. spore

tym można schłodzić i nawilżyć (co zmniejsza parowanie) także pomieszczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już chcesz kogoś poprawiać ... to sprawdź najpierw o czym ktoś napisał

a ja akurat miałem na myśli :

Klimator Klimatyzator Nawilżacz RAVANSON 1011 4w1

http://allegro.pl/kl...5122923294.html

Na to że ktoś napisze głupotę, czy to z chęci oszukania, czy z niewiedzy, nie mam wpływu - ot, potem ludzie dalej powtarzają głupoty.

Ktoś, kiedyś powiedział: "Mylić się jest rzeczą ludzką, zaś trwać w błędzie, głupców".

A jeśli już posiłkujemy się internetem (choć, jak widać, z wiedzy zawartej w nim trzeba korzystać z dużą dozą ostrożności):

https://www.klimatop.pl/klimatyzery-%28klimatory%29,52.html

Jest tam dokładnie wyjaśniona zasada działania.

Pamiętać należy tylko że jest to chłodzenie wtórne w stosunku do akwarium, działa poprzez chłodzenie pomieszczenia - co ma swoje plusy, ale też i poważne minusy. Dlatego może zwrócę uwagę na nie.

Akwarium nagrzewa się do relatywnie wysokiej temperatury (pompy, lampa itp) zaś temperatura otoczenia jest wysoka. W związku z tym przepływ ciepła z akwarium na zewnątrz jest wolny i często nie wystarczający. Stawiając takie urządzenie, obniżamy o kilka stopni (zależnie od wielu czynników), temperaturę w pomieszczeniu. Różnica temperatur rośnie, przez co naturalne chłodzenie akwarium jest skuteczniejsze.

Ale mamy też większe zużycie prądu, kolejny "mebel" w pokoju, często generujemy dodatkowy hałas. Owszem, mamy też niższą temperaturę w pokoju. Ale tylko do pewnego stopnia.

Zaś umieszczając wiatraki nad taflą wody, owszem zwiększamy parowanie, ale chłodzenie akwarium jest dużo skuteczniejsze, szybsze, można łatwiej je kontrolować. No i bardzo łatwo takie urządzenia (wentylatory), wprowadzić w konstrukcję zbiornika na etapie projektu - załozyć i zapomnieć.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 162L, mieszkanie na ostatnim piętrze (4), okna od strony południowej i rzadko temperatura skacze mi powyżej 26,5*C. Jak były takie mega upały (w zeszłym roku kilka dni) to po prostu ustawiłem wentylator w stronę tafli wody i sobie dmuchał od 07:30 do 18:00 - wtedy temperatura spadała w okolice 25,5*C-26*C. Druga sprawa, że jedną pompę cyrkulacyjną mam skierowaną praktycznie bezpośrednio na taflę wody więc i ruch wody jest zwiększony.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzer :) Nie klimatyzator - subtelna różnica. Chłodziarka się średnio sprawdzi, to co odbierze z wody, plus ciepło uzyskane w wyniku pracy wydzieli do pomieszczenia gdzie stoi, jeśli ją postawisz w pokoju, będziesz miał dodatkowy bardzo wydajny grzejnik....

Wentylatory na powierzchnię wody i będzie OK.

Wystarczy rure wylotowa wystawic na zewnatrz :) Wiem wiem, nie wszystkie modele takowa posiadaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się w żadnej ofercie, z chłodziarkami akwarystycznymi, które mają wyprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. No i już widzę ten entuzjazm (na przykład Naszych Żon), kiedy tłumaczymy im że potrzeba iść na kompromis, że rybkom jest gorąco, no i w związku z tym do tej rurki biegnącej od akwarium do okna musimy się przyzwyczaić :)

Moim zdaniem, chłodziarka się sprawdzi, jeśli albo postawimy ją w innym pomieszczeniu, najlepiej nie używany często, albo na etapie wczesnego projektu umieścimy ją w systemie, właśnie z takim wyprowadzeniem, do systemu wentylacji.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich mam pytanie zbliża sie lato moje pierwsze odkąd posiadam solniczkę 150l i niewiem czy kupic chłodziarkę,czy wystarcza wentylatory proszę o poradę .

W zime w moim akwa 135l gdyby nie wiatrak to temperatura skoczyla by do 31oC a tak utrzymuje 27.5 wrzoraj przestali ogrzewac mieszkanie w duzym akwa z 1 cyrkulacja mam 26oC w nano akwa 24/24 mam wentylatorki takie do chlodzenia laptopa 26.5oC zainwestuj w wentylatorki nie drogie i nie zawodne

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na to że ktoś napisze głupotę, czy to z chęci oszukania, czy z niewiedzy, nie mam wpływu - ot, potem ludzie dalej powtarzają głupoty.

Ktoś, kiedyś powiedział: "Mylić się jest rzeczą ludzką, zaś trwać w błędzie, głupców".

Celowo użyłem słowa klimatyzator - bo wyszukiwarka z Alledrogo "wypluje" więcej wyników - sprzedawcy używają "klimatyzator" bardzo chętnie ... taki "HŁYT" reklamowy :)

sory za off - topa

post-23855-0-60216200-1427372353_thumb.jpg

post-23855-0-10783500-1427373676_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się w żadnej ofercie, z chłodziarkami akwarystycznymi, które mają wyprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. No i już widzę ten entuzjazm (na przykład Naszych Żon), kiedy tłumaczymy im że potrzeba iść na kompromis, że rybkom jest gorąco, no i w związku z tym do tej rurki biegnącej od akwarium do okna musimy się przyzwyczaić :)

Moim zdaniem, chłodziarka się sprawdzi, jeśli albo postawimy ją w innym pomieszczeniu, najlepiej nie używany często, albo na etapie wczesnego projektu umieścimy ją w systemie, właśnie z takim wyprowadzeniem, do systemu wentylacji.

No niestety, nie maja. Ja mysle o zakupie normalnego klimatyzatora wolnostojacego, w nim jest ta rura. W lecie w salonie w najcieplejsze dni mam okolo 28-32°C wiec bedzie pozytek i dla akwa i dla domownikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to ze zaden z was nie mial nigdy do czynienia z chlodziarka akwarystyczna i takie bzdury piszecie,do takiego baniaka jak on ma wystarczy chlodziarka 1/13 hp,a jej moc to 180 wat.Jest bezglosna i zadnego przyplywu ciepla w pokoju nie zauwazylem a co lepsze mam ja w szafce pod baniakiem podlaczona pod kontroler temperatury ,wiec wlacza sie wtedy kiedy temperatura skoczy.

Oczywiscie szafka ma wentylator jak by sie ktos mial przyczepic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to ze zaden z was nie mial nigdy do czynienia z chlodziarka akwarystyczna...

Widze wrozbita Maciej... Chlopie bez docinek, konkrety. Czemu taka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pewno dlatego że kosztuje blisko 400$ i jest do max 50 galonów :) (190-230L zależy czy ENG czy US Gallon)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.