Skocz do zawartości
mmedenski

Twarde czy miekkie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wlasnie zakladam nowe wieksze akwa 350l. W tej chwili mam okolo150 litrowe z miekkimi. Przyznam ze w nowym chcialbym trzymac takze twarde. Stad moje pytanie: czy z twardymi trzymacie miekkie? Mam ich troche i poczatkowo myslalem ze je przeniose ale uswiadomilem sobie ze nie widzialem jeszcze takiego mieszanca. Owszem wiekszosc akwarystow cos tam dolozy do miekkich ale chyba niebardzo tak pol na pol?

Pozdrawiam,MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześc

Jak nie wiesz co z miękkimi zrobić to klubowicze chętnie je przygarną.

No troche nie na temat ale przynajmniej wesoło było. A poza tym czemu nie chcesz trzymać miękkich z twardymi?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Według mojej skromnej wiedzy, nic nie stoi na przeszkodzie w trzymaniu miękkich z twardymi.Trzeba tylko uwzględnić wymagania poszczególnych zwierząt i uzyskać optymalny skład wody, aby odpowiadał i jednym i drugim..... Ps.NIECH ŻYJĄ WSZYSTKIE PIĘKNE POLKI!!!


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, nowe akwa- nowe mozliwosci i przede wszystkim checi, wyzwania. Ale miekkich w tym mam juz sporo i mimo 2 razy wiekszego akwa miejsca na twarde niezawiele.

Wiecie jak szybko zapelnia sie zbiornik:)

Moja obawa z trzymaniem ich z twardymi wynika stad ze slyszalem ze miekkie wypuszczaja jakies zwiazki do wody( ma to podobno zwiazek z ich "walka" miedzy soba, obrona wlasnego terytorium ) i nie wiem jak to wplywa na twarde w mocno zageszczaonym zbiorniku.

Ps.Prawda niech zyja wszystkie, ale tylko piekne:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie jakies linki do jakis ciekawych, moze nietypowych akwariow, bo nic mi nie przychodzi jak ma wygladac moje.

Pozdrawiam,MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jeśli chodzi o walki to dopiero zobaczysz co robią twarde, które tak niewinnie wyglądają. Ja mam kilkanaście miękkich i 4 twarde i nie widzę żadnych problemów. Należy tylko rozsądnie je poumieszczać, żeby nie miały ze sobą kontaktu. Jedyny problem to zbyt szybki przyrost miękkich, co powoduje blokowanie dopływu światła do niższych partii akwarium. Pomyśl może o jakichś mało problemowych twardzielach. Mimo przewagi kolorystycznej twardych koralowców dla mnie miękkie posiadają swój urok i na pewno się ich nie pozbędę.

Jeśl masz jeszcze miejsce na twarde to spokojnie sobie dokładaj licząc się jednak ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wapno i magnez.

Paweł


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i tak u mnie bedzie mix (bo coz zrobilbym z miekkimi), ale wiesz jak zakladasz nowe akwa to chcesz by bylo inne niz stare i po dopelnieniu akwa twardymi temat powroci.

Pozdrawiam,MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Co do mieszania twardych z miękkimi. Nie ma najmniejszych przeciwskazań. Zobacz mój zbiornik w akwariach klubowiczów - Tomek Rusiniak.

Koralowce faktycznie wypuszczają różne toksyny ale węgiel aktywny raz w miesiącu załatwia sprawę. Po paru miesiącach przestałem stosować węgiel i takze żadnych ujemnych skutków nie było. Oczywiście powinny mieć trochę przestrzeni życiowej - ale takze nie ma co przesadzać. Martwisz się o twarde - w walce z miękkim zawsze wygra twardy - po prostu poparzy miękkasy. Ale takze bez przesady - jak we wszystkim. Nie przeginać w żadną stronę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak pięknie rosną - grzybki, xenie, sinularie, clavularie - same cuda i naprawdę pięknie rosną :)


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra niech wam bedzie wymieszam je (skoro nie chcecie ich dostac ode mnie:)).

A teraz na serio:

1-jak czesto i jaki wkladac wegiel, czy to nieszkodzi twardym?

2-jak duzo pobieraja wapnia z wody korale twarde, mam nowy reaktor AM taki plastikowy do 400l i nie wiem czy wystarczy w nowym akwa.

pozdrawiam ,MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-nie widzę sensu we wkładaniu węgla bo usuwa więcej dobrych niż złych rzeczy, a jak się martwi o toksyny to przeskalowany odpieniacz (40-50% więcej niż zalecane przez producenta) zupełnie wystarczy.

2-ja sam nie mam jeszcze akwarium rafowego i to co napisałem wyżej to po prostu informacje z praktyki innych i książek ale wątpię by ten reaktor nie wystarczył.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.