Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

tylko wszedzie pisza ze pierw odpieniacz pozniej dsb , u mnie było by odwrotnie


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy celowo tak zaplanowałeś wysokości komór w sumpie ale jak dla mnie to nie przemyślana konstrukcja. W komorze zrzutowej jest 4/5 wody. Po co ? Odpieniacz za głęboko w wodzie. Komora z glonami jest jak dla mnie też za głęboka. Nie wiem jaki masz obieg ale cyjano pojawiły się pewnie w strefach bezruchu wody. Wynikiem tego jest bardzo duży uskok do komory pompy. Głosno i chlapie solanką w powietrzu. Dodatkowo takie ustawienie drastycznie zmniejsza pojemność wody którą ma odebrać sump w razie awarii. Trzecia sprawa to zbyt wysoko zawieszona lampka. Ma oświetlać tylko makroglony. Daj niżej a znacząco zwiększy się strumień światła.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy celowo tak zaplanowałeś wysokości komór w sumpie ale jak dla mnie to nie przemyślana konstrukcja. W komorze zrzutowej jest 4/5 wody. Po co ? Odpieniacz za głęboko w wodzie. Komora z glonami jest jak dla mnie też za głęboka. Nie wiem jaki masz obieg ale cyjano pojawiły się pewnie w strefach bezruchu wody. Wynikiem tego jest bardzo duży uskok do komory pompy. Głosno i chlapie solanką w powietrzu. Dodatkowo takie ustawienie drastycznie zmniejsza pojemność wody którą ma odebrać sump w razie awarii. Trzecia sprawa to zbyt wysoko zawieszona lampka. Ma oświetlać tylko makroglony. Daj niżej a znacząco zwiększy się strumień światła.

Do kogo to pisałeś :)?


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi Patryka , wrzucił fotkę swojego sumpa.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz wyjaśniam wszystko :)

Światło to 18w swietlowka biała. Niżej jej zamontować juz nie mogę.

Glony to są takie grube twarde one rosną dość wolno, ale jak wrzuciłem liścia caulerpy to w 3 dni podwoiła swoją objętość. Ten gatunek rośnie szybciej niż ten który mam. Spaghetti stoi w miejscu.

No3 kolo 50 a po4 0

Uskok wody to 2 cm będę wklejać pasek szkła żeby woda bardziej w bok leciała niż w dol.

A sump po zaniku wody wylapuje całą bez problemu. Źle zaplanowany sump wiem, teraz zrobił bym inaczej. Ale zawsze tak jest :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zasypales Dsb, Pytam bo no3 50 ?


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzone PO4, że 0? Spróbuj może robić częściej mniejsze podmianki i dodawać więcej bakterii No3 powinno się wtedy ruszyć.

BTW wydaje mi się, że w DSB powinieneś posadzić caularepe prolifere... Jak sam mówiłeś Twoje glony wolno rośną czyli wolno wyciągają No3 (tak na chłopski rozum) a caularepa rośnie jak szalona.

Edytowane przez Vahiro (wyświetl historię edycji)

OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy problem to brak Po4 nie pozwala na zbicie no3

Napisz jaka obsada rybna ile karmisz daj wiecej info . przy dsb 50 to raczej cos jest nie tak

Wiem ze Dsb potrzebuje troche czasu ale juz trzy miesiace wiec powinno juz dzialac.

Boje sie ze Dsb nie zalapalo jeszcze pytanie dlaczego?

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki piasek polecacie bo bede zamawiać?


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

INsider Jak ja cie kopne zaraz niepowiem gdzie to my tu siedzimy piszemy wszystko jak na tablicy

A ty na gotowca :wine: wroc kilka stron wiele osob pisalo o piasku


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa małe blazny, para pteropogonów, doktorek i mały scopas

Po4 mierzone hanką cały czas 0, kilka razy mierzone.

Karmie 2x suchym i wieczorem kostka mrozonki nie płukana.

Muszę dokupić te caulerpe bo widzę po jednym kawałku ładnie rośnie. Wszystko u mnie na suchym startowane, dlatego pewnie nic nie zaskoczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę po Twoich fotach, że lejesz fito. Zmierz parametry fito może tam dziwne pokłady no3... Do tego żadziej suche, karm mrożonkami a suche jako dodatek. Nie wiem co to znaczy 2x suche ale generalnie masz mało rybek i korali a dosyć dużo karmisz.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem ale piaskow było podane sporo ;d kierownik cos wymyslił z tym zrzutem jak zrobic ?


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zrzutem zrobil bym tak zejdz rura na wysokosc wody w sumpie, kolanko i docinasz rure po dlugosci komory

to bedzie 40 cm zaslepic na koncu, nawiercic kilka otworow w lini prostej skierowac otwory do wody i wszystko.

woda bedzie rozprowadzana rownomiernie po calej komorze,


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ryby karmie 2-3 razy dziennie. 1-2 razy suchym a na wieczór mrozonka. Płucze ja nad dsb, wiec ta brudna woda z drobinkami leci do wieloszczetów a żarcie wrzucam do akwa. Mam 4 małej-średniej wielkości wieloszczety, przynajmniej tyle tam ich wrzuciłem :p

Fito leje 50ml dziennie. Jak mi przyjdzie test na no3 to odstawie fito na kilka dni i zobaczę jak to będzie wyglądać. Odpieniacz mam na mokro, kubek pełny co 2 dni około

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jak się chwalić to proszę, zasypane 2dni temu.

Piasek był odpowiednio przygotowany.

Dobrze płukany i zostawiony na 40 dni w beczce z grzałką i małą pompom cyrkulacyjną bez oświetlenia.

Po około 2 tyg. od startu na solance z podmiany w beczce wymieszałem wszystko zlałem i od nowa zalałem wodą z podmianki + trochę życia i syfku z odpieniacza.

Makro-glony rozmnażałem w sumpie w plastikowych pojemnikach po maśle na 2cm warstwie piasku (pobranego z głównego).

Wymiary całkowite sumpa-79(Dł)x38(Sz)x40(Wy)cm.

Główne akwarium ok 550L zalane w sierpniu 2015r.

Wymiar komory DSB 54x38 cm poziom wody nad piaskiem 10cm a wysokość piasku to 15cm.

Lampa 2x 45W LED(białe i niebieskie) ale ja oświetlam niebieskim światłem 1x 45W-14h/dobe.

Ustawiłem zegar tak aby środek czasu oświetlenia przypadał na środek czasu nieświecenia w głównym.

Parametry w głównym:

CA-470, KH-7,2, Mg-1500, PO4-0 , Si-0, NO2-0, NO3-5

Stosuję BIODIGEST i BIOPTIM zgodnie z ulotką.

post-26243-0-71594300-1455647387_thumb.jpg

post-26243-0-40147200-1455647388_thumb.jpg

post-26243-0-05274700-1455647389_thumb.jpg

Edytowane przez papryk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślisz ze taki splyw przyjmie wode bez problemu?

zamowione 30 kg chyba styknie 40x45x10-12cm frakcja niby 0

Edytowane przez Insider (wyświetl historię edycji)

400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze przyjmie, jesli nie dowiercisz otwory pomysl nie jest wymagajacy kawalek rury.

jak nie wyjdzie bedziemy dalej myslec, staraj sie tylko rure z dziurami miec na wysokosci wody co by chalasu nie robila.

Cześć,

jak się chwalić to proszę, zasypane 2dni temu.

Piasek był odpowiednio przygotowany.

Dobrze płukany i zostawiony na 40 dni w beczce z grzałką i małą pompom cyrkulacyjną bez oświetlenia.

Po około 2 tyg. od startu na solance z podmiany w beczce wymieszałem wszystko zlałem i od nowa zalałem wodą z podmianki + trochę życia i syfku z odpieniacza.

Makro-glony rozmnażałem w sumpie w plastikowych pojemnikach po maśle na 2cm warstwie piasku (pobranego z głównego).

Wymiary całkowite sumpa-79(Dł)x38(Sz)x40(Wy)cm.

Główne akwarium ok 550L zalane w sierpniu 2015r.

Wymiar komory DSB 54x38 cm poziom wody nad piaskiem 10cm a wysokość piasku to 15cm.

Lampa 2x 45W LED(białe i niebieskie) ale ja oświetlam niebieskim światłem 1x 45W-14h/dobe.

Ustawiłem zegar tak aby środek czasu oświetlenia przypadał na środek czasu nieświecenia w głównym.

Parametry w głównym:

CA-470, KH-7,2, Mg-1500, PO4-0 , Si-0, NO2-0, NO3-5

Stosuję BIODIGEST i BIOPTIM zgodnie z ulotką.

Bardzo ladna piaskownica gratuluje, fajnie ze mamy nowe piaskownice prosze opisujcie swoje glonaria

wazne jest pisac prawde powodzenia i niepowodzenia, dzieki waszym doswiadczeniom nowi buduja swoje zbiorniki tak jak wy podjeliscie decyzje czytajac jakis post.

Bo ryby karmie 2-3 razy dziennie. 1-2 razy suchym a na wieczór mrozonka. Płucze ja nad dsb, wiec ta brudna woda z drobinkami leci do wieloszczetów a żarcie wrzucam do akwa. Mam 4 małej-średniej wielkości wieloszczety, przynajmniej tyle tam ich wrzuciłem :p

Fito leje 50ml dziennie. Jak mi przyjdzie test na no3 to odstawie fito na kilka dni i zobaczę jak to będzie wyglądać. Odpieniacz mam na mokro, kubek pełny co 2 dni około

ILe masz Ryb


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine zacytuję Ciebie :p

Pisalem post wcześniej ze 6 :D

Marine Jak ja cie kopne zaraz niepowiem gdzie to my tu siedzimy piszemy wszystko jak na tablicy

A ty na gotowca :wine: wroc kilka stron wiele osob pisalo o piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50ml dziennie? Jakie masz akwa bo nie doczytalem ;) ja lalem 5ml co drugi dzien na okolo 400L w obiegu...


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A macie pomysl co to moga byc za robaczki . Zdjecia nie zamiaszcze bo sa za male . Codsiennie wieczorem po zgaszeniu swiatla nad dsb pompa powrotna wpadaja do baniaka takie malutkie moze 0,5 ml okragle biale robaczki . Sa doslownie wszedzie .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według kalkulatora na baniak 40x45x10cm potrzebuje az 50kg piasku ? dobrze mi to wyszło?


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na około 8l piasku wyszło 5 worków po 2kg piasku kwarcowego o granulacji <0,3 mm

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi oto ze policzyłem jak paczka juz do mnie wyszła od sprzedawcy czyli musiał bym domowic 20 kg tak ? bo zamowiłem 30kg frakcja niby 0


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.