Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 dzień lania wody utlenianionej, ale dopiero 2 raz odsysałem. No trzymam kciuki za siebie ;-)


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by tak poszukać przyczyny. ..parametry ustabilizować, xenia nawet kiepsko wygląda. Po co ta chemia odrazu.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8a81a8175e66cb6ed09b942ec1011f62.jpg

To jest kiepsko?

Miałem stabilne parametry, wtedy pojawiło się Dino. I wtedy ca i mg zaczęły spadać


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż :( Dino wygrywa. Woda utleniona nic nie dała. W nocy znika, w dzień znowu piasek jest obrośniety glutami brązowymi... odsysanie nie daje za dużo. Wieczorem odessam, rano znowu zaczyna zarastać. pochłaniacz krzemianów też nie zdał się na nic. Dziś jeszcze sprawdzę parametry wieczorem i w razie czego to balling i vodka method. Na DinoX jakoś nie mam odwagi ani pieniędzy...


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tym samym pomyślałem :D

Lej wszystko o czym tylko słyszałeś, może w końcu trafisz.

A tak poważnie to zacząłbym od wywalenia kubła i sprawdzenia wody innymi testami, NH3 i NO2 mierzysz czy wpisujesz 0 z założenia? Przeglądając wątek mam wrażenie, że to akwarium nigdy nie dojrzało.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw tego bilinga, nie potrzebujesz go jeszcze, daj spokój również z tymi buforami- ph 7,7 to jeszcze nie tragedia. Wywal również ten kubełek. Sam odpieniacz i podmiany ok. 7-10l na 2 tygodnie chyba że skoczy ci znacząco NO3 i PO4 to wtedy częściej

Według mnie to po jakimś czasie poprawi sytuację, cierpliwości.

Wódkę możesz dozować, tylko z umiarem- jak w życiu :)

i lej bakterie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie organizmy mają się bardzo dobrze, korale, ryby, kraby, łącznie z Dino. Kubła nie wywale bo na sump nie mam miejsca. Wszystko mierzone testami Saliferta. Ostatnio 2 tygodnie nie mierzyłem. Dopiero teraz zrobiłem lampę do obniżenia ilości oświetlenia, to mniej świece


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po co ci balling? Balling sie przydaje jak masz duzo korali twardych i podmiany już nie wystarczają do tego żeby uzupełnić kH Ca i Mg. Ty masz za wysokie kH a niskie Ca i Mg wynika z tego ze masz niskie zasolenie.

Po co chcesz lać wodkę skoro masz bardzo niskie NO3 i PO4? Chyba tylko po to żeby lepiej rosły ci dino i cyjano...

Sorbent krzemianów adsorbuje też mikroelementy [ale które dokładnie to nie wiadomo bo producent się nie dzieli takimi informacjami] . Krzemiany w niczym nie przeszkadzają. Dzięki nim rosną okrzemki. Dzięki temu nie pojawiają się dino i cyjano bo okrzemki rosną szybciej i nie są toksyczne Okrzemki są zjadane przez ślimaki. Są też pokarmem dla drobnego życia - widlonogów, isopodów, kiełży itd. Ja dozuję krzemiany - 10ml szkła wodnego dziennie na jakieś 3000 litrów obiegu.

Masz niskie pH - podnieś pH. Masz niskie NO3 i PO4 - karm mocniej. Masz wysokie kH - obniż kH - powinno byc ok 8. Podmieniaj wodę na taką która ma niskie kH. Masz niskie zasolenie - podnieś. Wtedy wzrośnie ci też Ca i Mg. Mg powinno być 1272 mg/ a Ca 400 mg/l.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta ksenia na zdjęciu wcale nie wygląda dobrze- ma zwinięte końcówki polipów.

Kubeł naprawdę nie pomaga, uwierz. Brud ma być usuwany z obiegu a nie kisić się w kubełku, wystarczy wewnętrzny odpieniacz- mówię to z doswiadczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czytam na forum o tym Dino i dlatego stosuje większość metod. Dino już raz wybiło mi większość życia, bo kazali mi zostawić samemu sobie, "niech dojrzewa". Wtedy wódka sprawiła, że większość zbielała i zniknęła, wtedy poczyściłem akwarium i 2 tygodnie pięknie wyglądało. Wtedy wróciło i jest coraz gorzej.

Korale czują się ok, ryby też, wszystko ładnie pompuje i twarde też polipują. Kilka korali nawet się rozrasta.

Parametry dawno nie mierzone. Dziś to zrobię i zdjęcia wstawię.

Odpieniacz ostatnio wywala mało brudu, w porównaniu do kiedyś.


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dino to jest ta sama grupa glonów co glony symbiotyczne w koralach. Jak dino rosną poza koralami to znaczy że w akwarium masz zbyt "żyzną" wodę. Masz za dużo mikroelementów. Ocean to pustynia. Dlatego w oceanie dino żyją w symbiozie z koralami a poza nimi nie są w stanie przetrwać.

Za dużo kombinujesz. Karm zbiornik, rób 10% podmiany na wodę która ma taki skład jak woda morska [nie ma za dużo kH, Ca, Mg, K itd] i nic więcej nie kombinuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to rosną poza koralami? Dino jest na piasku, kamieniach, ale większość korali jest czysta.

A wodę to podmieniam na czystą solanke. Na razie poza bakteriami probio i polimerami nie daje żadnych dodatków


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pal go licho to kh bo już spada.

Dino! To jest problem. A jak się go pozbede, skoro nic nie będę robić? To mi się znów rozrośnie na całe akwarium


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W koralach żyją glony symbiotyczne. To dokładnie ta sama grupa glonów co dino.

Zooxanthellae are single-celled protozoans (dinoflagellates) that are able to live in symbiosis with certain marine invertebrates. In freshwater habitats, similar endosymbionts are known as zoochlorellae.[1] Most known zooxanthellae are in the genus Symbiodinium but some are known from the genus Amphidinium, and other taxa, as yet unidentified, may have similar endosymbiont affinities.[2]

https://en.wikipedia...i/Zooxanthellae

kH jest bardzo ważne.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wysokie kh bo podbilem go niechcący. Preparatem na pH... Mój błąd, bo w trakcie podawania buffera nie mierzyłem parametrów, tylko ufałem ulotce. Miało być takie bezpieczne.

Zasolenie jutro poprawię wraz z podmianą.

Mg i ca zaczęło mi spadać jak Dino się pojawiło...

Do momentu pojawienia się Dino parametry miałem super


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie rób nic jeśli nie wiesz co robisz. To ze napisali tak na ulotce nie oznacza że wiesz co robisz. To oznacza tylko że tak napisali.

Picie piwa też jest bezpieczne. Jeśli jednak za dużo go wypijesz to może być kiepsko.

Jeśli za szybko i zbyt mocno podniosłeś kH to dałeś w kość całemu drobnemu życiu w akwarium. Efekty widać teraz po dłuższym czasie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... PH chciałem podnieść bo gdzieś ktoś napisał, że to pomoglo mu na Dino.

Napisze raz jeszcze. Dino pojawiło się, gdy parametry były ok. Dopiero po jakimś czasie chciałem walczyć i wymyślać, gdy "nicnierobienie" nie pomagało. Stąd te parametry.

Dino pojawiło się po 2 tygodniach dobrych parametrów i żadnych zmian.

Dlatego piszę na forum, żeby ktoś mi pomógł konkretnie, a nie wykazywał się wiedzą i mądrością. Niech ktoś pomoże i niech konkretnie poprowadzi. Bo jak widać sam jestem bezradny już. A szkoda życia.

Film z koralami aktualny. Testy jutro:


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.Miałem takie samo akwarium 140l z kubełkiem i mi sie wysypało kompletnie.Ciągłe dojrzewanie i glony. Radzę zrobic sumpa, dac dsb glony do niego i duzo filtracji mechanicznej.Czyli tak jak radzą doświadczeni akwarysci, sztukowanie z ballingiem i laniem wodki i inne czary nic nie dadzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak kolega proponuje zrobić sump w takiej szafeczce i jak woda niby ma tam docierac?


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz zrobic cos podobnego do filtra hydroponicznego-bo przeciez sump nie musi byc pod akwarium.

moj kolega ma go nad akwarium na połeczce i smiga-zasilac mozesz go z filtra zewnetrznego ale bez wkładów

jak chcesz podesl;e ci zdjecie mojego mini sumpa z doniczki balkonowej zasilanego z filtra -tylko ze ja mam akwarium slodkowodne

zdjęcia są w mojej galerii

Edytowane przez falcza (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej. Mój pomysl z sumpem nad akwarium przypadł ci do gustu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad akwarium niemożliwe u mnie. Chyba zrobię w szafce piętrowy :-P o ile to możliwe hehe. Jak nie, to mniejszy jaki się zmieści

Dino pokonane. Dino po 4 dawce zrobił swoje ;-)


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.