Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z racji, że baniaczek już prawie kompletny postanowiłem opisać :D Zapraszam na prezentację :)

AKWARIUM:

025D8gL.jpg

Litraż: 140 L

Wymiary: 80x35x50 cm

POKRYWA:

HHcGJMd.jpg

bmMLul4.jpg

W pokrywie zamontowane chłodzenie w postaci 2 wiatraków 8 cm oraz 6 małych 4 cm do chłodzenia listew z oświetleniem. Dodatkowo włączniki świateł oraz termostat i regulator obrotów wiatraków. Z boku są dwa termometry wskazujące temperaturę wody i pod klapą (termometry zawyżają temperaturę o 1*C).

OŚWIETLENIE:

E9KIuBY.jpg

78 W Power LED'ów:

- 8 białych (11-19)

- 8 niebieskich (10-20)

- 10 niebieskich royal (9-21)

3 listwy, każda chłodzona dwoma radiatorami i dwoma wiatraczkami.

Nocne w postaci przyciemnianej diody Power LED 1 W (całodobowo).

FILTRACJA:

5hqcvFN.jpg

Filtr kubełkowy JBL e901, a w nim w koszach od dołu:

- gruz z żywej skały

- sera siporax

- gryz koralowy

- gąbka chroniąca wirnik

Na końcu JBL TOPCLEAN II, za którym chowają się czujniki

k8mo2ux.jpg

W szafce kryje się także automatyczna dolewka w postaci bańki 5 l z pompką od kampera, którą sterują dwa czujniki załączane przez przekaźnik.

CYRKULACJA:

- Falownik JVP-100 2500 l/h

- Falownik JVP-110 2000 l/h

- Falownik Hydor Koralia 900 l/h

Odpieniacz:

- Hydor Slim-Skim 250.65

GRZAŁKA:

- 100 W

OBSADA:

- 15 kg żywej skały

- 15 kg żywego piasku Bio-Activ Live Samoa Pink

- woda RO z własnego filtra, zasolona solą Aquaforest Sea Salt

- Koralowce: Xenia, Zoanthus, Lobophytum zielony, Euphyllia Paraancora, Cladiella, Pseudogorgonia

- Zwierzęta: Lysmata amboinensis Krewetka czyszcząca, 2x Amphiprion ocellaris, Calcinus elegans, Rozgwiazda piaskowa Archaster angulatus, Strombus sp., Nassarius spp., Tectus fenestratus M

7L8r8eH.jpg

FF28C9t.jpg

2n95IZj.jpg

hZDSmka.jpg

pKnrsYE.jpg

Rht1osQ.jpg

Dorobiłem się już 2 aiptasi:

Zk29AKS.jpg

7qE15VN.jpg

No i jeden zgon korala Euphylli:

LSnSwXX.jpg

Akwarium zostało troszkę za szybko zasiedlone, ale niestety przyczyniła się ku temu awaria poprzedniej 30tki, która odmówiła współpracy po spotkaniu z zegarkiem kolegi, na jednej z imprez...

Parametry na dzień wczorajszy:

421145264fd4e86cb8eff41e41ebb199u821a746.png


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety nadal nie zniknął włochaty wróg...

Dzisiejsze wyniki:

421145264fd4e86cb8eff41e41ebb199u821a746.png

Postanowiłem zaciemnić akwarium na 4 dni. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Film przed zaciemnieniem:

PS> Będę musiał zmienić sól, bo ta co mam Aquaforest jest dość uboga w minerały i ma niskie PH...

Edytowane przez Darrius87 (wyświetl historię edycji)

539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciemnienie dało chwilowy efekt... Natomiast wódka o bimber dali rade ;-) potem tylko kilka godzin sprzątania i czyszczenia i akwarium jak nowe, woda kryształ :-D198473156f9807411e6132e60d59a6d5.jpg

53d588df925b03aa7732c24fa6bb3d1d.jpg

Oby nie wróciło to dziadostwo!


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z racji dość niskiego Mg (1040) i pH (7.8) dobrym rozwiązaniem będzie cotygodniowa podmiana 5l wody? A przy tym czyszczenie kubła?


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana 5 l co tydzien nie przyniesie poprawy niskiego poziomu Mg i pH.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaje na razie codziennie seachem Marine buffer 8.3. To po 5 dniach podskoczyło mi kH z 10 do 15 oraz pH z 7.6 do 7.9.

Daje tez reef Plus dwa razy w tygodniu.

Do tej pory zmieniałem co miesiąc 15 litrów. I co miesiąc czyściłem kubeł. teraz pomyślałem czy nie lepszym rozwiązaniem będzie podmiana co tydzień 5 litrów i przy tym czyszczenie kubła. Czy to nie wyjdzie lepiej na zdrowie dla życia i wody?


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zastopowałabym podmiany, ustawiła dobrze parametry Ca, Mg, KH płynami do ballinga na podstawie testów i zostawiła akwarium w spokoju na przynajmniej miesiąc. Na wężu wlotowym filtra polecam założyć prefiltr z watą (filtr mechaniczny), którą łatwo i szybko wymienić na nową i nie trzeba czyścić dużego kubła. Kubeł w morskim to dyskusyjna sprawa. Sama mam podłączony, ale jest tam tylko jako miejscówka dla purigenu i węgla, więc głównie pełni rolę cyrkulatora.

Co do podmian to jak kiedyś włożysz więcej życia to 15l przyda się wymienić co tydzień.

Każdy i tak się uczy na własnym doświadczeniu :) Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% co tydzień czyli w Twoim przypadku zrobiłbym 15 litrów


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne są regularne podmiany.Spróbuj podmieniać regularnie co tydzień 5% pojemności akwarium.

Uzupełnisz tym zużyte przez korale pierwiastki .

Niskie poziom Mg uzupełnij preparatem MgCl2 stosowanym przy Ballingu.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling już zakupiony, także jestem gotowy ;-) jutro zrobię testy, w sobotę podmiankę 5l, razem z czyszczeniem kubła, oczywiście w starej wodzie. (kubeł po czyszczeniu zalewać właśnie tą wodą do podmiany). W niedzielę znów testy i uruchamiamy balling. Zobaczymy, może sama zmiana soli wystarczy.

PS. Znacie jakiś klej do korali i skałek, który kupię w OBI i będzie nim można kleić pod wodą?


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku przy tej ilości korali tygodniowe podmiany wystarczą spokojnie tylko podmieniaj 10 % wody i na razie nie dodawaj ballinga - warunkiem jest sól lepsza niż Sea Salt.

Akwarium wygląda jakby dopiero kończyło się dojrzewanie. Ile masz ryb i jak dużo karmisz? Jak dzisiejsze parametry?

I z ciekawości zapytam jak czyścisz kubeł to dużo syfu tam jest? Dodajesz jakieś bakterie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką sól proponujesz? Mam w sumie 6 małych ryb, krewetkę i kilka ślimaków. Dziś jeszcze nie mierzyłem. Zaraz to zrobię. Po dwóch tygodniach syf to w sumie tylko na pierwszej warstwie gąbek tylko. Bywało więcej. Po przejściu plagi teraz to i na szybach mało co. Aktualne zdjęcie:

b64f4d02b95cbc8854e1d17b138eb041.jpg

No i parametry bez zmian niestety :(

421145264fd4e86cb8eff41e41ebb199u821a746.png

Mam nadzieję, że to nie wina testów ;/ Bo fundusze się skończyły na ten rok

Edytowane przez Darrius87 (wyświetl historię edycji)

539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc masz trochę duży nie dobór magnezu...i bardzo wysokie kh bo 17...

W miarę optymalne parametry wody :

PH 7,9-8,2

Kh 7-8

Ca 430

MG 1330

Do podwyższenia parametrów najlepiej by było to ballingiem....Albo jakąś lepszą solą gdzie ma wyższe wartości niektórych pierwiastków :

Najlepiej pooglądaj sobie test soli :

http://reefhub.pl/sol-morska-pierwsze-starcie/

http://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mam niedobór magnezu, niestety sól którą kupiłem Sea Salt nie jest też w nią zbytnio bogata. KH mam wysokie po próbie podniesienia pH przy pomocy Seachem Reef Marine 8.3 Buffer. Miało być bezpiecznie i bez przekraczania parametrów. Zaufałem marce... Ptfu... Balling zakupiony i chyba od jutra podrzucać będę Mg do góry i Ca trochę. Chyba nie ma sposobu teraz na obniżenie kH?

Jest jakaś możliwość sprawdzenia czy testy wskazują ok? Bo coraz bardziej mam wątpliwości ;/


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jedziesz na produktach Aquaforest to proponuję sól Reef Salt (sam używam i nie narzekam).

Jeżeli chcesz sprawdzić testy to najlepiej znaleźć w pobliżu znajomego morszczaka albo zawieźć do najbliższego sklepu.

Ile karmisz? Jak z bakteriami? Odpieniacz pracuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam tą sól: http://jadwigamorska.pl/crystal-sea-marinemix-6-6-kg-na-200l-promocja.html

Z aquaforest zrezygnowałem właśnie z racji niskich parametrów, ale widzę że i ta nienajlepsze ma. Jutro sprawdzę parametry że znajomym, na jego testach. Bona moich wyszło że sama woda z solą do podmiany miała Mg mniejsze niż w akwarium, przy zasolenia 1.026


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli to szukaj takiej by po rozrobieniu solanki jej parametry były wyższe niż potrzebne są w akwarium by po prostu w jakimś stopniu uzupełnić niedobory..Kilka takich jest lecz niestety musisz sam wybrać co ci bardziej pasuje i gdzie masz łatwy do niego dostęp.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Robert-reef za korale. Przymocowałem jak umiałem. Nadal jestem pełny podziwu Twojemu akwariowi. Teraz u mnie wygląda tak

4f48ca39a3bc2b25af8eeddaac8ac0a7.jpg2aa5c8d8d43305f48de2af2b7f652521.jpgfd9cf296b7775ef7cd698b456dadac4a.jpgb7b34ec8dd0a60c73302d35c813eaeec.jpg


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałam wczoraj pierwszy raz bakterie Bio Pro Aquaforest i NP Pro. Może to zbieżność, ale po nocy jakby mniej cyjano?


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jednak to nie cyjano mam... Minęło 36 godzin od podania chemii i poza dużym pienieniem, co jest normalne przy chemiclean, efektów brak, nalot na piasku jak był tak jest, a nawet się powiększyło... Coraz więcej ciemnych frędzli z bąblami ;/

Chyba pora sięgnąć po Dino X ;/ Bo już na korale te gluty siadają. grrrr!!! a już było pięknie...


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jednak to nie cyjano mam... Minęło 36 godzin od podania chemii i poza dużym pienieniem, co jest normalne przy chemiclean, efektów brak, nalot na piasku jak był tak jest, a nawet się powiększyło... Coraz więcej ciemnych frędzli z bąblami ;/

Chyba pora sięgnąć po Dino X ;/ Bo już na korale te gluty siadają. grrrr!!! a już było pięknie...


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.