Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałem się poradzić, zapytać....

Czy dałoby radę prowadzić akwa 220l bez sumpa? Tj. jakiś odpieniacz wiszący na tylnej ścianie typu turboflotor 1000 (lub coś innego co zaproponujecie) do tego fzn3 z grzałką w środku oraz jakimiś mediami.

Od razu mówię że sump odpada gdyż po 1 nie mam jak zrobić spływu a pudełka nie chce ładować. Po 2 nie mam miejsca w szafce.

Chciałbym poznać wasze zdanie.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da radę zrobić 220 L bez sumpa, na takim odpieniaczu (Turboflotor 1000) jak napisałeś, umęczysz się trochę ale to też jakaś forma zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DELTEC APF600, Hydor performer 400, sporo jest odpieniaczy zewnętrznych, na media moze byc kaskada lub na zasilaniu odpieniacza bypass na filtr przepływowy lub z innej "beczki" kubełek


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te odpieniacze ustawia się w szafce jak filtr kubełkowy?

Jak wygląda doprowadzenie i odprowadzenie wody? Tak jak w kubełku rurka in i out?


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz to otwarte naczynie, w szafce musi stac w sumpie. Tam pompa pompuje wode do akwarium a z akwarium splywa do sumpa z odpieniaczem.

Nie masz miejsca nawet na pudelko przelewowe i zamiast niego wolisz miec na widoku wiszacy, brudny odpieniacz ? :blushing: Do tego grzalke, adsorber w skarpecie, czujniki dolewki itd ?

Szkoda takiego fajnego litrazu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce na pudełko jest. Tylko co mi po pudełku jak sumpa nie mam gdzie wpakować. To jest największy ból. Na razie to tylko spekulacje plany i marzenia tak więc czysto teoretyczne pytanie. Jak wiadomo wszystko może się zmienić z godziny na godzinę :)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej czy później i tak zaczniesz kombinować jak tu sump umieścić. Nie musi być pod akwarium może być obok i jakoś obudowany. Poza tym pudełko przelewowe to też dobre rozwiązanie, więc nie wiem dlaczego zaznaczyłeś, że nie chcesz się w niego ładować. Sam na początku miałem akwa bez sumpa, ale szybko okazało się to bardzo niewygodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bez sumpa. Odpieniacz deltec mce 600. Wiszący na boku akwarium wygląda w miarę estetycznie i zawsze można w nim umieścić węgiel lub cis innego w razie potrzeby. Ale pewnie gdybym zaczynał jeszcze raz wolałbym sumpa.


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też nad panelem. A w pudełko przelewowe... odstrasza mnie cena tego kawałka plastiku. Mam też możliwość zrobienia własnego - posiadam dostęp do frezarki oraz materiałów typu plexi, twarde pcv, spienione pcv ale boje się że coś pójdzie nie tak. Jednakże gdybym miał miejsce na sump to oddałbym akwa do szklarza żeby wkleił komin zew albo wew. Nie mam problemu z pudelkami kominami itd. Po prostu nie mam miejsca obok, pod, za ani nad akwarium :)

Jak na razie próbuje sprzedać to szkło wraz z szafka i pokrywą i pewnie zainwestuję w coś innego już bardziej przeznaczonego do akwarystyki morskiej. Ale jak się nie sprzeda to będę musiał kombinować.

Dzięki wielkie za pomocne rady :)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

już gdzieś o tym pisałem

płyta spienionego PCV 3mm (1,5m / 0,5m) niecałe 50zł, nóż do tapet i klej

2-3h zabawy (wskazana dokładność cięcia albo będzie sporo poprawek pilnikiem czy papierem ściernym) i masz wyjmowane pudełko (panel filtracyjny) - jak się nie uda czy nie spodoba .. wywalisz :p

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vahiro..wpadnij do mnie po świętach, może uda się wspólnie rozwiać Twoje wątpliwości ;)


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam 200l bez sumpa i po roku wydaje mi się ze sump musi być , w moim zbiorniku nie umiem ustawić dobrze parametrów a na lps i sps to podstawa wiec już mam sumpa 60x25x26 taki mi wejdzie do szafki która rozwaliłem z tyłu i kawałek sumpa będzie wychodził , tak jak ktoś będzie chciał same miękkie to może być ale jestem przekonany ze twarde też będą w baniaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także posiadam baniak z panelem i teraz żałuję. Sump przy takim litrażu to podstawa. Tak jak napisał Stani - upchniesz tam wszystko, a na widoku będziesz miał tylko ładny baniak. Ale jak już na prawdę nie ma miejsca na sump to może właśnie jakiś zewnętrzny Deltec.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem u siebie w 300L taki http://ireef.pl/reef-octopus-lx-1000s-hob.html tylko że w koloże czarnym. Byłem zadowolony w pełni lecz jako iż dla mnie był on odpieniaczem przejściowym przed zrobieniem sumpa i całej reszty, ale jak to mówią da się. Mi działało tak około 4-5 miesięcy i jak mówie byłem zadowolony :)

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary to 120x30-40x50 (30 po bokach 40 po środku - niestety panoramiczne). Na razie opróżniam akwa z pozostałości słodkowodnej przygody (pozostały krewetki do sprzedania) jak wyczyszczę akwarium to zabiorę je do szklarza i zapytam czy wklei komin zewnętrzny. Jak wklei to postawie nową szafkę albo porządnie zmodyfikuję istniejącą. Coś trzeba poświęcić dla dobra sprawy :) Mam zbiornik 63l który stoi od ok 3 tygodni ze skałą piachem itd no ale jest jak jest. Ludzie od początku mówili żeby wystartować w większym jak jest bo zaraz będę zmieniał - tak się stanie. Tak więc 63l przerobie na sump.

Panel wydaje mi się strasznym marnotrawstwem.

Wasyl, z chęcią skorzystam z zaproszenia jak tylko chwilka czasu się znajdzie :))

Jak na razie czyszcze sprzedaje i do szklarza!!


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbuję sprzedać próbuję..:)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium 420l bez sumpa. I wszystko się pędzi jak należy, poprzednio miałem 220l też bez sumpa.

Sump to nie jest reguła, bywa jednak przydatny do schowania większości sprzętu. Poza tym ułatwia choćby utrzymanie porządku na dnie akwarium - cały syfek spływa kominem na dół do sumpa i tam się mechanicznie woda oczyszcza..

Nie mając sumpa trzeba od czasu do czasu przelecieć po piachu przy podmiance wody. Z tym bywa różnie. Ja np. podmianki robię sporadycznie - raz na 4-5 miechów. Za to dozuję suplementy, pilnuję dolewki itd.. Jadę na Kalkwasser. I jakoś wszystko śmiga. Ważne jest przy tym zapewnienie porządnego falowania wody przy powierzchni, co zdecydowanie poprawia ulatnianie azotanów, itp...

Jednym słowem spokojnie można bez sumpa. Ja stosuję odpieniacz wewnętrzny Tunze 9046 czy jakoś tak, ten na 400l. I spokojnie wyrabia. Przy tym mam niemałą obsadę rybkami.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej mnie zachęcacie do tej operacji. Ale ciągle się zastanawiam. Jak sprzedam akwa to zrobię jak Bozia przykazała a jak nie to robię bez sumpa!


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur to jest po prostu wygoda, a jak wiadomo człowiek to leniwe zwierze. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem. Rozważam wszystkie warianty no i burza mózgów.. Albo w sumie mózgu bo mam jeden już zlasowany od pomysłów :)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.