Skocz do zawartości
Robteos

Podgryzane Koralowce SPS maluńkie ślimaki nagoskrzelne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

Niestety znów jestem zmuszony napisać temat w tym dziale... :rant: ..

Problem jest taki ,że niestety z jakąś zakupioną szczepką przyniosłem jakieś pasożyty które mi podgryzają dojść znacznie sps-y.

Z identyfikacji w 75% jestem pewien ,że jest to tutaj co to na tych zdjęciach:

http://s589.photobuc...udione.jpg.html

http://s589.photobuc...udiTwo.jpg.html

http://s113.photobuc...C00605.jpg.html

http://reefkeeping.com/issues/2007-09/eb/

Zdjęcia są z internetu.

Parametry wody są takie jak podane w stopce.

Ogólnie mi chodzi jak się tego świństwa z koralowców i akwarium pozbyć i jaki lek będzie najlepszy najskuteczniejszy na to robactwo ?.

Teraz już człowiek będzie wiedzieć by przed włożeniem nowych koralowców do baniaka robić im kontrolną kąpiel oczyszczającą... I ewentualnie jak ktoś by mógł podać nazwę tego świństwa ?.

Pozdrawiam. I dziękuje za odpowiedzi.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coral Rx Dip.

Kuracja jednorazowa czy powtarzać kilkakrotnie co parę dni ?.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystarczyła jedna kąpiel. Spróbuj raz i obserwuj dalej czy najeźdźcy nadal w natarciu..


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie znalazłem jaja pod podstawką objedzonej monti a rozprawiły się z nią mega szybko. Wyłapałem co sie dało oderwałem jeszcze nie zaatakowaną część korala a reszta do śmieci. Potem codzienne kilkukrotne podgladanie monti i po 2 tygodniach udało się zapomnieć o slimakach choć przyznać trzeba że całkiem ładne były zwłasza taki już ok 0,7cm. Dodam że jak masz rózne kolory monti to na bank wszystkie siedzą na początku na czerwonej zielonej i tak do najmniej kolorowych. U mnie ucierpiała tylko czerwona. Ale zarazem z3walczyłem je bez zadnej chemii.

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jaj to wczoraj wieczorem pod tależówką czerwoną było ich masakrycznie pełno ale wziąłem do wiadereczka z wodą akwariową i szczoteczką to wyszorowałem bo były od spodu na szczęście złożone właśnie wróciłem z sklepu i będę robić kąpiel w preparacie wszystkim sps-om bo nie wiadomo gdzie to jest a gdzie już mogą być jajka..

Przynajmniej człowiek będzie wiedzieć na przyszłość ,że każdy zakupiony koralowiec moczyć w płynie przeciwko pasożytą..


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze trzeba moczyć przed włożeniem.

I jedna uwaga - na jaja żaden preparat nie działa - zabija już żywy organizm - więc jak masz gdzie jeszcze jaja to moczenie ich nie unieszkodliwi.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj kąpiel w coral rx dip 2 saszetki w 3 litrach rozrobiłem czyli dawkę podwójną wszystkie sps-y wrzuciłem do wiaderka zamiast robić kąpiel 15 minut zrobiłem 40.Dziś rano światło się zapala a one dalej w najlepsze chodzą po SPS-ie nie wiem co to za ślimoki ale chyba jakieś Robocopy :robo: . Przy takiej dawce i długości wszystko powinno paść a nie sobie hasać...

Zrobiłem zdjęcia pod lupą tego ustrojstwa...

4468b3bc642ea80a.jpg

7d12ae76adbc7c1c.jpg

Chyba spróbuję odłamać końcówkę koralowca i odratować to co się da...

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kąpiel to zrobiłeś ekstremalnie długą... - mieszałeś wodę w trakcie kąpieli? Spróbuj może zatem tego środka: Coral Protecet - słyszałem już raz o sytuacji że Coral RX nie pomógł a to tak


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,że długą i mocną ale chciałem się tego pozbyć a tu niestety dalej się mi śmieją w twarz :evil: .

Tak co trochę mieszałem łyżką w małym wiadereczku by ta woda miała trochę ruchu...


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jak mieszałeś to powinny pospadać - jak wyjąłeś korale to widziałeś martwe sztuki na dnie? - spróbuj tego drugiego środka co napisałem


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ślimaki łażą i przemieszczają się po skałach , być może w taki sposób przetrwały i znów wlazły ci na wykąpane korale. One też szukają sobie żywicieli dlatego jak masz je na koralach to i masz je na skałach. Dlatego trzeba kąpiele powtarzać aby w ten sposób zmniejszać ich żywą populację jak i świeżo wylęgające się maluchy.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są ślimaki nagoskrzelne. Żerują tylko na montiporach. Tez je tu opisywałem bo przerabiane ich temat. Ja rozgniatalem je ręcznie ale sprawę w dwa dni załatwiła mi ta rybka:

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1926+375&pcatid=375


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są ślimaki nagoskrzelne. Żerują tylko na montiporach. Tez je tu opisywałem bo przerabiane ich temat. Ja rozgniatalem je ręcznie ale sprawę w dwa dni załatwiła mi ta rybka:

http://www.liveaquar... 375&pcatid=375

Co do tej rybki to mam trochę nie pewność bo może nie chcieć się dzielić skałą z mandarynem wspaniałym.Czy zaryzykować w tak dużym zbiorniku ?.Bo w/w rybkę miałem w akwarium 200l i było ok.Ale nie miałem tam jeszcze mandaryna.Na dzień dzisiejszy spróbuję jeszcze chemii jak nie da rady to zostanie tylko kupno kolejnego pupila do akwarium :popo: bo w akwarium to już istna zupa rybna :yes

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że mandaryn się nimi nie zajął.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo pewno coś innego tam po skałach chodzi lepszego.Co do płukania to już robię trochę przegięcie bo 4 krotną dawkę albo przeżyją albo eksmitacja bo niestety z tego co się dowiedziałem to ciężko może być wytępić te slimory... a one podgryzają tylko SPS ? czy mogą i się przenieść na lps ?.Chyba jednak będę musiał zainfekowane sps-y elimoniwać bo ślimaki zaraz tam gdzie wyjedzą to składają jajka....

f36926a222e97145.jpg

Po prawej zaraz przed zdrową tkanką na białym polu widać jajka w grupkach po 4..

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob - tak się składa że temat przerabiałem osobiście w poprzednim zbiorniku. Nie piszę tu o innych ślimakach tylko właśnie o nagoskrzelnych , żerujących na montiporach ale ja widziałem je i na skałkach , szybach oraz elementach technicznych stąd napisałem że pomimo tego iż wykąpie się je w dipie o nawet 10 krotnie większym stężeniu nie da mu to 100% pewności na ich wybicie. On nie jest przyklejony do korala tylko bardzo z nim związany pokarmowo co nie oznacza że poza koralem go nie zobaczysz. W tej sytuacji wystarczy że kilka osobników wejdzie w skałę na czas kuracji a spowoduje to ich ponowną ekspansję włącznie ze złożeniem następnych jaj na skale w pobliżu żywiciela ... i koło się zamyka. Niestety mimo regularnych kąpieli u mnie wszystkie montipory wylądowały w koszu.

Robertos - jak robisz kąpiele to rób takie stężenia jak podaje producent w instrukcji ale w odstępach kilkudniowych ( np. co tydzień) / inaczej zabijesz korale a ślimaków nie.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powoli wyjmując ze zbiornika ja bym wywalił całość a jeśli jest z czego odciąć to zrobić z niej szczepkę a wcześniej dokładnie usunąć co może być i wykąpać dodatkowo w Coral Protec


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie kąpiel zrobiona jeden koralowiec poszedł out bo miał pełno jajek a co do reszty zobaczymy jak będzie się robić mam nadzieje ,że coś zostanie..Ale to nawet gdy będę kupować sczepki w sklepie i robiąc kąpiele to i tak zostaje jakiś % ,że idzie przynieść takie dziadostwo a i ponowie pytanie one gustują tylko w koralowcach SPS ?.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie masz pewności - możesz wziąć ze 100% źródła, wykąpać a za kilka miesięcy będzie miał "robaki" - nie zawsze będzie się wstanie dostrzec jaja - mogą być w takich miejscach na skałce że nie zobaczysz, żaden środek nie ruszy jaj, a one kiedy wyjdą na zewnątrz tego nikt nie wie... :(


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.I.P nie wiem dlaczego odnosisz się do mnie w wypowiedzi bo wiem co to za ślimaki i gdzie przebywają. Dlatego zaproponowałem rybę, która u mnie załatwiła sprawę w dwa ni i problem zniknął. Inaczej aby się ich pozbyć to trzeba wyeliminować wszystkie montipory z systemu na minimum pół roku. Ja bym wpuszczal rybę a jak mandaryn będzie płakał to go do sumpa. Po akcji można jedna z ryb odsprzedać. Dla mnie zabawa z chemia z góry skazana jest na porażkę a tylko meczy zwierzęta i sprowadza ryzyko usmierc3nia całego zbiornika.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też przerabiałem te ślimaki i tak jak u CNCRob'a sprawę załatwił wargacz w kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... źle cię w takim razie zrozumiałem CNCRob - odniosłem wrażenie że uważałeś że pomyliłem ślimaki w swoich wypocinach ... sorry - oczywiście nic złego nie miałem na myśli.

Co do ryb na te ślimaczki - oczywiście wszyscy macie rację wprowadzając je do akwarium (wargacze , mandarynki). Sam w obecnym zbiorniku trzymam H.chrysus/a i pięknie pilnuje wszystkich świństw przynoszonych np. na zoaskach.

Co do twojego pytania Robertos - nigdy nie widziałem tych ślimaków z montipor na acroporach ( ale inni może mają inne doświadczenia ?).

Z kolei na acroporach również żyją pasożyty ( ja miałem brązowe płazińce podobne do wirków składające jaj u podstawy korala) i przy zakupach też zwracaj na to uwagę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wole zapytać bo nie wiadomo czego można się spodziewać bo jak czeka całkowita recesja zbiornika to nie zbyt to się uśmiecha, ale jak jedzą montipory to jakoś to ogarnę i poszukam tej ryby.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.