Skocz do zawartości
Konradek

Pomoc w projekcie DSB, refugium do 180l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, za parę miesięcy będę startował baniak 90x45x45 co daje około 180l. Do tego na sump mam przeznaczone akwarium 80x35x40h - 112l. Po wielotygodniowym wertowaniu forum tego oraz innych zdecydowałem się na stworzenie DSB + refugium. No i potrzebuję pomocy. Co jak i gdzie?

Jak podzielić sump? 80x35x40h - odpieniacz jaki mam to turboflotor 1000, czy w ogóle będzie on przy takim systemie potrzebny? Jakie glony najlepiej zakwaterować w sumpie? Jakiego piasku użyć? Jakiej mocy obiegówkę wstawić? Jaką cyrkulację do sumpa o ile w ogóle będzie potrzebna?

Planowana obsada to miękkasy i lps. Ryby - 2 x błazenki do tego dwie może trzy nie za duże ale jeszcze nie wiem jakie. Bardziej interesują mnie bezkręgowce niż ryby.

Z góry dziękuję za pomoc ;)

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

1. Jak podzielić sump?

80x35x40h -

2. odpieniacz jaki mam to turboflotor 1000, czy w ogóle będzie on przy takim systemie potrzebny?

3. Jakie glony najlepiej zakwaterować w sumpie?

4. Jakiego piasku użyć?

5. Jakiej mocy obiegówkę wstawić?

6. Jaką cyrkulację do sumpa o ile w ogóle będzie potrzebna?

...

1. Czym mniej komór tym lepiej

2. Przyda się, jeżeli zrezygnujesz z odpieniacza będziesz miał kłopot z napowietrzaniem wody (szczególnie w lato) i z PH (odpieniacz może być ustawiony na baaaaardzo suchą pianę.)

3. Caulerpa prolifera

4. O jak najmniejszej granulacji

5. Takiej, żeby jej wydajność po podniesieniu wody była zbliżona do wydajności pompy w odpieniaczu

6. Zależy jak rozwiążesz zrzut. Na początek spokojnie obędzie się bez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze cos z informacji ci sie przyda ponizej link


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super Marine, że się odezwałeś, czytałem kiedyś Twój wątek ale teraz nie mogłem go znaleźć.

Magu a napowietrzać nie wystarczy brzęczykiem? Jeśli odpieniacz ma służyć tylko do tego to zbędny złom.

Czym mniej komór w sumpie tym lepiej, no właśnie nigdy nie miałem sumpa, jakie komory tam muszą być? Jedna na odpieniacz (jeśli będzie) druga to DSB i trzecia chyba na pompę, tak? Gdzie w takim razie dać zrzut i gdzie czujnik do dolewki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o odpieniacz to nie jest napowietrzanie tak piszemy potocznie ,chodzi o to ze posiadajac

Odpieniacz latwiej mi reagowac na przekarmienie czy inne problemy, wlaczam go tylko jesli system potrzebuje szybkiego wsparcia

Zwlaszcza teraz kiedy startuje system jest jeszcze slaby .Dsb refugium jest dopiero na starcie.

Napowietrzanie w zbiorniku odbywa sie przez ruch tafli wody i rozne wodospady rurowe.

Czym mniej kmor tym lepiej ???

Prawda jest taka ze kazda komora ogranicza nam dostep, co za tym idzie brak mozliwosci czyszczenia.

Ja mam trzy komory ktos ma cztery to tak naprawde wynika tylko z systemu filtracji jaki wybieramy

Mozesz nie robic zadnej komory przy dsb podwiesisz poleczke na pompe i tyle z drugiej strony na odpieniacz tez bedzie oki

Ale symboliczny odpieniacz ja bym zastosowal

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli można powiedzieć, że komory zależą w dużej mierze od mojego widzimisię. W sumie jeśli nie robiłbym żadnej to miałbym bardzo dużą powierzchnię DSB 80cm x 35cm to chyba więcej niż u Ciebie na w sumie mniejszy litrażowo baniak. Z tego co czytam to wydaje się, że DSB nie ma górnej granicy wielkości więc chyba byłoby fajnie :)

Co sądzisz o turboflotor 1000 blue do tego systemu? http://erybka.pl/product-pol-699-Aqua-Medic-Turboflotor-1000-Blue.html kupiłem okazyjnie ale skoro mówisz, żeby symboliczny dać to ten nie będzie za mocny?

Czy do systemu z DSB dodawanie fitoplanktonu będzie dobrym pomysłem? Na moje oko tak gdyż całe to robactwo będzie miało dobrą pożywkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.