Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie jest ok. Tylko jak wysoko zamierzasz sypać piasek?


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

około 10-11 cm. Planuje dać sam piasek bez plenum.

Edytowane przez Gothmog (wyświetl historię edycji)

Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa z konsumpcją mikro i śladowych przez dsb/refugium ? Pytam, bo pierwotnie chciałem zrobić takie glonarium, ale

potem poszedłem w projekcie w stronę siporaxu, ponieważ obawiam się że refugium może stanowić istotną konkurencję

dla korali w zakresie mikro elementów i pierwiastków śladowych, obawiam się, żeby nie wyjałowić wody.

A gdybym się zdecydował na refugium, jaką objętość liczyć dla akwarium 340 l (miks ryb i korali - bez wymagających gatunków),

oraz drugie pytanie, czy u Was kiełże/mysis z refugium przedostaje się w zauważalnych ilościach do głównego zbiornika przez pompę?

Bo chciałem w ten sposób wspomóc dietę mandaryna i ew. chelmona - czy ma to praktyczne znaczenie?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

około 10-11 cm. Planuje dać sam piasek bez plenum.

To będzie dobrze. Bylebyś miał piach ze 2cm niżej niż wlot wody do komory z DSB bo inaczej będzie "wywiewać".


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale napewno potas jest pochlaniany przez moje Glony w ilosci sporej

Ale pozostale micro raczej w normie, Musimy pamietac ze wszystko co glony pochlaniaja potrafia oddawac podczas rozpuszczania

Ja juz mam dosc dobrze rozwinete refugium i nie widze problemu z micro.

Jak wygląda sprawa z konsumpcją mikro i śladowych przez dsb/refugium ? Pytam, bo pierwotnie chciałem zrobić takie glonarium, ale

potem poszedłem w projekcie w stronę siporaxu, ponieważ obawiam się że refugium może stanowić istotną konkurencję

dla korali w zakresie mikro elementów i pierwiastków śladowych, obawiam się, żeby nie wyjałowić wody.

A gdybym się zdecydował na refugium, jaką objętość liczyć dla akwarium 340 l (miks ryb i korali - bez wymagających gatunków),

oraz drugie pytanie, czy u Was kiełże/mysis z refugium przedostaje się w zauważalnych ilościach do głównego zbiornika przez pompę?

Bo chciałem w ten sposób wspomóc dietę mandaryna i ew. chelmona - czy ma to praktyczne znaczenie?

Jesli bedziesz lal fito to napewno bedzie bogato w robactwo w calym systemie

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję:) A jak z pojemnością? Wiadomo że im więcej, tym lepiej, ale ile byście Wy robili optymalnie? To znaczy jaka pojemność glonów?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Znalazłem taki piasek, co prawda dedykowany do terrariów ale piszą ze oczyszczony itd. i fest drobny. No i dość tani.

Podpowiedzcie czy będzie ok?

http://allegro.pl/bialy-piasek-kwarcowy-0-1-0-5mm-suszony-2-kg-i5899042063.html

Edytowane przez Damian K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dal ostatnia przegrode tak zeby byla ciut wyzsza od poprzedniej... Tak jak jest teraz woda będzie splywac i moze wzruszyc piasek... Ja mam wyzej i jest ok...


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak z pojemnością dsb ? Jaki np stosunek pojemności baniaka do pojemnika z glonami taki minimalny.

Mocno rozważam założenie refugium, ale czy wywalić siporax?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek jaki wymiar masz sumpa ile litrowy jest zbiornik ?


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tyle u siebie ,ale mam 350 litrow.Glony rosną a pod nimi siporax.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczek spory komora 40x40 nie jest wystarczajaca jako jedyne medium,

Ale gdybym mial podjac decyzje co wsypac do tej komory napweno bylby to piasek.

Siporax wypadnie znacznie slabiej, Mysle ze do wsparcia calego systemu bedzie to dobre rozwiazanie.

Odnawiajac troche temat musze powiedziec ze mija juz rok 10 marca od zasypania, zalania mojego zbiornika.

Nadal Dsb dziala choc piasek pociemnial ma troche plam zycia dosc sporo.

Rozpuszczania jak na tym etapie nie widze pomimo uzycia argonitowego piasku.

w Sumpie gdzie niegdzie jakies male ogniska z cyano czy cos podobnego ale nadal pod kontrola.

Korale rosna dosc ladnie Walcze nadal nad kolorami staram sie zrozumiec potrzeby dozowania micro temat czesto poruszany

Na dzien dzisiejszy wszystko oki d*p.... nie urywa ale jak na mlodego SPS aka jest nie zle. :smiling:

ponizej fotki

IMG 0822

IMG 1910

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam asa w rękawie mam zbuorbiczek który miał być na dolewke mogę z iego zrobić dsb

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz Asa dobry pomysl :thumbup:


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma 40 litrów będzie się nadawać idealnie tylko bezienptirzebna pompa niestety dodatkową

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis zrobilem testy wody pod Dsb w Plenum, zaraz roczek od zalania ,nie ukrywam ze troche jestem zaskoczony.

Ph 7.5

Kh 12.5

Mg 1600

Ca 600

No3 2

PO4 i tu niespodzianka 1.5 na hannie poprzednie wyniki byly zerowe

Porownujac te testy z woda na gorze wyglada to tak

Ph 8

Kh7.5

Mg 1400

Ca 440

No3 00

Po4 00

Jak widac Dsb dziala zachodza w nim zmiany ktore sa katalizatorem dla zbiornika.

Mam nadzieje ze system filtracji przez nastepny rok nie zawiedzie mnie.

Bede sie staral w nastepnych miesiacach robic testy wody z plenum i opisywac zachowania ktore wystepuja w Dsb

Jesli chodzi o problemy to posiadam cyano zielone ktore jest widoczne w glownym jak i sumpie

Nasililo sie wraz z katastrofa Elektryczna gdzie zbiornik pozostawal bez pradu kilka godzin.

Koralowce maja sie dobrze polipuja rosna brak oznak jakis problemow.

Na pytanie czy gdybym dzis mial podjac decyzje o Dsb i refugium napewno jestem na TAK

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaryzykowalem i tez zrobilem dsb na piasku aragonitowym i tak pewnie za trzy lata zrobie restart, jak narazie po zalaniu zbiornika 23 grudnia no3 mam zero a po4 nie wiem bo nie mam testu.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine oczywiscie pisz tu jak najwięcej. Ten temat to kopalnia praktycznej wiedzy o dsb i refugium.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaryzykowalem i tez zrobilem dsb na piasku aragonitowym i tak pewnie za trzy lata zrobie restart, jak narazie po zalaniu zbiornika 23 grudnia no3 mam zero a po4 nie wiem bo nie mam testu.

Piotr Tak Mysle jesli slaba strona Dsb jest restart co trzy lata, to faktycznie metoda bylaby super udana.

Zbiornik trzy letni to juz korale zazwyczaj wychodzace ze zbiornika. Czas na zmiany :smiling:

Analizuje w ostatnim czasie Plenum, jako wsparcie tylko do odczytu parametrow,

i nie ukrywam ze jednak jest to duze wiecej, poniewaz problemy powstale w Dsb z tytulu starosci czy innych zajsc mozna blyskawicznie naprawic po przez zalanie czysta solanka calego dsb Wypompowujac wode z plenum, taka opcja daje nam Duze mozliwosci.

Ale musze przyznac ze Plenum w nastepnym zbiorniku wykonal bym tylko z mozliwoscia zassania wody.

instalujac tylko pojemnik ktorego piasek nie zasypie a woda bedzie sie przedostawac do srodka, zamykanie calego spodu nie byloby potrzebne.

Musze tez zwrocic uwage na karmienie Dsb

Mialem okres kiedy przestalem dozowac fito do system po 2 miesiacach widac bylo zmniejszanie sie zycia w sumpie.

Oznacza to ze Dsb musimy systematycznie dokarmiane nie tylko Mrozonkami.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanko posiadam baniak 400l netto ,sump wymiary 75x45x35h podzielony 1 przegroda na 40cm w niej jest odpieniacz w 2 pompa i filtr na kamole .Ostatnio wpadł pomyysl aby zrobic dsb + glony tylko nie wiem czy to ma sens i jak to wykombinowac,macie jakies pomysły ?


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

potrzebuje pomocy od bardziej doświadczonych, ale najpierw fotka dla zobrazowania

post-13331-0-26909300-1455459538_thumb.jpg

W środkowej komorze chcę założyć Dsb. Wytnę jedną szybę, tak że przepływ będzie tylko górą, czyli zrobię tam taki odstojnik, bo i tak ciągle mi się tam syf zbiera.

Ale nie wiem co zrobić z tym piachem ,co się zebrał przez 2 lata. Jest cały w detrytusie, i coś tam w nim żyję, ale nie mogę go przecież przykryć świeżym.

szkoda mi go wywalać, to sobie wymyśliłem, że go wymieszam z górną warstwą nowego. i tu jest myk, bo ten piach ma sporą gradację, do tego to jest aragonitowy (live sand bio-activ aragonite) a nowy to kwarc 0mm (?)


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak go wymieszasz ze świeżym i dasz ten syfek to za jakiś czas zobaczysz że zacznie sie psuć . Życie i tak masz w akwarium. Czyba, że go wyciagniesz i dasz na wierzchu.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to wywalil i zrobil na nowym piachu, bedzie to napewno pewniejsze wg mnie.

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

potrzebuje pomocy od bardziej doświadczonych, ale najpierw fotka dla zobrazowania

post-13331-0-26909300-1455459538_thumb.jpg

W środkowej komorze chcę założyć Dsb. Wytnę jedną szybę, tak że przepływ będzie tylko górą, czyli zrobię tam taki odstojnik, bo i tak ciągle mi się tam syf zbiera.

Ale nie wiem co zrobić z tym piachem ,co się zebrał przez 2 lata. Jest cały w detrytusie, i coś tam w nim żyję, ale nie mogę go przecież przykryć świeżym.

szkoda mi go wywalać, to sobie wymyśliłem, że go wymieszam z górną warstwą nowego. i tu jest myk, bo ten piach ma sporą gradację, do tego to jest aragonitowy (live sand bio-activ aragonite) a nowy to kwarc 0mm (?)

Pomysl w calosci jest fajny co do piasku przesyp do miski wraz z woda jak juz zasypiesz dsb przelej ta wode z powrotem do Dsb To znaczy to blotko plus troche piasku jak najbardziej nie zaszkodzi tam jest kupa zycia

Staraj sie nie zasypywac zycia piaskiem i tyle.

Jesli chodzi o szybe to wytni tak jak piszesz .

Nastepne Dsb super


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.