Skocz do zawartości
Sekuł

Wycięcie na komin + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W związku z rozwojem planów na mój pierwszy zbiornik postanowiłem jednak założyć sumpa... Szkło prawdopodobnie jutro pojedzie z powrotem do szklarza na doklejenie komina w moim przypadku zewnętrznego i tu mam problem gdyż nie wiem ile szkła będzie trzeba odciąć na grzebień najlepiej tak by schodził się na równo z górną krawędzią zbiornika. Dodatkowo do oceny załączam projekty: wycięcia otworów w kominie oraz sumpa (komory od lewej: dolewka, pompa, wkład filtracyjny, odpieniacz Reef Octopus NW 110). Pozdrawiam

Skan_20150423.tiff

Skan_20150423 (2).tiff

gsdgsd.tiff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ma być w szykanie? - obie przegrody


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory Kroczek lecz nie do końca rozumiem Twoje pytanie... ogólnie dzięki za liczne odpowiedzi. Ledwie nadążałem z czytaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz zamiar umieścić w szykanie - w części węższej i szerszej. W szerszej widzę podpórki na półkę - siporax? Napisz po co jest szykana - jaki masz na to pomysł inaczej - przynajmniej ja - nie powiem Ci czy jest Ok lub co można zmienić.

Jaki masz zbiornik - pojemność, i pod jakie śrubunki robisz otwory?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie komin jest obniżony o 5 cm od górnej krawędzi zbiornika Grzebień doklejony do brzegu na styk( górna część komina jest równa z górną częćia grzebienia części stałej) część wysunięta czyli główny grzebień który mogę wyciągnąć do czyszczenia jest wysokości 2,5 cm. Po krótce po zalożeniu grzebienia i uruchomienia obiegu woda spiętrzona na grzebieniu jest na wysokości 2,5 cm od krawędzi baniaka. Nie wiem czy się zorientujesz w tych wypocinach i coś Ci pomogą. Najważniejsze że u mnie zdaje egzamin. Ważna sprawa mam wzmocnienia po obwodzie zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te otwory do śrubunków są do rur 2x25 i 1x20mm? Tak wychodzi orientacyjnie z wymiarów, choć dla 25mm mogłoby być i 43mm średnica - zaplanowałeś to dla konkretnych modeli śrubunków?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz chyba coś pomyliłeś... pod rury 25/śrubunki do nich, robi się otwory 35/36 mm więc kolega chyba chciał zastosować 32/32/25 i dlatego pytałem jakie akwa bo może robi za duże


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szerszej części szykany planuję wkleić kratkę z pcv i ułożyć na niej siporax do węższej nie dawać nić ewentualnie watę. Sump jest wzorowany na pomyśle kolegi DamianRadom. Mój zbiornik 60x50x50 150l. Śrubunki planuję na spust i rewizję 32mm, na powrót 25mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubunek do rury 32mm wymaga otworu 49mm (ten VDLa, chyba dość popularny), pod 25 wymaga otworu w szkle 32mm - niby na planie jest dość podobnie, ale jednak 45mm to będzie za mało pod przelot do rury 32mm

Dla takiego akwa 32mm i 25mm to trochę spore średnice, podejrzewam że o rozmiar mniejsze (2x 25 i powrót 20mm, albo 3x 25) by wystarczyło w zupełności.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane średnic pod przeloty brałem stąd http://www.aquario.pl/hydraulika/1016-przelot-przez-szklo-nakretka-32mm.html

Z tego tematu http://nano-reef.pl/topic/46764-50-gallon-nano-reef-cube/ sugerowałem się jakie dobrać średnice lecz jeśli więcej osób było by zdania by zrobić je o rozmiar mniejszy to nie będzie problemu takie zrobić... Bardzo brakuje mi informacji ile centymetrów szkła zostało wycięte pod ten komin...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często na stronach dziwne rzeczy piszą i jeśli chcesz mieć pewność to sprawdź na stronie Budmechu. Tak jak pisał Mateusz - pod 25 otwór potrzebny to 32 - to jest minimum i dlatego pisałem 35/36 aby wygodniej się montowało. Dla Twojego akwarium na spad i rewizje 25 to maks a powrót zrobiłbym na 20 bo też większy nie potrzebny. I jeśli ma być siporax to wydaje się że sump jest OK


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, ja patrzyłem tu: http://korale.pl/upl...ages/gfopis.jpg

Jeśli chodzi o wycięcie - kilka dni temu zalałem akwa, mam wycięcie pod grzebień 4cm (tzn grzebien jet wklejony niżej, tak że górna krawędź jest 4cm poniżej krawędzi.

Długość grzebienia 12 cm, przy pompie DC1200 na minimum - czyli pewnie jakies 600 l/h grzebień spiętrza mi wodę o 1.3-1.5cm - tak ze w akwa jest 2.5cm poniżej krawędzi

Edytowane przez MateuszD (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i kilka cennych porad...

Hydraulikę zrobię zgodnie z poradami 2x25 i powrót 20. Pod spływ do komina utnę na grzebień 4 cm szkła i powinno być dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę sie pod temat, bo nie chcę zakładać nowego. Czy w baniaku 250L z kominem zewnętrzny i sumpem 125L. 3 dziury 32 - spływ, 32 - rewizja, 25 powrót. Są odpowiednie czy nie za małe? Komin ma mieć wielkość 100mm x 200mm x 500mm. teoretycznie się śrubunki zmieszczą. Ale czy nie za mało miejsca będzie? Czy może zrobić 1500mm x 200mmm x 500mm. Co do komina. Ja u siebie planuję wycięcie 80mm od maksymalnej wysokości akwarium. Szczyt grzebienia będzie się kończył ok 20mm poniżej maksymalnego puntu akwarium przyjmując grzebień ma 60mm wysokości.

Pozdrwiam

Łukasz

Edytowane przez kropelka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

średnice będą wystarczające, natomiast co do zmieszczenia śrubunków - te standardowe wymagają 65 i 58mm miejsca (odpowiednio dla 32 i 25mm) - teoretycznie się zmieszczą w kominie 10x20cm, ale będzie tam bardzo wąsko.

Myślę że jak masz już śrubunki, to w prostym kartonowym modelu komina możesz przymierzyć.

Jak komin będzie zewnętrzny, to będziesz miał tylko jedną krawędź z grzebieniem - w wewnętrznym masz jeszcze jedną - może lepiej zrobić dłuższy grzebień (a co za tym idzie komin)? Zależy to też od pompy, gdzieś na forum były zalecenia jaka jest długość grzebienia zalecana w stosunku do efektywnego przepływu pompy.

Edytowane przez MateuszD (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o zakłócanie - po prostu grzebień ma określoną przepustowość

http://reefcentral.com/calc/drain.php

Tu jest prosty kalkulator, który dla podanej wydajności pompy powrotnej podaje wymaganą długość grzebienia

Np dla 2500 l/h rura powinna mieć 32mm, a dlugość grzebienia min 25cm.

Oczywiście to dane orientacyjne, ale przy krótszym grzebieniu jest spora szansa że woda będzie płynęła 'górą'


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam grzebień 55 cm długości. Pompa powrotu Jebao AC5000 ,rura 25mm. Dwa kolanka w poziomie i locline. Wysokość podnoszenia ok 150 cm

Spiętrzenie na grzebieniu 0,5 cm zaledwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał pompę powrotną gdzieś kolo 3000L/h, i myślę nad średnica powrotu 25mm słup wody na ok 120cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 3x25 rury. A i tak przykręcisz spływ na zaworze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale 55cm grzebienia to bardzo dużo, kolega planował 20-25cm - to spora różnica.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy pompie 5000l i grzebieniu 55cm mam tyle,to przy 25cm i pompie 3000 nie będzie więcej niż 1cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważasz że przy 250L i kominie tak jak pisałem 100mm x 200mm wystarcza 3 rury 25? jak chciałem dać 2x32 i powrót 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie 5000 l mam spływ i rewizje 25. I tłumiony spływ zaworem.

25 mm spokojnie z zapasem starczy. Do pompy 3000l dałbym powrót 20mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.