Skocz do zawartości
Szymon

Stelaż z profili

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zamowic stelaz pod akwarium 160 dl, 60 wys i 80 szerokie, z profili stalowych. Wiem, ze gdzies w sieci, nie wiem czy nie na tym forum (teraz nie moge znalezc) byl gotowy projekt takiego stelazu, zawierajacy wymiary, grubosc profili i sposob ich polaczenia. macie moze gotowy rysunek? chcialbym cos sprawdzonego, pewnego, co moglbym zwymiarowac na potrzeby swojego baniaka i pokazac wykonawcy.pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja caly stelaz zrobilem z profili 50x20x2mm

Wymiary dna akwarium to 120x50. Ale ten wymiar listw wystarczy z duzym zapasem, tak wiec dla 160x80 tez bez wachnia bym dal takie same profile.

Profile na sztorc dalem co 12cm i przy wiekszym akwa tez bym tak dal - czyli przy 80cm szerokosci dlabym co najmniej 7 profili wzdluz, a moze i 8 sztuk.

Przy 80cm szerokosci poprzecznie moze bym dal po dwa profile na strone, o wym. 60x30x2mm(lub3mm).

Na spod dalem podstawe - listwy polozone na plasko. Reszte widac na foto.

U mnie podstawa ma 150x50cm, ale to juz zueplnie inna historia.

1161-dol stelaza.jpg

W dol stelaza sa wspawane (na podkladce z blachy 3mm) 4 sruby fi 16mm i zaszlifowane koncowki-aby bylo latwiej trafic przy nakladaniu gornej czesci stelaza.

Na kazdej srubie nakretka - po co?

O tym dalej.

1161-sama sruba z nakretka.jpg

Na to zostala nalozona gora stelaza, wykonana z czterech profili postawionych na sztorc, na koncach podpartych rowniez na czterech profilach postawionych na sztorc - poprzecznie do dluzszej osi stelazu.

1161-caly z boku.jpg

na powyzszej fotce widac "trojkatne" wzmocnienia podluzne - aby sie stelaz nie zlozyl w kieruniu dluzszej osi.

A ponizej widac (jak sie przyjrzec) w naroza miedzy nogami i poziomymi porzecznymi belkami sa wspawane katowniki hutnicze. 40x40x3mm.

Zabezpiecza to przed zlozeniem sie nogi poprzecznie.

Jezeli stelaz stoi przy scianie - to na sciane nie poleci, ale do srodka pokoju to juz moglby.

1161-caly z tylu.jpg

Zamocowanie nogi na srubie.

1161-sruba dolna zblizenie.jpg

W noge byla wspawana blacha 3mm w ktorej zostal wywiercony otwor fi 17mm (zeby sruba fi 16 wchodzila bez problemu).

Na nakretce opiera sie ciezar gory stelaza,

oraz nakretka sluzy, co bardzo wazne, do poziomowania calego stelaza

Oczywiscie poziomowanie przeprowadza sie, gdy w akwa nie ma jeszcze wody, lub tej wody jest malo.

Przy pelnym akwa nie ma wiekszych szans na swobodne krcenie srubami - szczegolnie w lewo :) tak zeby podnosic akwa.

Na listwy polozylme blat z plyty wiorowej 8mm

1161-caly z blatem.jpg

a zeby zabezpieczyc blat przed wilgocia i ew. woda, to pomalowalem calosc drewna lakierem okrtowym

1161-lakier okretowy.jpg

Na dol stelaza tez dalem plyte wiorowa - na czyms trzeba sump postawic.

1161-img_0050.jpg

Na obydwie plyty, na cala powierzchnie przykleilem taka gabke kupiona w akwarystyczny.

Oto kawalek

1161-img_0054.jpg

A szerokosc podstawy byla 150cm, mimo ze akwa 120cm dlugie, bo mialem 2 kominy na zewnatrz, kazdy po 15 cm wystawal.

Dol stelaza robilem taki, zeby byl co najmniej tak szeroki, jak szklo w najszerszym miejscu.

No i to w zasadzie wszystko - jak bedziesz mial jakies pytanie o szczegoly, to wal smialo :D


Warszawa e-mail piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl skype: piotr_jan_rogalski . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze piekny ten stelaz ale czy ty czasem nie przegiales ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

czasem nie przegiales ? :)

Bez paniki - nic sie nie przegnie.

To mocny stelaz :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon: co do spawania stelaża w Trójmieście i okolicahc to bym Ci zaproponował dwie opcje do wyboru.

1. Teść Kwiatka, ładnie pospawał jemu szafke

2. Mechanik Harnasia, ponoć dokładny

miałem korzystać z usług tego pierwszego, ale pozostałem przy opcji szafki drewnianej.

Pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, z czym przesadzilem i czego zaluje (wylacznie finansowo, bo troche kosztowaly) to farby jakimi pomalowalem ten stelaz.

Jest to farba Gdynskiej firmy Oliva, sluzaca do malowania zanurzonych czesci statkow i okretow.

Najpierw poszedl podklad dwa razy, a na to farba zewnetrzna tez dwa razy.

Przeczytalem info na puszcze, i wydawalo mi sie, ze tak bedzie dobrze.

Potem zadzwonilem do producenta, i okazalo sie ze na takie pokrycie to producent daje 10 lat gwarancji przy pracy w pelnym zanurzeniu w wodzie morskiej a u mnie moze raz na rok poleci troche wody ...albo i tego nie.

Ale co tam, kupilem farbe, pomalowalem i jest.

A pewnego pieknego dnia bylo jakby znalazl.

Pekla przednia szyba, slona woda leciala po wszystkim, wszystko mokre,

hantle lezace na polce 15 cm nad podloga zardzewialy mi od samych oparow slonej wody. UPS stojacy niedaleko slicznie zardzewial w srodku ............a stelaz stoi i sladu na nim nie ma, ze dostal 300 litrow solanki.

Blaty pomalowane lakierem okretowym tez bez sladu, ze prze godzine leciala na nich slona morska woda.

(bo szyba akwa pekla, ale nie wyleciala i woda ciekla po szybie i stelazu)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

Bez paniki - nic sie nie przegnie.

To mocny stelaz :)

Piotrze chyba az za mocny :D

@Jalos ile to bedzie sloni ? :D 7-8 ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski: z praktyki zawodowej wiem, że rzadko się maluje statki w ten sposób :wink. Statek często chodzi na dok (starsze co 2-3 lata) i bardziej się opłaca pomalować go "cieniej" a częściej. imho wystarczyło maznąc raz farbą właściwą bez podkładu. dla stelaża w zupełności powinień wystarczyć zwykły hammerite czy jak mu tam. tylko ładnie przeszlifować stelaż i pomalować


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[Najpierw poszedl podklad dwa razy, a na to farba zewnetrzna tez dwa razy.

Przeczytalem info na puszcze, i wydawalo mi sie, ze tak bedzie dobrze.

A ile to schło? Bo przy podkładach standardowych to chyba czas schniecia jednej warstwy to 48godzin to chyba z tydzień malowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

ile to bedzie sloni ? :D 7-8 ? :)

Ile sloni to nie wiem,

ale wiem ze jeden czolg T-54 i halbica 105mm na stelazu mozna postawic :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jalos, teraz to i ja wiem :)

Ale na ulotce do farby tak ladnie bylo to opisane :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@And,

podklad: po 3 dniach od pierwszej wastrwy poszla druga

farba wlasciwa po tygodniu od drugiej warstwy podkladu.

druga warstwa farby po 3 dniach po pierwszej.

Suche bylo po 3 tygodniach od zaczecia malowania.

Calosc roboty w temp. +20*C.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

Ile sloni to nie wiem,

ale wiem ze jeden czolg T-54 i halbica 105mm na stelazu mozna postawic :)

czyli z 7 sloni albo lepiej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hola hola chlopaki:)

bezpieczenstwo bezpieczenstwem, ale czy nie wystarczy: stelaz zmontowany jakby z dwoch szescianow - czyli prostopadloscian z dodatkowymi nogami na srodku i wzmocnieniami poprzecznymi na gorze i na dole? profil z nierdzewki 44cm, grubosc 2mm. konstrukcja prosta i mam nadzieje wytrzymala..?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj wyglada tak:

szafka.jpg

szafka2.jpg

slonia wytrzyma :) spokojnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon: szkoda kasy na nierdzewke. daj zwykla stal i lakierem ja.

lepszy bedzie profil niesymetryczny powiedzmy 6/4cm i grubości jak wyjdzie z katalogu

a tak jak mowisz tez bedzie dobrze, zobacza jak szafke mial rozwiazana @froolk

PS: jak cos mam zdjecia


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon, powiem tak.

Robilem doswiadczenie.

Jedna belka 50x20x2mm (czyli ta co zastosowalem) o dlugosci 150 cm postawiona na sztorc, podparta na koncach z przylozonym na srodku PUNKTOWYM obciazeniem 110 kg.

Ugiecie jakies 1,5cm-2cm.

Nie liczylem tego w MES, ani nie liczylem recznie.

Ale szacunkowo wyszlo mi, ze zeby ugiecie bylo ZERO (pomijalnie male) przy obiciazeniu linniowym ok. 350kg

to potrzebne beda 4 takie belki - i tak zrobilem

Wychodze z jednego zalozenia - jak schrzanisz swiatlo nad akwa, to sobie wymienisz na nowe.

Jak bedziesz mial LR do (_i_) do stara sprzedasz na Allegro, a dla siebie kupisz nowa.

Jak zrobisz baniak nie tak jak trzeba ... to masz problem, ale nie katastrofe.

Ale jak spiep...sz stelaz, to SORRY - nic juz nie zrobisz.

A jak sie cos w nim zegnie, to sie mozna mocno zdziwic kiedys budzac sie rano, lub wracaja do domu po robocie.

Kilogram stali jest tani (byl jak ja kupowalem stal), a za zaoszczedzenie 10 czy 20 zl to wybaczcie Panowie - ale szklem tylka podcieral nie bede - jak robic to porzadnie.

Fakt - farba nie byla potrzebna az taka, ale konstrukcji nie zaluje, ani troche.

Wg mnie jest git.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, masz racje, ja chce spac spokojnie. mam jedno pytanie - system do ustawiania poziomu - czy gwint i na tym nakretka wytrzyma nacisk okolo tony? widzisz piszesz mi tu o jakichs MES, a ja po prostu leki sprzedaje:):):)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon,

tutaj http://www.carlstahl.pl/direct/4/041.html

masz taka fajna tabelke, a powyzej rysunki dwoch napinaczy.

Bierzemy parametry tego z prawej, bo ten z lewej ma haczyk, ktory stanowi newralgiczny punkt calej konstrukcji, a w tym napinaczu z prawej wytrzymalosc napinacza to tylko kwestia sily zerwania gwintu.

I przy gwincie fi 16 (przy modelu napinacza 5711) mamy 9000kg, czyli 9 ton na kazda srube.

Srub bedziesz mial 4 sztuki czyli 4x9=36 ton do zerwanie gwintow.

Nawet zakldajac, ze trafisz na badziewiaste sruby, metal wytapiany przez hutnikow po pijaku, i beda mialy polowe wytrzymalosci co te z tabelek - to i tak wystarczy.

(nawet 10% tej wytrzymalosci wystarczy - a zapas wytrzymalosci sie przyda, jezeli sruba za kilka, kilkanascie lat zardzewieje)

MES - Metoda Elementow Skonczonych.

To taki sposob liczenia (koputerowo) wytrzymalosci, jakich nie daje sie policzyc w inny sposob, a przy tym dosc dokladny (przy zalozeniu, ze fizyczny material ma takie parametry jak miec powinien, a hutnicy byli trzezwi i kompetentni :))


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda stary temat więc coś dorzucę od siebie.Ja zakładając akwa morskie czytam wszystko co znajdę i myślę,że z tymi stelażami o aż takich konstrukcjach to trochę przesady jest.Wiem,że każdy martwi się aby akwa nie pękło ale wystarczy zobaczyć konstrukcje szafek produkowanych przez znane firmy akwarystyczne jak są skonstruowane.Ja w życiu bym na tym baniaka nie postawił,ale jednak to sprzedają i nie ma problemów.Kilka lat temu zrobiłem szafkę pod akwa które w całym obiegu ma ok 1500 L z płyty meblowej i stoi do dziś.Ale dbałość nad wyraz popieram.To tylko taka sugestia aby nie popaść w paranoję.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwróć uwagę, że te szafki w sklepach zoologicznych maja podparcie w srodku (jedno lub wiecej). w przypadku typowego akwarium morskiego ,gdzie całą przestrzen szafki przeznacza sie na sump , pojawia sie problem z ugieciem w srodku dlugosci blatu, stad poszukiwania takiej konstrukcji, ktora z jednej strony dawalaby maksymalną ptrzestrzen pod akwarium a z drugiej była odpowiednio wytrzymała.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.