Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Z racji, że tematy odnośnie żywej skały, a tym bardziej skały prosto z frachtu mają ponad rok, lub coś koło tego, to zakładam nowy wątek.

Poszukuję źródła skały prosto z frachtu i tak:

1. Ma ktoś jakieś namiary na sklep gdzie można dostać skałę z frachtu? Trzeba się jakoś umawiać i czatować na skałę zaraz po dostawie zanim ją odgazują?

2. Czy w sklepie można dostać dobrą skałę z frachtu?

3. Czy po skałę z frachtu należy się udać np prosto na lotnisko czy faktycznie można dostać ją w sklepie?

4. Jak się nie dać nabrać na skałę prosto z frachtu, a rzeczywiście jest to żywa odgazowana lub co gorsza ożywiona skała?

Chyba to tyle jak mi coś jeszcze przyjdzie do głowy to dam znać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli szukasz skaly do swojej kostki (31.5L) to raczej poszukaj dobrej jakości(lekkiej, porowatej) odgazowanej skały niż "skały prosto z frachtu".

Chyba że chcesz mieć zafundowane dojrzewanie przez rok(zanim "przetrawi się" wszystko co zdechło na skale w trakcie transportu) - tym bardziej że chyba szczególnie mocnego(jeśli w ogóle) odpieniacza w tej kostce to nie masz..

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi, ale...

Właśnie kończę stawianie baniaka 320-350 litrów (zależy od wysokości przegród w sumpie).

Zależy mi na skale prosto z frachtu ponieważ na niej będę odpalać DSB w sumpie i właśnie ona ma mi dostarczyć różnorodność życia do zasiedlenia podłoża.

W sumie nie będzie tego dużo bo planuję max 5kg, a reszta w głównym baniaku na suchej skale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wprowadzic tylk zycie do DSB, to nie lepiej od kogos kto ma dsb, wziac/kupic szklenke piachu i po sprawie?

Edytowane przez masters1623 (wyświetl historię edycji)

Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że po czasie u każdego kto ma DSB następuję proces degradacji różnorodności życia. W tak małym "akwenie" jak nasze akwaria jedna z form staje się dominująca nad innymi. Część żyjątek występujących na początku wymiera co w dalszym ciągu prowadzi do zmniejszenia bioróżnorodności tzw. biordiversity.

Dlatego jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie skały prosto z frachtu gdzie ilość organizmów i ich różnorodność jest najbardziej zbliżona do tych występujących w oceanie.

Jeez:P piszę to już po raz "enty" :) na prawdę moje pytanie nie brzmiało: "co mogę zastosować zamiast skały prosto z frachtu". :thumbup:

Więc proszę trzymajmy się tego o co pytam bo zaraz usłyszę, że po co Ci DSB jak możesz mieć odpieniacz i po sprawie ;)

Pozdro :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi, ale...

Właśnie kończę stawianie baniaka 320-350 litrów (zależy od wysokości przegród w sumpie).

Zależy mi na skale prosto z frachtu ponieważ na niej będę odpalać DSB w sumpie i właśnie ona ma mi dostarczyć różnorodność życia do zasiedlenia podłoża.

W sumie nie będzie tego dużo bo planuję max 5kg, a reszta w głównym baniaku na suchej skale

Co ma pojemność akwarium(piszesz "właśnie kończę stawianie baniaka") od wysokości przegród w sumpie? :-)

Co do "życia do dsb" - to z żywą skałą mogą przyjść copeopody, jakieś mysis itd. - ale te wszystkie także dostaniesz od kogoś kto da Ci odrobinę swojego podłoża(w przysłowiowej szklance) lub też zaciągnie trochę detrytu.

Skup się na jakości skały - aktualnie, gdybym miał zakładać akwarium to nie brałbym skały prosto z frachtu - a dobrej jakości, odgazowaną z czystego akwarium(z odpieniaczem i podmianami wody) ze sklepu.

Dużo szybciej zaczniesz cieszyć się swoim akwarium i dużo mniej różnych plag ominie Cię po drodze(z którymi możesz walczyć bardzo częstymi podmianami wody na etapie na którym będzie Ci obumierało życie które nie przeżyło transportu na "sucho" samolotem).


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pozbieraj od KILKU znajomych po "przysłowiowej" szklance piasku - i masz to samo co w skale przeżywa ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że po czasie u każdego kto ma DSB następuję proces degradacji różnorodności życia. W tak małym "akwenie" jak nasze akwaria jedna z form staje się dominująca nad innymi. Część żyjątek występujących na początku wymiera co w dalszym ciągu prowadzi do zmniejszenia bioróżnorodności tzw. biordiversity.

Dlatego jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie skały prosto z frachtu gdzie ilość organizmów i ich różnorodność jest najbardziej zbliżona do tych występujących w oceanie.

Jeez:P piszę to już po raz "enty" :) na prawdę moje pytanie nie brzmiało: "co mogę zastosować zamiast skały prosto z frachtu". :thumbup:

Więc proszę trzymajmy się tego o co pytam bo zaraz usłyszę, że po co Ci DSB jak możesz mieć odpieniacz i po sprawie ;)

Pozdro :thumbsup:

I myślisz że u Ciebie ten proces degradacji nie nastąpi? ;-)

Odpowiadając dokładnie na Twoje pytanie - musisz mieć taką skałę która nie była jeszcze nigdy nigdzie transportowana - nie zanieczyści akwarium(biologią) oraz będzie miała wysoki wskaźnik biodiveristy :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś. Prędzej czy później bioróżnorodność po czasie w akwarium się zmniejsza i zostaje mniejwiecej to samo w większości zbiorklnikow. Wiec moim zdaniem zamiast brać skale z frachtu i czekać aż wyginie wszystko co musi wyginać, lepiej zasiedlić dsb zyjatkami z cudzego dobrze działającego akwarium.

Wysłane z tapatalk:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ale wy jesteście uparci:P

Pojemność całkowita zależy od wysokości przegród w sumpie bo również od tego zależy poziom wody w sumpie ;) im wyższy przegroda tym wyższy poziom wody w sumpie czyli tym większy litraż w obiegu ;)

Może zobrazuję dlaczego zależy mi na skale z frachtu :p

na skale z frachtu będę miał np 1000 różnych gatunków makro i mikro stworzeń. Oczywiście po roku np. zostanie ich już 500 po następnym 250 itd.

Gdy wezmę piach od działającego już DSB to jego poziom bioróżnorodności będzie już na poziomie 500, a po roku u mnie będzie 250 czyli degradacja bioróżnorodności będzie postępować szybciej :)

Czy jak do sumpa wsadzę 5kg skały z frachtu to aż tak zawali mi cały system? skoro tak bardzo mi odradzacie? Przecież nie będzie ona w ilości 25kg jaką planuję w akwa, a tylko jej niewielka część ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"po roku" zamień na .. po miesiącu

co padnie zabrudzi wodę

planujesz dołożenie 1/5 skały więc ponowne dojrzewanie raczej pewne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz sie dogadac z importerem , ze wysle skałe w paczce z wodą, nie na sucho. Tylko za kazdy dodatkowy kilogram zapłacisz. Czyli załozmy kupisz 10 kg skały + 20 l wody = 30 kg. Za kazdy kg sie płaci oraz koszty skały. Lecz wtedy bioróżnorodnosc jest napewno 1000 razy wieksza niz na tej obumartej.

A co do zycia to akwarium lubi zaskakiwac , startowałem tylko na suchej , wsadzilrm glony do zbiornika i juz mam pełno roznego zycia na szybach ( rorowki , slimaki , widlonogi rozne itd . )

Edytowane przez Jolancia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie czytacie wybiórczo czy jak?

"po roku" zamień na .. po miesiącu

co padnie zabrudzi wodę

planujesz dołożenie 1/5 skały więc ponowne dojrzewanie raczej pewne

Jakie ponowne dojrzewanie? Przecież zakładam dopiero większy baniak.

Rok czy miesiąc nie ma znaczenia to był tylko przykład gdzie chciałem zobrazować, że obumieranie populacji następuje w myśl funkcji y=1/x2 Więc chodzi tylko o zależność, a co będzie x-em czy y-kiem mniejsza o to :)

Nie wiem mam wrażenie, że walę głową w mur:P albo po prostu nie umiem zadawać pytań :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Chlopaki Tobie radza jak najlepiej, a Ty dalej uparty przy swoim. Wiec chyba nie ma sensu... Ja wiem jedno- tak jak koledzy pisza- pewna odgazowana skala z akwarium sklepowego- najlepsza. Ja dzieki temu prawie wogole nie mialem dojrzewania. A zycia i tak bylo co niemiara (miejscami nawet i za duzo :chris: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze kumplom chodzi o to, ze 5 kg zywej skaly spowoduje (po transporcie) w akwarium wzrost PO4 i moze sie utrzymywac kilka miesiecy. Osobiscie zawsze zakladalem akwa na zywej lub pomieszanej z ceramika, Ty tez, takze dojrzewanie to chyba normalna sprawa.

Oczywiscie, ze jak przytargasz 5 kg zywej skaly, to wprowadzsz wiecej roznorodnosci, rezygnujac z ewentualnej gnusnej :yes "bezpiecznej" metody dawania czyjegos piachu lub bakterii z ampulki.

Systemu "az tak" Ci nie zawali, bo i tak zakladasz go od nowa. Moim zdaniem warto, ale taki kawalek zamowilbym np: u Przemka, bo tam troche skaly przewalaja i bedzie mu latwo cos dla Ciebie wyszukac. Allegro bym zostawil innym.

A jakie bylo pytanie ? :evil::animier:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.